Mūzikas svētki Burkānciemā – pianistes Jautrītes Putniņas zīmē

Mūzikas svētki Burkānciemā - pianistes Jautrītes Putniņas zīmē

Tuvojas ikgadējie Mūzikas svētki Burkānciemā, šogad izcilās pianistes, valmierietes Jautrītes Putniņas (1929–2017) jubilejas zīmē. Pirmais koncerts, kas skanēs kā pateicība māksliniecei par lielo ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē un jaunajos talantos, notiks jau sestdien, 20. jūlijā, Namdaru ielas 1 dārzā.

Jautrītes Putniņas piemiņas vakarā piedalīsies mākslinieces domubiedri, skolēni un skolēnu skolēni, tādējādi turpinot paaudžu pēctecību un daļēji piepildot pianistes kvēlāko vēlēšanos – lai ikkatram bērnam tiktu mācīta mūzika pēc katra varēšanas un saprašanas. 20. jūlija dārza koncertā valmieriešiem un pilsētas viesiem būs iespēja dzirdēt dziedātājus Antu Jankovsku un Nauri Indzeri, pianistus Helēnu Laukmani un Ausmu Lusti-Anušēvicu, vijolnieces Anitu Balčunu un Ilzi Dzenīti, čellistes Amāliju un Poliannu Vatuļinas, čellistu Ivaru Bezprozvanovu, saksofonistu Vilni Kundrātu, koklētājus Daci Priedīti, Eniju Bivālovu un Valteru Evertu. Līdztekus profesionālajiem mūziķiem uzstāsies arī cēsnieces Ilzes Petrovskas, valmieriešu Aivara Cepīša un Ritmas Pētersones-Cepītes izauklētie jaunie talanti no Valmieras Universum mūzikas un mākslas vidusskolas, kopā ar draugiem muzicēs arī Ivars Rausis, būs iespēja baudīt Jautrītes Putniņas recepšu ēdienus, kurus gatavos Indra Vīlistere un Indra Bērziņa.

Jautrīte Putniņa bija pazīstama ar individuālām un spilgtām mūzikas interpretācijām, radošu pieeju mūzikai un muzicēšanas procesam, viņai bija savs spēles stils un mākslinieciskais rokraksts, kas ļāva sasniegt izteiksmīgu, kontrastiem bagātu skanējumu. Māksliniece pārsteidza un pārliecināja ar savu spēli, kura balstījās uz īpašu skaņas un skaņkārtas izjūtu, spēju lasīt starp nošu līnijām, ar nevienu citu nesajaucamām interpretācijām un radošu, nepastarpinātu pieeju mūzikai un muzicēšanas procesam vispār. Pianiste bija daudzu mūziķu radošā iedvesmotāja – pie Jautrītes nāca, lai viņas vadībā sagatavotu programmas, nāca pēc padoma un iedvesmas.

Nozīmīgs ir arī pianistes devums Valmieras kultūras dzīvē. Lai rastu iespēju bērniem muzicēt kopā ar profesionāliem mūziķiem, kas modinātu bērnos lielāku interesi par mūziku, kā arī rosinātu jaunos mūziķus nopietnāk izkopt savas muzikālās dotības, Jautrīte toreizējam Valmieras Mūzikas skolas direktoram Aivaram Cepītim ierosināja organizēt spēlēšanas svētkus – festivālu. Pirmais Mocarta Mūzikas festivāls notika 1991. gadā. Jautrītes Putniņas un Aivara Cepīša sadarbība ilga vairāk nekā 25 gadus. Šo gadu garumā Valmierā skanēja mūzikas festivāli, Dārza koncerti, Latviešu mūzikas dienas, koncerti Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē. Visos šajos pasākumos Jautrīte Putniņa spēlēja gan solo programmas, gan arī muzicēja kopā ar saviem domubiedriem mūzikā. Koncertprogrammās bieži tika iekļauti arī teatrāli uzvedumi, kā arī tā saucamās jautrās daļas, kurām Jautrīte pati šuva tērpus, darināja maskas un idiofonos instrumentus. Jautrītes Putniņas koncertos bija neparasta gaisotne, ar pārliecību pasniegta patiesība.

Aicinām klausītājus nākt, baudīt sauli, mūziku un Jautrītes Putniņas recepšu ēdienus! Uz tikšanos 20. jūlijā plkst. 19.00 Namdaru ielā 1!

Koncerts notiek ar Valmieras novada pašvaldības un Klasiskās mūzikas ģildes Euterpe atbalstu.

Informāciju sagatavoja:
Ritma Pētersone-Cepīte,
Universum mūzikas un mākslas vidusskolas skolotāja