Jaunieši uzzina par veselīgu uzturu un reproduktīvo veselību

Jaunieši uzzina par veselīgu uzturu un reproduktīvo veselību

Projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Valmierā” ietvaros 2018. gada aprīlī un maijā realizēti vairāki izglītojoši pasākumi dažādu vecuma grupu jauniešiem.

Lai saglabātu bērnu un jauniešu veselību un mācītu jaunajai paaudzei veidot veselīga uztura ieradumus, aprīlī un maijā Valmieras skolās norisinājās uztura speciālistes Kristīnes Sekaces lekcijas 9. un 12. klašu skolēniem, kuriem šajā gadā jākārto eksāmeni. Skolēni tika iepazīstināti ar sabalansēta, dažāda uztura un veselīga dzīvesveida nozīmi ikdienā. Ēdienkartē ir jāievēro mērenība un tajā jāiekļauj augļi, dārzeņi, graudaugu, piena, dzīvnieku un augu valsts produkti un arī tauki. Uzturs palielina asinsplūdumu smadzenēs, atjauno esošās un stimulē jaunu smadzeņu šūnu veidošanos, kā arī pasargā tās no bojājumiem un novecošanās. Tāpat jauniešus lekcijas laikā informēja par nozīmīgiem produktiem, kas palīdz koncentrēties, mazina stresu un uzlabo atmiņu, gatavojoties eksāmeniem. Piemēram, ir svarīgi ēst brokastis eksāmena rītā. Izpētīts, ka skolēniem, kuri ēd brokastis, pārbaudījumos ir labāki rezultāti, nekā tiem, kuri neēd. Tase melnas kafijas vai melnā, zaļā tēja palīdzēs noturēt uzmanību un koncentrēšanās spējas. Ja uztraukuma dēļ nav apetītes, svarīgi daudz dzert šķidruma – ūdeni, to var uzlabot ar ingveru, piparmētru lapiņām vai ogām. Arī eksāmena laikā ir svarīgi bieži, bet maziem malkiem turpināt dzert ūdeni, lai neparādītos dehidratācijas simptomi. Darba, koncentrēšanās spējas un uzmanība sāk samazināties jau pie 1% dehidratācijas. 

Savukārt maijā lekciju ciklā “Tu kļūsti pieaudzis” 6. un 7. klašu zēni kopā ar doktorantu Artūru Kaļvu un šī paša vecuma posma meitenes kopā ar rezidenti Annu Korneti izzināja reproduktīvo veselību. Pubertitāte sākas aptuveni 10 līdz 12 gadu vecumā, kad meitenes un zēni sasniedz dzimumnobriešanu un dzimumgatavību. Tikšanās laikā ar jauniešiem tika pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar vīrieša un sievietes anatomiju un fizioloģiju dažādos vecumposmos. Tika izrunāti jautājumi par dzimumdzīves uzsākšanu. Jauniešus informēja arī par seksuāli transmisīvajām slimībām un metodēm, kā izsargāties no tām un arī nevēlamas grūtniecības. Tāpat tika pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar personīgās higiēnas ievērošanu. Skolēni informēti arī par ārstiem, kur vērsties pēc palīdzības, ja rodas reproduktīvās veselības problēmas. Saruna tika organizēta nelielās grupās, tāpēc jaunieši individuāli varēja uzdot interesējošos jautājumus speciālistiem par dzimumnobriešanu un personības attīstību. Stundas mērķis bija ļaut pusaudžiem apzināties vecumposma īpatnības pubertātes laikā, lai spētu izprast notiekošās izmaiņas organismā un turpmāk spētu veidot veiksmīgi savstarpējās attiecības.

Projekta ietvaros 2018.gada vasarā ergoterapeiti apmeklēs 10 Valmieras uzņēmumus un iestādes, lai  iepazīstinātu darbiniekus ar fizioterapijas iespējām un fizioterapeita palīdzību veselības un darba vides uzlabošanā, kā arī palīdzēs apgūt vingrojumus, kas izpildāmi darba vietā. Savukārt jau jūnijā pirmsskolas izglītības iestādēs plānota interaktīva nodarbība par veselīgu uzturu, lai no plašā pārtikas produktu klāsta bērni varētu izvēlēties savam ķermenim nozīmīgākos, tā nododot arī informāciju viņu vecākiem.

Projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Valmierā” kopējās izmaksas ir 257049 EUR, tajā skaitā Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējums 218491,65 EUR.

Projekta mērķis ir uzlabot pieejamību Valmieras pilsētas veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem visiem Latvijas iedzīvotājiem, jo īpaši teritoriālās, nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem.

Projekts tiks īstenots līdz 2020.gada 17.aprīlim.