Kauguru dejotājiem – 55

Jauniešu deju kolektīvu Kauguru tautas namā 1967. gadā izveidoja un vadīja bijusī ciema izpildkomitejas priekšsēdētāja Ērika Klapere. Jau tā paša gada jūnijā kolektīvs piedalījās Deju svētkos, kas notika Valmieras estrādē. Savukārt, vidējās paaudzes deju kolektīvu izveidoja 1985. gadā.

Kolektīvam tā pirmsākumos nebija tērpu. Meitu tērpus tolaik aizņēmās no Rencēnu kolektīva, bet vīriešu tērpus (Ķeņča paskata) – no Burtniekiem. Kauguru tautas namu tolaik vadīja Malvīne Gulbe, kura palīdzēja meklēt jaunus dalībniekus. Dejotgribētāju Kauguros nekad nav trūcis.

Pirmā deja, kas apgūta, bija “Jautrais pāris“. Kolektīvs uzstājās Vidzemes Deju svētkos Cēsu stadionā. Meitenes vēl tajā pašā dienā steidza tamborēt sev zeķes un adīja puišiem zeķu valnīšus, lai vakarā uz koncertu būtu pilnā tērpā.

Padomju laikos deju kolektīviem bija jādejo arī cittautu dejas. Lai kolektīvam būtu ukraiņu tērpi, Ērika izmantoja tautas nama tumši zaļos, rūtainos aizkarus un šuva meitām ukraiņu tērpa brunčus, bet brunču malu garumus dejotājas atšuva pašas. Brunči ir saglabājušies līdz mūsdienām.

Pašreizējā un plašā deju kolektīva tērpu kolekcija, kas izveidota ar lielu gādību, ir Ērikas Klaperes nopelns. Ērika ļoti uzpasēja tērpus un neļāva nevienam tos aizdot. Arī tagad deju kolektīvs Kauguros turpina rūpēties par šo mantojumu.

Ne visiem tērpiem laika gaitā saglabājušies pilni komplekti, tomēr VPDK “Mūri“ tērpu komplektus cenšas papildināt, gan ieguldot saņemto finansējumu no pašvaldības, gan īstenojot LEADER projektus. Pēdējo 10 gadu laikā ir īstenoti divi tautas tērpu projekti: “Dejo ar prieku” 2014. gadā un “Kultūrvēsturiskais mantojums 21. gadsimtā – etnogrāfisko tautas tērpu komplektu papildināšana VPDK “Mūri”” – 2020. gadā.

Pirmā projekta laikā tika darināti darba tērpi un Zemgales tērpi gan puišiem, gan meitām. Savukārt, 2020. gada projekta īstenošanas rezultātā tika papildināti jau esošie Ziemeļvidzemes Alūksnes un Dienvidkurzemes, Bārtas etnogrāfiskie tautas tērpu komplekti. To darināšanā ir izmantoti arī oriģināli jauninājumi un inovatīvi risinājumi.

Šo sestdien, 28. maijā, plkst. 20.00 Mūrmuižas estrādē aicinām uz Kauguru dejotāju jubilejai veltīto koncertu “Svinam 55!”, kurā izdejos gan 2023. gada XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku repertuārā iekļautās dejas, gan arī citas iemīļotas dejas.

Koncertā piedalīsies Kauguru Kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs “Mūri” kopā ar vairākiem sadraudzības kolektīviem – Gauja FIX no Valmieras, VPDK Naukšēni no Naukšēniem, VPDK Spriņģi no Lugažiem, VPDK Miķelis no Priekuļiem, kā arī VPDK Rīdzenieks un TDA Rīdzenieks no Rīgas.