Jaunieši īsteno projektu par glutēna nepanesamību

Projekts "Izgaismot glut(ēnu)"

Jaunietes Valmierā īstenojušas projektu, kurā aktualizējušas tēmu par glutēna un laktozes nepanesamību un radījušas ilgtspējīgus sabiedrības informēšanas materiālus gan ikdienas lietošanai, gan pielāgotus izglītības saturam.

Projekts “Izgaismot glut(ēnu)” tika realizēts Eiropas Solidaritātes korpusa projektu programmā ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” atbalstu. Projekta “Izgaismot glut(ēnu)” uzstādītais mērķis ir saliedēt cilvēkus ar glutēna un laktozes nepanesamību, veidot kopības sajūtu ikdienā, sastopoties ar šiem uztura ierobežojumiem, reizē par to informējot sabiedrību. 

Lai aktualizētu tēmu un izglītotu sabiedrību ilgtermiņā, projekta komandai izdevies radīt vairākus izglītojošus materiālus. Viens no tiem ir “Bezglutēna pase”, tā ir ērta lieluma kartīte, kur atrodams konspekta veida apkopojums ar populāriem  produktiem, kurus drīkst vai nedrīkst lietot bezglutēna diētas gadījumā. To ir ērti pārnēsāt papīra formātā vai saglabāt digitāli, lai uzrādītu dažādās dzīves situācijās.

Pasi lejupielādēt PDF formātā iespējams šeit.

Otrs izstrādātais materiālu kopums ir paredzēts pedagogiem. Sadarbībā ar Valmieras 2. vidusskolas skolotājām Lindu Ādamsoni un Ņilu Zaicevu, kā arī uztura zinātnieci Martu Meldru Salmiņu projekta ietvaros tika izstrādāti mācību materiāli skolām par glutēna un laktozes nepanesību. Mācību materiālu mērķis ir informēt par glutēnu un laktozi saturošiem produktiem un to aizvietošanas iespējām, nepanesības simptomiem un veicināt atbalstošu attieksmi sabiedrībā. Materiāli, galvenokārt, paredzēti lietošanai 7.–12. klasēm, tomēr materiāla daļas var tikt izmantotas arī mazākās klasēs. 

Izstrādātajos materiālos ietilpst:

  • prezentācija, kurā iekļauta informācija par to, kas ir glutēns un laktoze, kādi produkti tos satur, nepanesību izraisošie faktori un saistītās saslimšanas, to simptomi un saistītie uztura ierobežojumi, skaidrots fermenta darbības mehānisms, jēdziens imunitāte, autoimūna saslimšana u.c. Prezentācijā sniegta zinātniska informācija vieglā, skolēniem saprotamā valodā, papildināta ar skaidrojošiem attēliem;
  • interaktīvi pašpārbaudes uzdevumi par jēdzieniem un glutēnu saturošiem produktiem. Šie uzdevumi QR kodu veidā iekļauti gan prezentācijas noslēgumā, gan darba lapā;
  • darba lapa, kurā apkopot visu sev zināmo informāciju par glutēna un laktozes nepanesību, salīdzināt kopīgo un atšķirīgo, kā arī padomāt par šo nepanesību sociālo aspektu, cilvēkiem, kurus tas skar;
  • interaktīva viktorīna vietnē “Kahoot”, kura satur 10 jautājumus par glutēna un laktozes nepanesību;
  • buklets, kurā iekļauts īss kopsavilkums par glutēna un laktozes nepanesību. Paredzēts printēšanai uz abām lapas pusēm un salocīšanai trīs daļās;
  • recepte glutēnu un laktozi nesaturošu pankūku pagatavošanai.

Saite uz materiāliem šeit.

Glutēns un laktoze. Bieži dzirdēti vārdi, taču vai katrs mēs zinām, ko tie nozīmē? Vai esam informēti, ka liela daļa sabiedrības cieš no dažādas intensitātes pārtikas alerģijām un nepanesamībām? Par šo tēmu sabiedrību domāt aicina Eiropas Solidaritātes korpusa projekta “Izgaismot glutēnu” komanda – Agne Eglīte, Simona Šmidte, Tatjana Mažāne, Elīza Ērgle un Elizabete Lasmane.

Projekta “Izgaismot glut(ēnu)” īstenošana noslēdzās 2022. gada 31. martā. Projekta īstenošanas laikā veiktas vairākas sabiedriski nozīmīgas aktivitātes: sabiedrības informēšanas kampaņa Facebook lapā “Izgaismot glut(ēnu)”; fokusgrupas intervija; vizītes izglītības iestādēs – izglītojošas grupu nodarbības; konspektveidīga informatīva materiāla “Bezglutēna pase” izveide, izplatīšana; tika organizēts klātienes pasākums – Radošā diena ar aktivitātēm projekta mērķgrupai.

Izstrādātie materiāli dod iespēju izglītot jauniešus un stiprināt toleranci vienam pret otru ne tikai uztura jomā, bet arī citās dzīves situācijās. Mūsdienās ikvienam ir iespējas, galvenais ir uzdrīkstēties runāt par to un rast atbilstošu risinājumu.

Informāciju sagatavoja:
Agne Eglīte un Linda Ādamsone