Meža dienu ietvaros Valmierā bērnu rotaļu laukumā pie Dzirnavu ezeriņa iestādīti trīs dižstādi

Meža attīstības fonds ik gadu rīko akciju Meža dienas, kuras tēma šogad ir “Meža dienas 2023 Latvijas pašvaldībās – veidosim zaļāku, košāku un daudzveidīgāku vidi sev apkārt!”. Akcijas ietvaros Valmierā bērnu rotaļu laukumā pie Dzirnavu ezeriņa ir iestādīti trīs dižstādi – divas cukura kļavas (Acer Sacharinum) un viens bērzlapu skabārdis, šķirne “Fastigiatta” (Carpinus betulus “Fastigiatta”).

Meža attīstības fonds ik gadu rīko akciju Meža dienas, kuras tēma šogad ir “Meža dienas 2023 Latvijas pašvaldībās – veidosim zaļāku, košāku un daudzveidīgāku vidi sev apkārt!”. Akcijas ietvaros Valmierā bērnu rotaļu laukumā pie Dzirnavu ezeriņa ir iestādīti trīs dižstādi – divas cukura kļavas (Acer Sacharinum) un viens bērzlapu skabārdis, šķirne “Fastigiatta” (Carpinus betulus “Fastigiatta”).

Iestādītie dižstādi atrodas bērnu rotaļu laukumā gar sētu, kas robežojas ar Beātes ielu. Stādījumu mērķis ir atjaunot noēnojumu, aizturēt apkārtējos trokšņus, kā arī radīt estētisku ainavu. Dižstādu izmērs ir vairāki metri garumā, to stumbrs diametrā ir virs 10 cm. Lai stādot kokus ietilptu viss koka sakņu kamols, iepriekš tika sagatavotas bedres viena metra dziļumā, bedres platums 1 m x 1,5 m. Stādot dižstādus ir lielāka iespēja, ka jaunie koki adaptēsies un labāk pielāgosies jaunajai videi.

Iestādītie koki radīs estētisku vidi ne tikai bērnu rotaļu laukumā, bet arī papildinās Dzirnavu ezeriņa promenādes ainavu. Valmieras novada pašvaldības dalība akcijā ir viens no veidiem, kā pašvaldība pilsētvidē pakāpeniski atjauno vecuma un vēja postījumu dēļ bojāgājušos koku stādījumus. Arī pašvaldības iedzīvotājiem koku stādījumu atjaunošana ir svarīga pilsētas ainavas vērtības saglabāšanai.

Dzirnavu ezeriņa promenāde ir mierīga un skaista atpūtas un pastaigu vieta, īpaši piemērota ģimenēm ar bērniem blakus esošā rotaļu laukuma dēļ, kas tika atjaunots 2010. gadā. Būtiska Dzirnavu ezeriņa promenādes labiekārtošanas projekta daļa bija teritorijas apzaļumošana, kas tika veikta, rūpīgi saglabājot Dzirnavu ezeriņa krastos jau esošos lielos un ainaviskos kokus.

Aktivitāte tika īstenota Meža attīstības fonda Zemkopības ministrijas programmas ietvaros. Pasākuma aktivitātes koordinē Latvijas Pašvaldību savienība.