Izskanējis koncerts “Laiks. Tu. Lūgšana.”

8.janvārī Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcā izskanēja koncerts – mistērija “Laiks. Tu. Lūgšana. Dziedājumi un Arvo Perts.”.

8.janvārī Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcā izskanēja koncerts – mistērija “Laiks. Tu. Lūgšana. Dziedājumi un Arvo Perts.”.

Koncertā piedalījās situminstrumentālisti Mikus Bāliņš un Elvijs Endelis, dziedātāja Aleksandra Špicberga un vīru vokālā grupa.

Koncertā skanēja 2000 gadu garumā – visā kristietības pastāvēšanas laikā – radīti dziedājumi un lūgšanas. Vissenākais no tiem – Christos Anesti. Kristus ir augšāmcēlies! – datēts pat ar 1. gadsimtu, bet koncerta ievadā un noslēgumā izskanēja fragmenti no grieķu pareizticīgo baznīcas mūka, kantora, arhimandrita Nikodima Kabarnos, Nikodimos Kabarnos, 2020. gadā radītā opusa “Lūgšana par Beirūtu”.

Dažādo laikmetu un tradīciju dziedājumiem vēl jo īpašāku skanējumu un senatnes elpu piedeva viens no senākajiem Latvijas dievnamiem, 1283. gadā celtā Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca un tās velves.

Koncertuzvedums klausītāju veda cauri mūžigajam un nebeidzamajam stāstam par Gaismas cīņu un uzvaru pār tumsu. Uzveduma pirmā daļa – Vecās Derības laiki, tālāk – stāsts par Jaunavu Mariju, krusta un upura sāpju stāsts un noslēdzošā, ceturtā daļa – Gaismas uzvaras, jeb Lieldienu vēsts.

Atelpu dvēselei, laiku pārdomām un sarunai ar sevi klausītājam dāvāja Arvo Perta instrumentālās skaņu gleznas virtuozo sitaminstrumentālistu Mikus Bāliņa un Elvija Endeļa lasījumā. “Dvēsele it kā pacēlās debesīs,” pēc koncerta sajūtās dalījās uzveduma apmeklētāji.

Stāstu krāsoja Ivara Vācera gaismu režija, Maijas Jansones veidotais sveču ceļš, un Alona Myalik veidotais solistes tērps.

Koncerts tika iemūžināts televīzijas un audio ierakstos, un to varēs baudīt RETV un Radio Klasika klausītāji.

Koncerta radošā komanda pateicas par viesmīlību un silto uzņemšanu valmieriešiem un Valmieras Sv.Sīmaņa draudzei, kā arī koncerta un ieraksta atbalstītājiem – Valmieras novada pašvaldībai, Centrālajai Laboratorijai, Samskip Riga, Rāmavas Depkina muižai un ierakstu studijai 80art.

Foto Gustavs Māziņš

Informāciju sagatavoja:

Māra Špicberga, koncerta producente