Mūžībā devies Goda valmierietis Ēriks Tomsons

“Visu mūžu ar dziesmu, arī grūtos laikos. Lai visiem būtu labs garastāvoklis, laba nākotnes izjūta, lai viss piepildās, ko sirds vēlas, galvenais turēt labu garastāvokli, lai vienmēr būtu smaids, nevis stress!” Tā gadumijā, sagaidot 103. dzimšanas dienu, vēlēja Ēriks Tomsons, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, Goda valmierietis.

“Visu mūžu ar dziesmu, arī grūtos laikos. Lai visiem būtu labs garastāvoklis, laba nākotnes izjūta, lai viss piepildās, ko sirds vēlas, galvenais turēt labu garastāvokli, lai vienmēr būtu smaids, nevis stress!” Tā gadumijā, sagaidot 103. dzimšanas dienu, vēlēja Ēriks Tomsons, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, Goda valmierietis.

Pārcēlājs. Tā viņu dēvēja. Ēriks Tomsons, tolaik vēl nesasniedzis pat 30 gadu vecumu, Otrā pasaules kara laikā palīdzēja glābties Latvijas bēgļiem, pārvedot viņus laivā pāri jūrai uz Zviedriju (kopumā veikti astoņi pārbraucieni). Par to sodu izcietis Sibīrijas lēģerī. Apbalvots ar Latvijas valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni.

Vislielākā vērtība ir cilvēki, kuriem rūp savas pilsētas, novada, valsts attīstība. Tā pieredzes stāstā, Valmierai kandidējot uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu, apliecināja Tomsona kungs, vēlot lepoties ar to, kas mums ir dots, un parādīt to pasaulei.

Tomsona kungs bija paraugs tam, ka labs garastāvoklis, māka saglabāt mieru un nospraust arvien jaunus mērķus ir pamats možam garam. Arī dziesma vienmēr bijis labākais pavadonis. “Mēs esam liela ģimene, vectēvam jau ir deviņi mazmazbērni, un visi esam lieli dziedātāji. Pandēmijas dēļ ir nedaudz citādāk, bet parasti ir svinības, sabrauc visi radi. Un tad skan mīļākās dziesmas. Jau par tradīciju kļuvis, ka uzaicinām akordeonisti, vectēvam ļoti patīk šī instrumenta skanējums. Viņš agrāk spēlēja ģitāru, bet labākais draugs – akordeonu. Un tā arī dziedam vairākas stundas, vectēvs tikai diktē, kas būs nākamā dziesma,” Ērika Tomsona 103. dzimšanas dienā stāstīja kunga mazmeita Elīna Siliņa. Īpaša bijusi arī 100. dzimšanas diena, kas tika atzīmēta Valmieras teātrī, pievienojoties senioru vīru korim “Baltie bērzi”, kurā dziedājis arī Tomsona kungs.

Iespējams, dzimšanas diena gadumijā, kad plānojam jauno un vēlam cits citam laimi, deva Tomsona kungam spēju priecāties par to, kas ir dots, vēlēt citiem tikai to labāko un plānot arvien jaunus darbus, kas neļauj ieslīgt grūtsirdībā.

Pagājušajā gadā iznāca grāmata “Pārcēlāji”, kur apkopotas trīs pārcēlāju (bēgļu laivu vadītāju) – Ērika Tomsona, Pētera Jansona un Laimoņa Pētersona – atmiņas no Otrā pasaules kara beigu posma. Latvijas Centrālās padomes uzdevumā viņi darbojās nelegāli un bieži palika nezināmi pat laivās pārceltajiem. Tikai mūža otrajā pusē viņi beidzot varēja uzticēt atklātībai savus neparastos dzīvesstāstus.

Sērās esam kopā ar Ērika Tomsona kunga ģimeni un tuviniekiem.