Nesēdi uz šmuces ar laika degli!

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ielūdz pašvaldību speciālistus un iedzīvotājus uz attālinātu vebināru par decentralizētās notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēmas sakārtošanu.

Šī gada 14. oktobrī tiek uzsākta kampaņa “Nesēdi uz šmuces ar laika degli”, lai aicinātu iedzīvotājus sakārtot un reģistrēt savus decentralizētās notekūdeņu sistēmas objektus. Valsts kontrole 2020. gadā secinājusi, ka līdz pat 64% mājsaimniecību ar decentralizēto sistēmu, diemžēl, notekūdeņus attīrīšanai nodod retāk nekā reizi gadā, kā to nosaka likums. Tādējādi tiek apdraudēta gruntsūdeņu kvalitāte, kā arī sava un kaimiņu veselība.

Eksperti norāda, ka pēdējo 50 gadu laikā ūdens apjoms, ko mājsaimniecība ikdienā patērē, ir palielinājies sešas reizes. Dabai šis process ir par strauju, tā vairs nespēj attīrīt notekūdeņus dabiskā ceļā. Tāpēc ir nepieciešami videi draudzīgi un atbildīgi risinājumi no decentralizēto notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēmu īpašnieku puses. Viens no efektīvākajiem risinājumiem ir pieslēgties pie centralizētās notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas sistēmas.

Lai izglītotu par potenciālajiem riskiem, kas rodas nepareizas notekūdeņu apsaimniekošanas rezultātā, 27. oktobrī no plkst. 16:00 – 17:00 portāla Delfi.lv tiešraidē VARAM aicina piedalīties bezmaksas vebinārā “Nesēdi uz šmuces ar laika degli”. Diskusijā piedalīsies:

  • VARAM  Vides aizsardzības departamenta, Ūdens resursu nodaļas  vadītāja Iveta Teibe;
  • Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Sandis Dejus;
  • sertificēta ūdens apgādes un kanalizācijas tīklu projektētāja Rita Sondore;
  • Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis.

Kampaņas ietvaros izstrādāta tīmekļa vietne  https://www.varam.gov.lv/lv/nesedi-uz-smuces-ar-laika-degli, kā aizraujošs un informatīvs virtuāls ceļvedis, kas atspoguļo dažādus interesantus faktus par ūdenssaimniecību Latvijā un ietver padomus, kā šmuci savlaicīgi novērst.

Aicinām jūs piedalīties vebinārā un iespēju robežās iesaistīties aktivitātes reklamēšanā savos sociālajos tīklos vai mājas lapā. Pielikumā ir pievienoti kampaņas informatīvie materiāli, taču būsim priecīgi nodrošināt arī citus formātus, ja tie jums būs noderīgi.