Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris aicina uz koncertu Valmierā

Februārī Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris aicina uz sadraudzības koncertiem “Clarinata”, kuros kopā ar orķestri piedalīsies klarnešu kvartets “Quattro Differente” un Vācijas Bruņoto spēku orķestra (Das Musikkorps der Bundeswehr) klarnešu kvartets. Koncerti notiks 14. februārī plkst. 19.00 Valmieras Kultūras centrā, 15. februārī plkst. 18.30 Daugavpils teātrī, 16. februārī plkst. 19.00 Jelgavas Kultūras namā un 18. februārī plkst. 17.00 Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

“Izaugsme nav iedomājama bez mijiedarbības, it sevišķi profesionālajā jomā. Radošu ideju un pieredzes apmaiņa, jauna repertuāra iepazīšana un dažādu valstu kultūru pārstāvju sadarbība ir īpašs virzītājspēks mākslas jomā. Pagājušajā gadā ar dažādām koncertprogrammām mūsu orķestris ir atzīmējis savu 30. gadadienu. Nolēmām, ka jaunajā koncertprogrammā priekšroka tiks dota mūsu orķestra senākajam kameransamblim un viesiem no Vācijas. Programma būs tembru, krāsu, iespaidu, emociju bagāta un kā jauns impulss nākamajai desmitgadei. Vācijas Bruņoto spēku klarnešu kvarteta un Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra kopkoncerti simbolizē mūziķu vienotību savā arodā, kura pamatā ir viens aicinājums – kopt savas valsts mūzikas kultūras vērtības un popularizēt tās starptautiskajā vidē,” stāsta klarnešu kvarteta “Quattro Differente” mākslinieciskais vadītājs virsseržants Guntars Gedroics.

Koncertu nosaukums “Clarinata” nozīmē klarnešu mūzikas svētkus. Programmai ir izvelēti pozitīvi un uzmundrinoši skaņdarbi klarnešu kvartetam, klarnešu korim un pūšaminstrumentu orķestrim. Vairāki koncertos iekļautie darbi Latvijā skanēs pirmo reizi, savukārt, seržantes Marinas Vidmontes skaņdarbs “Perfektā omā” (In a Perfect Mood) piedzīvos savu pasaules pirmatskaņojumu. Orķestri diriģēs kapteiņleitnants Guntis Kumačevs, klarnetes solo atskaņos virsseržants Guntars Gedroics un štāba virsseržants Kristofs Demeters (Kristof Dömötör).

Vācijas Bruņoto spēku orķestris ir viens no pazīstamākajiem militārajiem orķestriem Vācijā. Orķestris ir pieprasīts arī ārvalstīs. Tas ir viesojies ne tikai daudzviet Eiropā, bet arī Japānā un ASV. Tā galvenais uzdevums ir muzikālā noformējuma nodrošināšana Vācijas Federatīvo Republiku protokola ceremonijās, uzņemot ārvalstu viesus, kā arī koncertprogrammu veidošana. Par orķestra radošām spējām liecina tā plašā diskogrāfija. Izsmalcināta pūšaminstrumentu mūzika un kvalitatīvi klasisko darbu aranžējumi ieņem tikpat nozīmīgu vietu koncertu repertuārā kā marši un izklaides mūzika. Orķestra mūziķu sniegumu raksturo augsta precizitāte, pārliecība un azartiskums, kas piepilda ikkatru skaņdarba atskaņoto noti.

Klarnešu kvartets “Quattro Differente” ir senākais Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra ansamblis, kas cītīgi glabā kamermūzikas tradīcijas. Tas ir dibināts 1999. gadā un savā pastāvēšanas laikā ir piedalījies neskaitāmos pasākumos Latvijā un ārvalstīs. Kvartets ir nozīmīgs tieši ar savu sniegto ieguldījumu latviešu akadēmiskajā mūzikā. To raksturo nemitīga attīstība un sadarbība ar komponistiem un mūziķiem starptautiskā līmenī. Aizvien jaunu koncertprogrammu veidošana ir ansambļa prioritāte.

Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris ir dibināts 1992. gada 2. februārī, un tā ir viena no atpazīstamākajām Latvijas armijas vienībām. Sabiedrībā orķestris visbiežāk asociējas ar valstī nozīmīgiem svētkiem un sarīkojumiem. Orķestra darbībā ir apvienotas vairākas funkcijas – ceremonijas, parādes, defilē programmu demonstrējumi, orķestra un kameransambļu koncerti. Pastāvēšanas laikā orķestris ir piedalījies daudzos starptautiskos un pasaulē ievērojamos militārās mūzikas festivālos. Orķestra sniegums ir guvis plašu klausītāju atzinību ārvalstīs, kā arī dzimtajā Latvijā.

Koncerti tiek rīkoti sadarbībā ar Vācijas Bruņoto spēku orķestri, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Valmieras Kultūras centru, Jelgavas kultūras namu, Daugavpils teātri un Zemessardzes orķestri.

Turpinot Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra tradīcijas, ieeja koncertā būs bez maksas, iepriekš saņemot ieejas karti Valmieras Kultūras centra kasē.