Latvijas pārtikas bioekonomikas klastera biedri Alojā diskutē par jaunām sadarbības iespējām

pārtikas bioekonomikas klasteris

Rudens izskaņā, 31. oktobrī Alojā notika Latvijas pārtikas bioekonomikas klastera biedru tikšanās, kuras ietvaros biedri izskatīja jautājumus, meklējot jaunas sadarbības formas un projektus.

Šoreiz pārtikas uzņēmēji viesojās pie klastera biedra, viena no pasaulē vadošajiem kartupeļu cietes ražotājiem – SIA “Aloja Starkelsen”. Uzņēmuma izpilddirektors Jānis Garančs iepazīstināja dalībniekus ar jaunākajiem attīstības projektiem uzņēmumā. Orientējoties uz ilgtspējīgas pārtikas ražošanu, uzņēmums turpina darbu pie dažādu pārtikas izejvielu risinājumu attīstības gan uz kartupeļu cietes, gan uz pākšaugu olbaltumvielu bāzes.  Uzsākta bioloģisko pelēko zirņu un lauku pupu pārstrāde, paplašinot bezglutēna un vegāno bioloģisko pārtikas izejvielu klāstu. Vienlaikus uzņēmums attīsta savas receptūras “Pārtikas Akadēmijā”, meklējot jaunas garšas un izstrādājot un testējot jaunu produkciju – klastera biedri ielūkojās šīs jaunās laboratorijas ikdienas darbā.

Sanāksmes darba kārtībā bija jautājumi par sadarbības iespējām ar Food&Bio klasteri Dānijā, kā arī tika pārrunāts Vidzemes Augstskolas piedāvājums studentu sadarbībai ar industriju. Vidzemes plānošanas reģions klastera biedrus iepazīstināja ar plānotajiem pasākumiem uzņēmējiem, t.sk. pārtikas nozarē, kur tuvākais ir Vidzemes uzņēmējdarbības centra organizētais pārtikas hakatons “Vidzemes burkānu hakatons”, kas norisināsies no š.g. 25.-26. novembrim.

Uz klastera biedru tikšanos bija aicināts arī , SIA “KarLiz” kas izstrādā insektu pārtikas produktus. Uzņēmuma pārstāve plašāk pastāstīja par insektu izmantošanu pārtikā – kukaiņu proteīns kā pārtikas piedeva iegūst reālas aprises arī Latvijā.

Par klasteri

Klasteris sāka veidoties 2010. gadā kā Vidzemes plānošanas reģiona koordinēts pārtikas ražotāju, izglītības un pētniecības un atbalstošo organizāciju sadarbības tīkls, un no 2015. gada darbojas kā biedrība, kas šobrīd apvieno 15 biedrus – pārtikas ražotājus, zinātniskās institūcijas un Vidzemes plānošanas reģionu.

Klastera darbības prioritārās jomas ir ilgtspējīgas, veselīgas, augstvērtīgas un drošas nišas pārtikas produktu attīstība, zināšanās balstītas pārtikas bioekonomikas inovācijas un tehnoloģiju attīstīšana, tīklošanās, zināšanu un pieredzes apmaiņa biedru starpā, klastera internacionalizācija – starptautiskā un starpnozaru sadarbība, ekspertīzes piesaiste.

2020. gada pavasarī biedrības “Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klasteris” biedri nolēma turpmāk klastera attīstību fokusēt uz ilgtspējīgu un videi draudzīgāku pārtikas ražošanu, izvirzot jaunus klastera darbības mērķus un uzdevumus. Tika mainīts arī  klastera nosaukums, un turpmāk tas tiek saukts par Latvijas pārtikas bioekonomikas klasteri.

Klasterī šobrīd darbojas 15 biedri – SIA “Aloja-Starkelsen”, SIA “Valmiermuižas alus”, SIA “Felici”, SIA “Very Berry”, SIA “Dimdiņi”, SIA “Skrīveru Saldumi”, SIA “Rāmkalni Nordeco”, SIA “Ekotri”, SIA “Konso”, nodibinājums “Vides risinājumu institūts”, APP “Agroresursu un ekonomikas institūts”, APP “Dārzkopības institūts”, Vidzemes Augstskola, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte un  Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, Vidzemes plānošanas reģiona galvenā komunikācijas speciāliste, , mob. +371 29454752.