Noslēdzies projekts “Viedo tehnoloģiju ieviešana Valmieras pilsētas apgaismojuma sistēmā”

Jaunais apgaismojums

Valmierā noslēdzies projekts “Viedo tehnoloģiju ieviešana Valmieras pilsētas apgaismojuma sistēmā”. Pateicoties Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansējumam, projekts deva iespēju nomainīt 452 nātrija gāzizlādes ielu apgaismojuma spuldzes pret energoefektīvajām gaismu izstarojošajām diodēm (LED) ar viedajiem sensoriem un viedo apgaismojuma vadības sistēmu. Pateicoties šai sistēmai, tiek plānots 36764.93 kg/gadā siltumnīcefekta gāzes CO2 izmešu samazinājums, kā arī 337 293 kWh/gadā elektroenerģijas ietaupījums.

Ar viedajiem sensoriem un viedo apgaismojuma vadības sistēmu tiek nodrošināta apgaismojuma līmeņa regulēšana katram individuālam gaismeklim. Diennakts tumšajā laikā plkst.23.00-6.00 Valmieras LED apgaismojums tiek samazināts par vienu apgaismojuma klasi – 30%. Laikā, kad viedie klātbūtnes sensori Valmieras pilsētas objektos automašīnu un gājēju kustību neuztver, apgaismojums tiek samazināts vēl par vienu apgaismojuma klasi, ļaujot šajā laikā ietaupīt 60% no pilnas intensitātes apgaismojuma patērētās elektroenerģijas un apgaismojumu darbinot ar 40% intensitāti. Tādēļ laikā no plkst.23.00-6.00 ielās un objektos, kuros uzstādīts viedais apgaismojums, fiksējot kustību, jaunie gaismekļi palielina gaismas intensitāti. 

Būtiskākie jaunās apgaismojuma sistēmas ieguvumi ir iespēja piemērot apgaismojuma līmeni transporta un gājēju plūsmai, automātiska ziņas saņemšana par bojājumu vai traucējumu, kā arī individuāli vadāmi gaismekļi. Savukārt LED gaismekļu priekšrocības salīdzinājumā ar citviet pilsētā vēl izvietotajām dzeltenās gaismas nātrija gāzizlādes spuldzēm ir to triecienizturība un noturība pret vibrācijām. LED gaismekļi nesatur dzīvsudrabu, ir viegli pārstrādājami, nerada ultravioleto un infrasarkano starojumu. Tiem nav nepieciešams iesilšanas laiks, un tie tūlītēji dod skaidru gaismu. Tiem ir augsta energoefektivitāte, jo ar mazāku enerģijas patēriņu rada augstākas intensitātes gaismu. Un tie ir pakāpeniski dimmējami – tiem ir iespējama pakāpeniska gaismas intensitātes regulēšana.

Plašāka informācija par Valmierā uzstādīto viedā publiskā apgaismojuma sistēmu pieejama Vidzemes inovāciju nedēļā notikušajā vebinārā “Viedo tehnoloģiju ieviešana Valmieras pilsētas apgaismojuma sistēmā”, kura ieraksts pieejams Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapas www.valmiera.lv sadaļā “Jaunākie video”.

Apgaismojuma nomaiņa veikta Valmieras pilsētas pašvaldības īstenotā projekta “Viedo tehnoloģiju ieviešana Valmieras pilsētas apgaismojuma sistēmā” (līguma Nr. EKII–3/30) ietvaros, ko paredzēts līdzfinansēt ar Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) finansējumu. Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 747962,65 EUR, no kurām kopējās attiecināmās izmaksas ir 560972,74 EUR. EKII finansējums paredzēts 359022,55 EUR (64%), pašvaldības līdzfinansējums – 201950,19 EUR (36%).

EKII