Latvijas Ratiņkērlinga izlase – pasaules sporta elitē

Šogad Latvijas sporta vēsturē nozīmīgs ieraksts – pirmo reizi paralimpiskajās spēlēs startēja Latvijas Ratiņkērlinga izlase. Esot starp 12 pasaulē spēcīgākajām komandām un sacensības noslēdzot 9. vietā A grupā, Latvijas izlase pierādīja, ka ir pasaules līmeņa sportisti. “Komandas ir līdzvērtīgas. Sudraba medaļniekus zviedrus apakšgrupas turnīrā pat vinnējām, arī Slovākiju. Vienas spēles pietrūka, lai būtu vēl labāks rezultāts. Bet tas, ka bijām paralimpiskajās spēlēs, Latvijai ir sasniegums. Liels darbs ieguldīts, esam līdzvērtīgi valstīm, kam šajā sporta veidā ir daudz lielāka pieredze,” stāsta Latvijas Ratiņkērlinga izlases sportists, valmierietis Agris Lasmans.

Šogad Latvijas sporta vēsturē nozīmīgs ieraksts – pirmo reizi paralimpiskajās spēlēs startēja Latvijas Ratiņkērlinga izlase. Esot starp 12 pasaulē spēcīgākajām komandām un sacensības noslēdzot 9. vietā A grupā, Latvijas izlase pierādīja, ka ir pasaules līmeņa sportisti. “Komandas ir līdzvērtīgas. Sudraba medaļniekus zviedrus apakšgrupas turnīrā pat vinnējām, arī Slovākiju. Vienas spēles pietrūka, lai būtu vēl labāks rezultāts. Bet tas, ka bijām paralimpiskajās spēlēs, Latvijai ir sasniegums. Liels darbs ieguldīts, esam līdzvērtīgi valstīm, kam šajā sporta veidā ir daudz lielāka pieredze,” stāsta Latvijas Ratiņkērlinga izlases sportists, valmierietis Agris Lasmans.

Atpūsties gan nav laiks, jo turpinās intensīvi treniņi, Agrim četras reizes nedēļā dodoties uz kērlinga halli Rīgā, jo bija jāgatavojas Latvijas čempionātam ratiņkērlingā jauktajiem pāriem. Kopā ar Poļinu Rožkovu iegūts Latvijas čempionu tituls, kas nozīmē ceļazīmi uz pasaules čempionātu ratiņkērlingā, kas norisināsies Somijā no 30. aprīļa līdz 6. maijam. Tur konkurence būs 19 komandas, kas pēc uzrādītajiem rezultātiem tiks sadalītas A un B grupās.

“Un vēl basītis. Arī tam jāgatavojas. Tagad notiek treniņnometnes pirms Eiropas čempionāta, kas sāksies 12. jūnijā Bosnijā un Hercegovinā. Tur jācīnās par tikšanu trijniekā, pagājušajā gadā tikām. Šobrīd ir tā, ka no pirmdienas līdz ceturtdienai ir treniņi Rīgā ratiņkērlingā, bet piektdien, sestdien un svētdien – ratiņbasketbols. Atpūtīšos vasarā, tad kādu mēnesi būs mierīgāk.”

Par dzīvi olimpiskajā ciematā Pekinā Agris stāsta, ka bijuši ļoti stingri drošības noteikumi. “Vairāki posteņi, lai tiktu ciematā, visur kameras. Kad esi iekšā, tad brīvāka atmosfēra. Tur bija mājas, daži veikali, ēstuves, sporta zāles, pat spēļu zāles – tām gan nevienam nav īsti laiks. Pekinā bijām jau rudenī, kad tur norisinājās pasaules čempionāts, tāpēc halle mums bija zināma. Ledus sagatavotāji gan bija citi, arī klimats hallē bija siltāks – ap 14 grādiem. Pirms sacensībām tiek dotas 15 minūtes, lai pārbaudītu ledu un iemēģinātu apmēram 20 kilogramus smagos akmeņus, arī steķus, ar ko tie tiek virzīti. Bijām vairākus sagatavojuši, tad jāsaprot, kuri būs īstie, jāsajūt ātrums un ledus. Sākums bija ļoti labs, bet pa vidu kaut kas notika, nepaveicās. Četras uzvaras deviņās spēlēs – ar to nepietika, vajadzēja piecas, jo rezultāti visām komandām ļoti līdzīgi. Bet viss vēl priekšā.”

Agris stāsta, ka šajā sporta veidā svarīgs ir miers un spēja koncentrēties. “Kērlings ir šahs uz ledus, inteliģenta spēle. Daudz jādomā, jāseko līdzi pretinieka gājieniem, jādomā vairāki soļi uz priekšu. Arī ledus spēles laikā mainās, tas jāņem vērā. Jo siltāks, jo tas paliek lēnāks. Ledum arī ir liela nozīme. Tas ir speciāli liets, ar tādām kā mazām pilītēm. Akmens taisni neslīd, tas jāizmet tā kā uz sāniem. Tas man arī visvairāk patīk – tā ir domāšanas un taktikas spēle, kur jāplāno ne tikai savi gājieni, bet jāskatās un jāmēģina paredzēt arī pretinieka spēle, viņu vājās puses.” Komandai pirms olimpiskajām spēlēm bijušas arī nodarbības pie psihologa, lai trenētu paškontroli. “Sportoju jau vairāk nekā 20 gadu, basketbolu profesionāli spēlēju jau vairāk nekā desmit gadus. Šī pieredze palīdz koncentrēties un savaldīties. Komandas miers un atbalsts ir Ojārs Briedis, es vairāk esmu tāds jautrais gariņš, kurš uzmundrina un uzsit uz pleca, tā arī cits citu atbalstām.”

Agris sportot sācis jau bērnībā, mācoties Raiskuma internātskolā. “Man jau tad patika sports, disciplīna. Savukārt brīvdienās bērnudārza “Buratino” audzinātājas Sandra un Sarmīte bērnus ar kustību traucējumiem rosināja sportot. Un tā tas turpinās. Vispirms bija vieglatlētika, lodes grūšanā sāku trenēties kopā ar Aigaru Apini, bet mani vairāk ieinteresēja basketbols. Pēc trīs gadiem jau spēlēju Eiropā. Sāku Spānijā, tad Itālija. Tur būs nākamās paralimpiskās spēles. Valodu jau zinu, apguvu, tur spēlējot basketbolu. Tātad mērķis ir Itālija.”

Foto: Ansis Ventiņš