No šī gada Ceļu satiksmes noteikumos ietvertas stingrākas prasības elektroskrejriteņu vadītājiem

Iestājoties pavasarīgākiem laikapstākļiem, pilsētvidē pamazām atsākas elektroskrejriteņu sezona. Lai veicinātu iedzīvotāju ilgtspējīgu mobilitāti un vienlaikus uzlabotu ceļu satiksmes drošību, kā arī ņemot vērā ceļu satiksmes negadījumos gūtos traumu statistikas datus un mediķu ieteikumus, Ceļu satiksmes noteikumos (CSN) no šī gada ir noteiktas stingrākas prasības elektroskrejriteņu lietošanā.

Saskaņā ar grozījumiem Ceļu satiksmes likumā elektroskrejriteņu reģistrācija ir obligāta. Līdz 2024. gada 31. martam elektroskrejriteņi ir jāreģistrē obligāti. Ar nereģistrētiem elektroskrejriteņiem piedalīties ceļu satiksmē no šī gada 1. aprīļa būs aizliegts.

Jāņem vērā, ka grozījumi noteikumos attiecas arī uz pašizgatavotiem vai pārbūvētiem elektroskrejriteņiem. Tāpat arī līdz šim reģistrētie elektroskrejriteņi ir jāreģistrē atbilstoši jaunajai kārtībai un ir jāsaņem jauna reģistrācijas uzlīme.

Elektroskrejriteņa reģistrāciju veic Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD). Reģistrēt elektroskrejriteni var e-CSDD, izmantojot tiešsaistes pakalpojumu, vai CSDD klientu apkalpošanas centros klātienē. Izmaksas ir atkarīgas no izvēlētās metodes. Reģistrējot elektroskrejriteņi, ir jānorāda tā tehniskie dati un jāiesniedz nepieciešamie dokumenti. Reģistrētiem elektroskrejriteņiem piešķir unikālu reģistrācijas numuru un izsniedz uzlīmi, kas jānovieto redzamā vietā elektroskrejriteņa priekšpusē uz stūres statņa.

Vienlaikus grozījumi CSN paredz, ka elektroskrejriteņu vadītājiem vecumā līdz 17 gadiem, braucot ar šo mikromobilitātes rīku, obligāti ir jālieto aizsargķivere un sliktas redzamības vai intensīvas satiksmes apstākļos vēlams apģērbs ar gaismu atstarojošiem elementiem, piemēram, atstarojoša veste.

Lai mazinātu iespējamos riskus, elektroskrejriteņu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud ceļu satiksmes drošību un nepārsniedz maksimālo atļauto ātrumu – 25 km/h. Nosakot vienotu maksimālo ātrumu visiem elektroskrejriteņiem, tiek nodrošināta skaidra un vienkārša pieeja elektrokrejriteņu kustībai un to vadītāju kontrolei.

Grozījumi CSN atspoguļo centienus uzlabot ceļu satiksmes drošību un regulēt elektroskrejriteņu izmantošanu Latvijā.

Tāpat CSN grozījumos noteikts, ka turpmāk bērniem līdz 16 gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, obligāti galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei.

Informāciju sagatavoja Satiksmes ministrija