Latvijas Televīzijas raidījumu ciklā “Teātris.zip” – Valmieras teātra izrāde “Es neesmu klaviernieks”

No 9. marta Latvijas Televīzija (LTV) ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu uzsāk raidījumu cikla “Teātris.zip” pavasara sezonu, skatītājiem piedāvājot astoņu izrāžu pirmizrādes, tostarp Valmieras Drāmas teātra izrādi "Klaviernieks".

No 9. marta Latvijas Televīzija (LTV) ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu uzsāk raidījumu cikla “Teātris.zip” pavasara sezonu, skatītājiem piedāvājot astoņu izrāžu pirmizrādes, tostarp Valmieras Drāmas teātra izrādi “Klaviernieks”.

30.martā būs skatāma Valmieras Drāmas teātra izrāde “Es neesmu klaviernieks”. Pirmkārt, Valmieras teātrī to kā savu pēdējo izrādi iestudējis režisors, vecmeistars Varis Brasla kopā ar savu ilggadējo domubiedru, dramaturgu un scenāristu Alvi Lapiņu. Otrkārt, izrāde vēsta par leģendāru personību, kas ierakstīta Latvijas Kultūras kanonā – komponistu Emīlu Dārziņu. Par to, kāpēc viņš iznīcināja daudzu savu skaņdarbu vienīgās partitūras, atstājot vien dziesmas. Pat “Melanholiskais valsis” ir saglabājies vien tādēļ, ka diriģents Artūrs Bobkovics partitūru atjaunojis, saliekot kopā atskaņotāju vēl saglabātās orķestra balsis. Un, treškārt, izrādē ir lielisks aktieru ansamblis un tajā atklājas veseli divi Emīli Dārziņi: cilvēciskais, ko atveido aktieris Mārtiņš Meiers, un muzikālais, ko pie klavierēm iemieso Valmieras teātra komponists Emīls Zilberts. Ar Ojāru Rubeni pirms izrādes sarunāsies režisors Varis Brasla, Emīla Dārziņa lomas atveidotājs Mārtiņš Meiers un Emīla Dārziņa sievas Marijas tēlotāja Diāna Krista Stafecka.

2023./2024. gada sezona ir 12., kopš LTV ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu ieraksta un ciklā “Teātris.zip” demonstrē Latvijas teātru iestudējumus. 12 gados izrādes noskatījušies vairāk nekā 7 837 000 skatītāju. Kopš 2012. gada rudens, kad svinīgi atklāja Borisa un Ināras Teterevu fonda un LTV raidījuma “Teātris.zip” sadarbību, LTV1 un LTV7 ierakstītas 204 dažādu Latvijas teātru izrādes. Ciklā parādītas 258 izrādes, no kurām 186 bijušas kopā ar Ojāra Rubeņa vadīto raidījumu.

Raidījuma pastāvēšanas gados visbiežāk ierakstīti un pārraidīti Latvijas Nacionālā teātra, Dailes teātra, Jaunā Rīgas teātra, Valmieras Drāmas teātra, Liepājas teātra iestudējumi. Ierakstītas arī vairākas Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra, Daugavpils teātra, Latvijas Leļļu teātra izrādes. “Teātra.zip” fondā ir arī neatkarīgo teātru “Kvadrifrons”, “Dirty Deal Teatro” un Ģertrūdes ielas teātra izrādes. Plašāka informācija pieejama infografikā.

Lai teātra māksla būtu pieejama vēl plašākai auditorijai, LTV sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu izveidojusi “Teātris.zip” īpašo izrāžu izlasi, kurā iestudējumi pieejami neierobežotu laiku. Raidījumu cikla “Teātris.zip” arhīvs pieejams REplay.lv.

Raidījums “Teātris.zip” un izrāžu iestudējumu televīzijas pirmizrādes – 9. martā plkst. 09.55, pēc tam sestdienu vakaros plkst. 21.10 LTV1 un REplay.lv. Izrādes būs iespējams noskatīties atkārtojumā (ar titriem) ceturtdienās plkst. 11.15 LTV1 un REplay.lv – aicinājums sekot līdzi aktuālajai programmai. Tāpat arī visas izrādes pēc televīzijas pirmizrādes septiņas dienas būs pieejamas REplay.lv.