Komunistiskā genocīda upuru atcere Valmieras novadā

1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem. Godinot un pieminot komunistiskā genocīda upurus, aicinām būt kopā atceres brīžos

Traģēdija, kas salauza dzīves un šķīra ģimenes, bet neatņēma ticību brīvai Latvijai. Mūsu atbildība ir to atcerētos, stāstīt un pieminēt, sargājot cilvēcību, domu un darbu brīvību, valsts neatkarību. 1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem. Godinot un pieminot komunistiskā genocīda upurus, aicinām būt kopā atceres brīžos.

Atceres brīži 25. martā

Valmierā, pie dzelzceļa stacijas plkst.16.00 norisināsies komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts atceres brīdis. Klātesošos uzrunās Valmieras politiski represēto biedrības priekšsēdētāja Ārija Kārkliņa, Valmieras novada pašvaldības, kā arī Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona pārstāvji. Atceres brīdi vadīs Liene un Alberts Rokpeļņi, kuriem muzikālajā sadaļā pievienosies arī viņu dēls Alberts Rokpelnis.

Rūjienā, Ternejas parkā plkst.13.00 aicinām būt kopā ar represētajiem, dzirdēt atminstāstus. Norisi bagātinās muzikāls priekšnesums.

Svecītes un ziedus plkst.11.00 aicinām nolikt pie Piemiņas akmens represētajiem Matīšu centrā. Pēc tam Matīšu Tautas namā norisināsies “Melna kafija un melna maize Latvijas sēru dienā”, tās būs sarunas par pašu svētāko – par maizi un Latviju.

Ēveles senioru biedrība “Kadiķis” plkst.12.00 aicina tikties pie Piemiņas akmens Ēvelē.

Komunistiskā genocīda upuru atceres dienai veltīta norise plkst.15.00 būs arī pie Piemiņas akmens Mujānos.

Mazsalacā, piemiņas vietā Sniedzēnu kalnā no plkst.13.00 komunistiskā genocīda upurus atcerēsimies kopā ar Mazsalacas iedzīvotājiem, kuri piedzīvojuši politiskās represijas, kā arī ar skolēniem. Norisi muzikāli kuplinās Agrita Gruzdiņa. Aicināts ikviens interesents.

Strenču dzelzceļa stacijā pie Piemiņas akmens plkst.12.00 atcerēsimies traģiskos notikumus un pieminēsim komunistiskā genocīda upurus. Goda sardzē būs Strenču pamatskolas jaunsargi. Piemiņas brīdi ar muzikālu dzejas priekšnesumu bagātinās Valmieras Drāmas teātra aktieris Ģirts Rāviņš.

Pie Piemiņas akmens Naukšēnos plkst.16.00 būs Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīta norise “Mirklis atmiņām”.

Aicinām no plkst.11.00 Jaunburtnieku kapos pie Atceres akmens “Ceļš svešumā” nolikt ziedus un iedegt svecītes.

Piemiņas brīdis plkst.11.00 būs arī pie Baltā krusta Dikļu kapos.

Trikātas kapos plkst.10.00 noliksim ziedus un aizdegsim svecītes pie piemiņas plāksnes izsūtītajiem “Sapni par dzimteni pagalvī liku. 1940…”.

Visas dienas garumā ikviens aicināts pieminēt komunistiskā genocīda upurus, noliekot ziedus un svecītes pie Piemiņas akmens netālu no Veļķu muižas (mūsdienās – Ziemeļvidzemes pamatskola) Vaidavas pagastā.

Izstādes un filmas

Pieminot komunistiskā genocīda upurus, Rencēnu pagasta 1. bibliotēkā no 25. marta līdz 2. aprīlim būs skatāma izstāde “..mūžīga piemiņa…”.

Brenguļu pagasta bibliotēkā 25. martā būs skatāma grāmatu un novadpētniecības materiālu izstāde “Latvieši Sibīrijā”. Plkst.16.00 notiks arī radoša tikšanās ar Jēkabu Birznieku un Ievu Johansson.

Matīšu Tautas namā plkst.11.20 tiks demonstrēta režisora Viestura Kairiša spēlfilma “Piļsāta pi upis”. Uz filmas izrādi lūdzam iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 29697319.

Dikļu Kultūras centrā plkst.11.30 aicinām noskatīties Latgales Reģionālās televīzija veidotu dokumentālo filmu “Atceroties un pieminot”.

Lūdzam ievērot noteikumus Covid-19 izplatīšanās ierobežošanai.