Komunistiskā genocīda upuru atcere Valmieras novadā

Komunistiskā genocīda upuru atcere Valmieras novadā

1949.gada 25.martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem. Pieminot komunistiskā genocīda upurus, aicinām būt kopā atceres brīžos, lai vienmēr paturētu sirdī un domās mūsu kopīgos stāstus par stipriem cilvēkiem un ticību brīvai Latvijai.

Valmierā

Pie dzelzceļa stacijas 25. martā plkst. 11.00 norisināsies komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts atceres brīdis. Klātesošos uzrunās Valmieras politiski represēto biedrības priekšsēdētājas vietniece Dainuvīte Eglīte, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums. Godasardzē – Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona pārstāvji. Atceres brīdi vadīs un muzikāli papildinās stāstniece, dziesminiece Agrita Gruzdiņa.

Atsaucoties Valsts prezidenta kancelejas aicinājumam, 25. martā plkst. 11.00 Valmieras novada Facebook lapā būs iespējams klausīties lasījumu – 1949. gadā no Valmieras novada deportēto iedzīvotāju vārdi. 2021. gadā tika īstenots nozīmīgs vēsturiskās atmiņas projekts “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”, īstenojot deportēto iedzīvotāju vārdu lasījumus un digitālas kartes deportetie.kartes.lv izveidi. Darbs pie projekta turpinājās, apkopojot informāciju par 1949. gada 25. martā un citos datumos deportētajiem Latvijas iedzīvotājiem.

Līdz 30. martam Valmieras Integrētajā bibliotēkā skatāma izstāde “Krasta banga – 25/03/1949”.

Dikļos

25.martā plkst. 12.00 piemiņas brīdis notiks pie Baltā Krusta Dikļu kapos.

Ēvelē

25.martā plkst. 12.00 pie Ēveles Tautas nama aicinām piedalīties komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdī.

Kocēnos

25.martā plkst. 12.30 Kocēnu Kultūras namā notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīta norise “Marta cīruļputenis”. Atmiņu stāsti, sarunas kopā ar stāstnieci, vēsturnieci Inetu Amoliņu.

Matīšos

25.martā plkst. 11.00 pie Piemiņas akmens represētājiem būs piemiņas brīdis un ziedu nolikšana. Plkst. 11.30 Matīšu Tautas namā aicinām uz tematisku pēcpusdienu – izstādi “Mums bija tas jāizstāsta”, Sibīrijas vēstules, bērnu zīmējumi, grāmatas un atmiņu stāsti. Spēka dziesmas dziedāsim kopā ar folkloras kopu “Dzīne”.

Mazsalacā

25.martā plkst. 13.00 komunistiskā genocīda upuru piemiņas norise būs Mazsalacā, Sniedzēnu kalnā.

Mujānos

25.martā plkst. 12.00 Mujānos, pie piemiņas akmens aicinām piedalīties komunistiskā genocīda upuru piemiņas brīdī.

Naukšēnos

25.martā plkst. 12.00 Naukšēnos, pie politiski represēto piemiņas akmens notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas norise “Tajā krastā”.

Rencēnos

No 24. marta līdz 4. aprīlim Rencēnu pagasta 1. bibliotēkā būs skatāma literatūras izstāde“…mūžīga piemiņa…”, kas veltīta komunistiskā genocīda upuru atcerei.

Rūjienā

25.martā plkst. 13.00 Rūjienā, Ternejas parkā notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas norise.

Martā Rūjienas pilsētas bibliotēkā – komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīta literatūras izstāde “Smeldze un rūgtums”.

Strenčos

25.martā plkst. 10.00 Strenčos, pie dzelzceļa stacijas aicinām piedalīties komunistiskā genocīda upuru piemiņas norisē.

Trikātā

25.martā plkst. 10.00 Trikātas kapos pie kapličas būs piemiņas brīdis komunistiskā genocīda upuriem.

Vaidavā

25.martā plkst. 12.00 Vaidavā, pie piemiņas plāksnes (pie Ziemeļvidzemes pamatskolas) notiks komunistiskā genocīda upuru atceres brīdis.