Latvijas Arhitektūras gada balvā Fināla žūrijas īpašo atzinību ieguva process “Valmieras Kurtuve”

Piektdien, 6. oktobrī, svinīgā apbalvošanas ceremonijā VEF KVARTĀLA “VASARNĪCĀ” tika paziņoti “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023” (LAGB 2023) laureāti. Lielo gada balvu 2023 jeb Grand Prix saņēma Dailes teātra priekšlaukums (SIA “MADE arhitekti”. Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa, Jēkabs Slava sadarbībā ar Evelīnu Ozolu). Savukārt Fināla žūrijas īpašo atzinību un ziņu portāla “Delfi” simpātiju balvu ieguva process “Valmieras Kurtuve” (SIA “Sudraba Arhitektūra”).

Fināla žūrijas balvu jeb Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023 saņēma divi objekti – Zāļu pagatavošanas nodaļa (SIA “MUUD”. Autoru komanda: Dins Vecāns, Jurijs Kostirko, Raitis Štobe) un Koka biroju ēka Lizumā (SIA  “MADE arhitekti”. Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava, Patrīcija Lidere).

Fināla žūrijas īpašo atzinību ieguva process Valmieras Kurtuve (SIA “Sudraba Arhitektūra”). Autoru komanda: Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons, Renāte Karjavčenko.

Valmieras bijusī katlu māja, kas būvēta 20.gs. 70-tajos gados un kas atrodas pašā Valmieras centrā, 2022. gada nogalē tika pārveidota par pagaidu telpām Valmieras teātrim. Ideju pārcelties uz šo ēku teātris prezentēja Valmieras novada pašvaldībai 1. oktobrī, savukārt pirmā izrāde jaunajās telpās notika jau 21. decembrī. Divu mēnešu laikā ar pašvaldības atbalstu un teātra piesaistīto Kultūras ministrijas finansējumu tika izstrādāts projekts un veikta pārbūve, izveidota teātra zāle un palīgtelpas, reizē saudzējot ēkas industriālo raksturu. Jaunās skatuves fonā – scenogrāfiju papildinošs elements – logi uz Rīgas ielas vakara ainavu. Industriālā mantojuma pielāgošana kultūras būvei kā arhitektūras process.

Valmieras teātris laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” uzsācis arī jauno, teātra simtgades sezonu. Vairāk par sezonas iecerēm šeit.

LAGB 2023 iesniegto objektu vienojošā tēma šogad tika izvirzīta kā jautājums “Ambiciozitāte arhitektūrā: godīga un iespējama?”. „Par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 vadmotīvu izvēlēts godīgums, turklāt pozicionēts attiecībās ar ambiciozitāti. Jautājuma zemtekstā šķietami ietverts šo divu vērtību pretnostatījums, kamēr patiesībā jau mūsu mērķis ir iet uz to līdzāspastāvēšanu vai pat vēl vairāk, – gribētos pieņemt godīgumu un patiesumu kā neatņemamu daļu no arhitekturālajām ambīcijām. Arhitekta profesionālajai darbībai ir nozīmīga sabiedriskā loma, tāpēc ikvienam arhitektam būtu jāapzinās, jāizprot un apzināti jāveicina savas prakses potenciālais pienesums. Tas ir arī būtisks katras konkrētās būves koncepcijas aspekts, kas ņemts vērā, vērtējot balvai pieteiktos darbus,” stāsta žūrijas priekšsēdētājs un arhitektūras un dizaina studijas “Sampling” vadošais partneris Mantens Devrīnts (Manten Devriendt). 

Atlases žūrijas atzinību “Par arhitektu personīgo ieguldījumu ētiskas, pret vidi un sabiedrību atbildīgas arhitektūras radīšanā” vienlīdzīgi ieguva trīs biroji – SIA “GoodPattern”, SIA “MADE arhitekti” un NRJA (No Rules Just Architecture).

Partneru un atbalstītāju balvas ieguva – jumta logu un to aksesuāru ražotāja “VELUX” īpašo balvu ieguva Mauriņa klīnika (SIA “Didrihsons arhitekti“. Autoru komanda: Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece); izglītības projekta “Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks” balvu “Zirnis” saņēma Dailes teātra priekšlaukums (SIA “MADE arhitekti”. Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa, Jēkabs Slava sadarbībā ar Evelīnu Ozolu); apdares krāsu, industriālo pārklājumu un ar krāsu produktiem saistītu preču importētāja un izplatītāja Latvijā “Tikkurila” simpātiju balvu saņēma Klēts ēkas pārbūve par tūrisma mītni (SIA “Arhitektu birojs MG arhitekti”. Autoru komanda: Guntis Grabovskis un Agnese Kalniņa); dizaina, arhitektūras un dzīvesstila žurnāla “Deko” balvu saņēma Koka biroju ēka Lizumā (SIA “MADE arhitekti”. Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava un Patrīcija Lidere); ziņu portāla “Delfi” simpātiju balvu saņēma process Valmieras Kurtuve (SIA “Sudraba Arhitektūra”. Autoru komanda: Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons, Renāte Karjavčenko).

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 laureātus vērtēja starptautiskā žūrija – arhitekts un arhitektu biroja “Audrius Ambrasas Architects” dibinātājs un vadītājs Audrius Ambrasas (Audrius Ambrasas); Arhitekts, pilsētplānotājs un Briselē, Beļģijā, bāzētās dizaina studijas “1010AU” līdzdibinātājs Bērts Gelinks (Bert Gellynck); Briseles galvaspilsētas reģiona būvniecības meistars un galvenais arhitekts Kristians Borets (Kristiaan Borret).

Visus “Latvijas Arhitektūras gada balvai 2023” pieteiktos darbus pirmajā kārtā vērtēja atlases žūrija šādā sastāvā – žūrijas priekšsēdētājs, beļģu arhitekts un arhitektūras un dizaina biroja “Sampling” vadošais partneris Mantens Devrīnts (Manten Devriendt); Arhitektūras biroja “OAD” (Open Architecture Design) dibinātāja un vadošā arhitekte Zane Tetere-Šulce; būvniecības uzņēmuma “Rem Pro” vadošā arhitekte Ilze Ratniece; Latvijas Arhitektu savienības Valdes locekle un arhitektu biroja “Virtu” īpašniece Anda Kursiša; būvinženieris, inženierzinātņu doktors, praktizējošs būvkonstruktors un būvkonstrukciju projektēšanas biroja “IG Kurbads” vadītājs Normunds Tirāns; Eiropā sertificēts arborists, dārznieks, koku eksperts un uzņēmuma “LABIE KOKI” dibinātājs un vadītājs Edgars Neilands; mākslas kurators un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023

Latvijas Arhitektūras gada balva ir nozīmīgākais apbalvojums un lielākais gada pasākums Latvijas arhitektūrā, ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Šogad ikgadējam nacionālajam arhitektūras konkursam un nozīmīgākajam apbalvojumam Latvijas arhitektūrā, kas norisinājās jau 28. reizi, tika pieteikti 37 darbi, no tiem 33 pieteikumi tika iesniegti kā objekts, bet 4 pieteikumi iesniegti procesu kategorijā. Nākamajā kārtā tika izvirzīti 12 nominanti.

Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 partneri – mākslas un kultūras kvartāls “VEF KVARTĀLS”, jumta logu un to aksesuāru ražotājs “VELUX”, nekustamo īpašumu attīstītājs “Pillar”, būvmateriālu un būvniecības sistēmu ražotājs “Knauf”, sanitārās un apkures tehnikas veikalu tīkls “Komforts” un apdares krāsu, industriālo pārklājumu un ar krāsu produktiem saistītu preču importētājs un izplatītājs Latvijā “Tikkurila”; Atbalstītāji – Valsts kultūrkapitāla fonds, Flāmu diplomātiskā pārstāvniecība Polijā un Baltijas valstīs “Flanders-Latvia”, ziņu portāls “Delfi”, interjera, arhitektūras un dizaina žurnāls “DEKO” un jūgendstila viesnīca “Neiburgs”.

Vairāk informācijas par konkursam pieteiktajiem darbiem

Vairāk informācijas par iepriekšējo gadu uzvarētājiem

Foto: Alvils Ronalds Bijons un Natālija Tanne

Informācijas avots: https://www.latarh.lv/latvijas-arhitekturas-gada-balvu-2023-sanem-dailes-teatra-priekslaukums