Jaunietes no Japānas viesojas Valmieras novadā

Japānas skolnieces Valmieras novadā

No 17. līdz 30. septembrim Valmieras novadā pieredzes apmaiņas brauciena laikā viesojas četras jaunietes no Higašikavas pašvaldības – Riko, Kanna, Momoko un Moeka, lai iepazītu Latviju un tās kultūru, gūtu priekšstatu par latviešu valodu un uzlabotu angļu valodas prasmes, kā arī prezentētu Japānu un Higašikavu. 

Moekai, Riko un Momoko šis ir pirmais ārzemju brauciens, viņām ļoti patīk Latvijas daba un arhitektūra, kas ir atšķirīga no Japānas. Savukārt Kanna pēdējo divu gadu laikā Eiropu apmeklē otro reizi – iepriekš ar skolas pūtēju orķestri viņa viesojās Īrijā. Viņasprāt, Latvija ir ļoti skaista. Jautātas par izglītības sistēmas atšķirībām, japāņu skolnieces norādīja, ka skolēni Latvijā var justies daudz brīvāk, gan savā viedoklī, gan ārējā izskatā. Japānā starp skolotāju un skolēnu ir lielāka distance, kā arī noteikumi vizuālajā tēlā – skolas formas, matu garums un krāsa, nedrīkst būr auskari vai lakoti nagi. Jaunietes par Latviju un Valmieras novadu vēlas uzzināt pēc iespējas vairāk, lai pēcāk dalītos ar mājiniekiem Japānā stāstos par Latviju. Viņas ir pārliecinātas, ka brauciens uz Latviju un gūtie iespaidi viņu atmiņās saglabāsies ilgi. 

Apmaiņas brauciena pirmo nedēļu jaunietes aizvadīja kopā ar Rūjienas vidusskolas skolēniem un pedagogiem, kur iepazinās ar skolu un pilsētu. Rūjienas vidusskolā ierasta prakse ir doties vides mācību ekspedīcijās, teoriju pārbaudot praksē, šoreiz kopīgi ar jaunietēm no Japānas tika pētīta Rūjas upe, bet Nacionālajā vakarā ciemiņiem bija iespēja mācīties latviešu tautas dejas. Radošajā darbnīcā “Ziepju Pērles” no dabas materiāliem tika izgatavotas unikālu dizainu ziepes. Neatņemama Rūjienas apmeklējuma sastāvdaļa bija viesošanās Rūjienas Izstāžu zāles Japānas istabā. Kopā ar Rūjienas vidusskolas vecāko klašu skolēniem jaunietes devās kopīgā izbraucienā uz Ventspili un apmeklēja zinātnes centru VIZIUM.  

Apmaiņas brauciena otro pusi skolnieces pavadīja Valmieras 2. vidusskolā. Ekskursijā pa Valmieru iepazīts Valmieras Olimpiskais centrs, sporta un aktīvās atpūtas parks “Mežs”, Sv. Sīmaņa baznīca, Valmieras muzejs ekspozīcija “de Woldemer”, Valmieras Mūzikas skola, Gaujas Kazu krāces un Gaujas Stāvie krasti. Jaunietes izzināja arī tradicionālās latviešu amatu prasmes – maizes mājā “Krūmiņi” Liepas pagastā viņas varēja izbaudīt maizes cepšanas meistarklasi un degustāciju, bet Valmierā amatu pratēju vadībā pieredzēja aušanas un kokapstrādes meistarklasi. Savukārt kopīgā izbraucienā uz Vecpiebalgu tika lietas un veidotas sveces un apmeklēta porcelāna darbnīca. 

Gan Rūjienas vidusskolas, gan Valmieras 2.vidusskolas jaunieši skolniecēm no Japānas prezentēja savu skolu un pilsētu, bet jaunietes no Japānas iepazīstināja ar sevi. Noslēgumā jaunieši pārbaudīja viens otra erudīciju un zināšanas citam par cita valsti un pilsētu izveidotā viktorīnā, kā arī apmainījās ar jautājumiem. Jaunietes no Japānas interesējās vai un kādi ir Rūjienas un Valmieras tradicionālie ēdieni, kādas ir populārākās apskates vietas. Savukārt Valmieras skolēnus interesēja dažādi ar kultūru saistīti jautājumi – tradicionālās dejas, populārākais mūziķi, nacionālie ēdieni. 

Higašikavas pašvaldība ir nozīmīgs partneris ceļā uz ekonomisko, kultūras un izglītības sadarbību ar Japānu. Ar Valmieras novada pašvaldības sadraudzības pilsētas jaunietēm tikās arī Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, pastāstot par aktuālo Valmieras novadā –  izglītībā, sportā, uzņēmējdarbībā un kultūrā. 

Jaunietes, esot Valmieras novadā, daļu laika dzīvoja viesģimenēs. Valmieras novada pašvaldība pateicas viesmīlīgajām mammām – Viktorijai no Sedas, Lindai no Strenčiem un Lindai no Rūjienas, kuras savās ģimenēs uzņēma jaunietes no japāņu sadraudzības pilsētas, nodrošinot ne vien izmitināšanu un rūpējoties par meiteņu labsajūtu, bet arī iepazīstinot ar Latviju un Baltijas valstīm. Īpašs brīdis bijis atrasties starp divām valstīm vienlaicīgi, dodoties uz Tartu un pa ceļam piestājot uz Latvijas – Igaunijas robežas. 

Šī gada 8. jūnijā divas Rūjienas vidusskolas un divas Valmieras 2. vidusskolas skolnieces devās uz Higašikavu. Iespēja doties pieredzes apmaiņā nodrošināta, pateicoties ilgstošajai Rūjienas un Higašikavas pilsētu sadraudzībai. “Latviešiem un japāņiem ir daudz kopīga, bet arī daudz atšķirīga, ja latviešiem ir individuālā, tad japāņiem izteikta ir kolektīvā domāšana. Pieredzes brauciens uz Japānu bija ļoti vērtīgs, tur ik uz stūra piedzīvojām kultūršoku,” tā Samanta, Valmieras 2. vidusskolas 11. klases skolniece, par viesošanos Japānā.

FOTO