Kad jaunietim sākt domāt par karjeru?

Kad jaunietim sākt domāt par karjeru?

Ir pienācis skaistais izlaidumu laiks un daudziem skolēniem jāpieņem lēmums – ko darīt pēc 9. klases?

Pedagogs-karjeras konsultants Agnese Līdaka strādā Valmieras tehnikumā un norāda, ka karjeras ievirze jau skolas vecumā ļauj jauniešiem plūstoši iekļauties darba tirgū, uzsākot patstāvīgu dzīvi. Zināšanas un pieredze, kas iegūta vidusskolas posmā, var būt labs pirmais pakāpiens karjeras veidošanā.

Kā izvēlēties, kurā virzienā doties?

Pilnīgi noteikt svarīgi ir saprast, kas pašam visvairāk interesē, jo teicienā “dari to, kas tev patīk, un tev visu mūžu nebūs jāstrādā” ir liela daļa patiesības. Viennozīmīgi tā būs labāka izvēle, nekā skatīties uz to, cik prestiža vai labi apmaksāta ir kāda profesija – katrs var kļūt par vislabāko un pieprasītāko speciālistu savā jomā, ja vien acīs mirdz dzirkstelīte. Pasaulē ir pārāk daudz piemēru tam, ka ar labu algu vien nepietiek, lai gribētos ilglaicīgi doties uz darbu.

Lielisks variants ir izvēlēties profesionālo vidējo izglītību – tajā tiek apvienotas vidusskolas zināšanas ar specialitāti, pavisam reālu darba pieredzi un vērtīgiem ierakstiem savā CV. Mācības tehnikumos notiek ļoti praktiski, un stundu saraksts atšķirībā no vidusskolām ir mainīgs, ietverot gan praktiskos darbu laboratorijās, gan praksi uzņēmumos jau no pirmā mācību gada.

Kāpēc prakse ir tik vērtīga?

Prakse bieži vien ir jaunieša pirmā darba pieredze. Viņš īsā laikā, ļoti koncentrēti iemācās vairākas lietas – darba organizāciju, darba kultūru, nozares specifiku, praktiskos uzdevumus darbinieku ikdienā un daudz ko citu, ja tikai ir interese. Tā ir iespēja izzināt līdz pamatiem konkrēto specialitāti, līdz ar to skaidrāk ieraudzīt savu vietu tajā. Nenoliedzami vērtīgi ir arī iegūtie kontakti darba vietā – ja jaunietis sevi labi parāda, viņam var pavērties dažādas darba iespējas. Izvēloties uzņēmumu prakses apgūšanai, jāizvairās no principa “labāk tuvāk mājā”. Prioritātei jābūt tam, ko jaunietis uzņēmumā varēs darīt.

Kādas profesijās būs pieprasītas darba tirgū nākotnē?

Precīzi nevar zināt, kura profesija būs vispieprasītākā, bet tiek uzskatīts, ka spēja mācīties un pielāgoties dažādām situācijām būs viena no būtiskākajām prasmēm, konkurējot ar aizvien mainīgajām tehnoloģijām, robotiem un mākslīgo intelektu. Aiz katra robota ir cilvēks, kas to rada, nodrošina tā funkcionalitāti un risina tehniskas problēmas. Nākotnē noteikti svarīga būs spēja pašam meklēt risinājumus un pieņemt lēmumus.

Kā izvēlēties izglītības iestādi?

Lai saprastu, vai skola ir īstā, to vērts iepriekš apmeklēt. Piemērām, Valmieras tehnikums piedāvā izzinošas ekskursijas iespējas – kopā ar ģimeni vai draugiem apskatīt modernās telpas, iekārtas un aprīkojumu, kā arī un aprunāties ar pedagogu – karjeras konsultantu par nākotnes profesijas izvēli.

Lai arī kādu mācību jomu jaunietis izvēlētos, ir svarīgi atcerēties, ka izglītošanās iespējas pieejamas visas dzīves garumā, un tieši tas varbūt aizvedīs uz vislabāko darba vietu. Neviens nav teicis, ka karjeras ceļš būs taisns – reizēm tas var būt pat ļoti līkumots, toties interesants.

Ieteikums vecākiem

Ļoti svarīgi ir ļaut bērnam pašam izdarīt savu izvēli, uzņemties atbildību. Protams, iepriekš rūpīgi izrunājot un izvērtējot visus plusus un mīnusus, kā arī izveidot plānu B, gadījumam, ja plāns A nedarbojas. Jo arī tā var notikt. Galvenais šajā gadījumā ir būt blakus un atbalstīt, nevis pamācoši norādīt “Bet es taču tev teicu, ka…”. Būt blakus un atbalstīt var dažādi – var jau laicīgi iepazīt bērna stiprās un vājās puses, mēģinot paredzēt dažus soļus uz priekšu un tad palīdzēt jaunietim izvēlēties labāko no variantiem.

Šaubu gadījumā vienmēr ir iespēja vērsties pie karjeras konsultanta, kurš bez maksas sniedz konsultācijas dažādās Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs, vai vērsties pie pedagoga – karjeras konsultanta, kuri nu jau arvien biežāk sastopami Latvijas skolās.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Līdaka, Valmieras tehnikuma pedagogs-karjeras konsultants