“Kopienas skapis” – publisks pārtikas apmaiņas skapis arī Valmierā

Ziedotāju aplis 2022

Jau nākamnedēļ ceturtdien, 7. aprīļa pievakarē plkst. 18.00 Valmieras centra kafejnīcā “Jauna saule” ikviens tiek aicināts apmeklēt jau piekto Valmieras novada fonda (VNF) rīkoto Ziedotāju apli, kur pacilājošā gaisotnē trīs ideju autori klātesošajiem pastāstīs, kā mūsu ziedojumi palīdzēs pilnveidoties Valmieras novadam.

Projekta galvenā doma – publiski pieejams bezmaksas pārtikas skapis, kur ikviens var ievietot pārtikas produktus vai tos izņemt, tādējādi samazinot pārtikas nokļūšanu atkritumos. Idejas autore Ieva Grigorjeva stāsta, ka ideja radusies, iedvesmojoties no Cēsīs redzētā “kopienas skapja”. Šobrīd Latvijā reģistrēti seši pārtikas apmaiņas skapji.

Latvijā 20 % iedzīvotāji izmet atkritumos pārtikas produktus vismaz vienu reizi nedēļā, savukārt 5 % to pat dara vairākas reizes nedēļā, liecina aptaujas. “Ja saprotam, ka mēs norādītajos termiņos pārtiku nespēsim izlietot vai arī mums tā nav vajadzīga, mēs varam ar to dalīties, atstājot pārtikas skapī. Un to var paņemt kāds, kuram tajā brīdī šie produkti ir vairāk nepieciešami,” norāda Ieva.

Kopienas skapis atradīsies Garā ielā 9, Valmieras invalīdu biedrības namiņa pagalmā. Vieta ir ērti un viegli sasniedzama gan kājāmgājējiem, gan tiem, kas pārvietojas ar auto. “Iespējams, vasaras beigās vai rudenī, kad raža dārziņos vai laukos ir bagātīgāka, būtu ērtāk atvest produktus ar auto. Tad būtu svarīgi, ja blakus atrastos stāvlaukums,” min Ieva.

Kopienas skapja ieviešana veicinātu sociāli atbildīgu paradumu veidošanu valmieriešu un novadnieku dzīvēs. Lai uzturētu kārtību, pie Kopienas skapja tiks izvietoti noteikumi, piemēram, ka nedrīkst ievietot atvērtus iepakojumus vai pašgatavotus ēdienus. Tāpat nepieciešams pārliecināties par produktu kvalitāti un derīguma termiņiem.

Šogad Valmierā notiks jau piektais Ziedotāju apļa pasākums, kad trīs ideju autori aicinās atbalstīt savas kultūras, sporta un vides idejas. Pat ja šķiet, ka Tava ziedojuma summa nav liela – Ziedotāju aplis lieliski pierāda, ka visiem kopā veiktie mazie ziedojumi var kļūt gana lieli un sniegt atbalstu ideju īstenošanā! Tomēr – tas būs iespējams vien tad, ja starp pasākuma apmeklētājiem būs tik daudz atnākušo, kas būs gatavi piedalīties ar sev pieņemamo summu. Tāpēc – pacilājošā gaisotnē gaidīsim Tevi kafejnīcā “Jauna saule” 7. aprīlī plkst. 18.00!

Šogad Ziedotāju apļa rīkošanu atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Ikdienā Valmieras novada fonds jau 17 gadus strādā, atbalstot iedzīvotāju iniciatīvas dzīves uzlabošanai Valmieras apkaimē, ziedotājiem piedāvājot mērķtiecīgas ziedošanas atbalstu.

Informāciju sagatavoja:
Gundega Siliņa, Valmieras novada fonda Projektu koordinatore