“Kilograms kultūras 2023” rudens balsojumā Valmieras vasaras teātra festivāla izrāde un uguns skulptūra Valmiermuižā

"Kilograms kultūras 2023" rudens balsojumā Valmieras vasaras teātra festivāla izrāde un uguns skulptūra Valmiermuižā

18.septembrī sācies Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2023” rudens balsojums, kas būs aktīvs līdz 29.septembra plkst.23.59 sabiedrisko mediju portālā “Lsm.lv” šeit.

Kategorijā “Teātris” izvirzīta arī Endīnes Bērziņas režisētā izrāde “Es arī te, kas man ir jādara” (Valmieras vasaras teātra festivāls). Savukārt kategorijā “Pārsteigums” nominēts “Pretstati pievelkas – pievilkšanās spēks” – mākslinieka Jordi NN uguns skulptūras iedegšana kopā ar cirka māksliniekiem Alekseju Smolovu, Lizeti Volku un mūziķi Staņislavu Judinu Valmiermuižas etnomūzikas festivālā.

Apjukuma pilna koncertizrāde jauniešiem “Es arī te, kas man ir jādara” ir stāsts par to, ka pieci jaunieši izveidojuši muzikālu apvienību, kurā jūtas droši. Dziesmā taču neskaitās, tāpēc var pateikt, kā patiesībā ir. Klāt ir pirmais koncerts, kurš draud nenotikt. Kādam sākas panikas lēkme un liekas, ka mirs. Kādam gribas uzpīpēt vai iedzert, vai velnsvienzinko. Kāds satraukumā nevar beigt sist bungas. Kāds aizmirsis piezvanīt mammai. Kādam nav naudas un ļoti gribas ēst. Izpeldēs visi vai neviens. Kā var atbalstīt citus, kad pašam visvairāk nepieciešams balsts? Režisore Endīne Bērziņa, līdzrežisore Sabīne Alise Ozoliņa, scenogrāfe Ieva Stalšene, izpildproducente Anna Ulberte, lomās Inese Pudža, Sabīne Alise Ozoliņa, Endīne Bērziņa, Hugo Puriņš, Kārlis Elvis Artejevs.

Uguns skulptūru Valmiermuižā jau sesto reizi veidoja spāņu mākslinieks Jordi NN, un šogad tai dots nosaukums “Pretstati pievelkas”. Uguns skulptūras veidošanā jau ierasti piedalās arī dažādi skaņu mākslinieki, bet šogad pretstatus – statiskumu un kustību, gaisu un zemi – caurvija cirka elementi.

“Mēs dzīvojam sarežģītā pasaulē, kurā viss ir saistīts. Līdzsvars ir trausla realitāte, un pastāvīgi mainīgā pasaule ir likums. Šajā visumā visas būtnes pārvietojas un nekas nepaliek uz vietas. Neviena būtne nekad neiekāpj vienā upē divreiz, jo tā nav tā pati upe un tā nav viena un tā pati būtne. Pretstati ir pretrunīgi, bet fizika mums izskaidro, ka katram grūdienam ir pretējs spēks, kas velk. Tad mēs saprotam, kāpēc šķiet, ka pretstati piesaista viens otru. Starp pretējiem spēkiem pastāv līdzsvars, un pretējā iznīcināšana tikai rada nelīdzsvarotas sekas. Jo, kad pastāv līdzsvars, pat iznīcināšana kļūst par alķīmisku transmutācijas un radīšanas vibrāciju,” stāsta Jordi NN.

Rudens balsojumam izvirzītie darbi Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas (LTV) žūrijas redzējumā atzīti par oriģinālākajiem un kvalitatīvākajiem Latvijas kultūras notikumiem laika periodā no 2023.gada 1.maija līdz 31.augustam un ir cienīgi cīnīties par iespēju iegūt balvu “Kilograms kultūras”.

“Kilograms kultūras” žūrijā darbojās LTV Kultūras redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, redaktors Aigars Bumburs, LTV raidījuma “Kultūrdeva” producents un mūzikas žurnālists Kaspars Zaviļeiskis, LR3 “Klasika” direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, Anete Ašmane-Vilsone.

“Kilograms kultūras” ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir LTV, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls “Lsm.lv”.

Tradīcija aizsākta 2012.gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011.gada kultūras notikumiem.

Sagatavots pēc ziņu aģentūras “LETA” sniegtās informācijas