Izcilības balvas finālā arī Mazsalaca un Valmiermuiža

Ir paziņoti Latvijas Pasākumu foruma Pasākumu Izcilības balvas 2021 finālisti, tostarp arī starptautiskais etnofestivāls “Sviests” un klausāmpastaiga “Gaismas lauks”, ko rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, audiovizuālā pastaigu taka "Ziemassvētki Mazsalacā 2021", ko rīko Mazsalacas Kultūras centrs. Sveicam! Katras kategorijas uzvarētājs tiks paziņots 27. aprīlī Latvijas Pasākumu foruma noslēgumā un TV24 ēterā plkst.21.00

Ir paziņoti Latvijas Pasākumu foruma Pasākumu Izcilības balvas 2021 finālisti, tostarp arī starptautiskais etnofestivāls “Sviests” un klausāmpastaiga “Gaismas lauks”, ko rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, audiovizuālā pastaigu taka “Ziemassvētki Mazsalacā 2021”, ko rīko Mazsalacas Kultūras centrs. Sveicam! Katras kategorijas uzvarētājs tiks paziņots 27. aprīlī Latvijas Pasākumu foruma noslēgumā un TV24 ēterā plkst.21.00.

Etnofestivāls “Sviests” atspoguļo tradicionālo kultūru un dažādas tās izpausmes – mūziku, amatniecību, arī kulināriju – viss, kas balstās savā tiešajā, lokālajā vidē un tradīcijā, līdz ar to var būt saprotams un baudāms arī mūsdienu cilvēkiem. Festivāls cenšas parādīt dažādu jomu māksliniekus, amatniekus, bet pirmām kārtām mūziķus, kuriem tieši seno elementu integrēšana mūsdienu mākslinieciskajās izpausmēs ir izdevies īpaši veiksmīgi.

Klausāmpastaigu “Gaismas lauks”, vēstures elpai mijiedarbojoties ar mūsdienu mākslu, Valmiermuižā varēja baudīt 2021.gada novembrī. Ja uzskata, ka brāļu draudzes kustība Vidzemē “slēpa sevī svarīgus sabiedrisku un tautisku centienu dīgļus, kas savā briedumā radīja latviešu tautu un Latvijas valsti”, tad Valmiermuiža ir šo asnu šūpulis. Valmiermuižas saimniece, ģenerāliene Magdalēna Elizabete fon Hallarte, kuras “sirds dega padarīt Latviju svētlaimīgu”, 1737. gadā iegādājās un uzdāvināja baznīcai Valmiermuižas diakonātam iecerēto vietu. Diakonāta telpās un pēc tam īpaši šim mērķim celtās ēkās Jērakalnā izveidoja skolotāju semināru gaišākajiem latviešu zemniekiem. Iedvesmojoties no brāļu draudzes sludinātajām vērtībām un pirmajiem latviešu zemnieku rakstītajiem pašportretiem, klausāmpastaiga “Gaismas lauks” simbolizēja lauku, kurā modinātās izglītības un pašapziņas sēklas, gadsimtiem ritot, izaug gaismas ražā un valstsgribā, kas padara iespējamu neatkarīgu Latviju.

“Šogad Valmiermuižas kultūras biedrība pirmo reizi startēja “Latvijas Pasākumu Izcilības balvā 2021” un iekļuva finālistu sarakstā – starptautiskais etnofestivāls “Sviests” kā 2021. gada izcilākais kultūras pasākums un klausāmpastaiga “Gaismas lauks” kā 2021. gada izcilākais izgaismojums. Liels gandarījums, ka abi notikumi, kas norisinājušies Valmiermuižā šajā ierobežojumu un sarežģījumu laikā, ir kvalitatīvi, interesanti un saistoši, lai izceltos ne tikai reģionālā, bet arī Latvijas mērogā. Tāpat abiem notikumiem gaidāms turpinājums arī 2022. gadā – Valmiermuižas etnomūzikas festivāls jūnijā un gaismas instalācija, ko veidos mākslinieks Krišs Salmanis, novembrī. Prieks, ka varam Valmiermuižu veidot kā bagātīgu kultūrvietu!” saka Sabīne Vandāna, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja.

2021.gada Ziemassvētkos Mazsalacā ikviens tika aicināts doties audiovizuālā pastaigā “Ziemassvētki Mazsalacā 2021”, piedāvājot īpaši veidotu svētku maršrutu un astoņas audiovizuālās vides instalācijas. Takas instalācijas tika nosauktas latviešu sakāmvārdos un audiovizuāli interpretētas. Tās mudināja skatītājus aizdomāties par sakāmvārdu nozīmi latviešu kultūrā un mūsdienu cilvēka garīgajām vērtībām. Jau otro gadu pastaigu organizēja Mazsalacas Kultūras centrs sadarbībā ar LKA Latvijas Kultūras koledžas studentiem un mentoriem, kā arī ar Valmieras novada pašvaldības atbalstu.

“Mūsu pirmuzdevums bija atbilstoši laikam un prasībām ikgadējo ziemas pasākumu pielāgot pilsētvidei. Aicinājām interesentus doties pastaigā pa īpaši veidotu svētku maršrutu. Viss radošais darbs tika ģenerēts kopā ar Latvijas Kultūras koledžas studentiem un mentoriem un ar Valmieras novada pašvaldības atbalstu. Secinājām, ka mūsu radošās un tehniskās komandas darbs ir bijis pareizā formātā, kaut bijis dažādi sarežģītāki apstākļi. Protams, arī ziema, tā teikt, bija ar mums – bija sniegoti, mierīgi laikapstākļi. Ne par velti no apmeklētājiem dzirdējām, ka Mazsalaca šogad ir svētku metropole. Esam ļoti priecīgi, ka mūsu kopdarbs izdevās un tiek novērtēts! Tieksimies uz augstākiem mērķiem – sasniegt uzvaru šajā nominācijā!” saka Dace Jurka, Mazsalacas Kultūras centra vadītāja.

Latvijas Pasākumu foruma mērķis ir atzīmēt izcilus notikumus, pasākumu organizatorus, uzņēmumus, radošos un tehniskos risinājumus un norises vietas. Izcilības balva atzīmē izcilu darbību pasākumu jomā, balvas saņēmēju vidū iekļaujot izcilākos nozares profesionāļus – privātā un publiskā sektora pārstāvjus, valsts un pašvaldību pasākumu jomas iestādes, pasākumu organizētājus, producentus, pasākumu norišu vietas, nozares pakalpojumu sniedzējus un piegādātājus, kā arī citus pasākumu nozares uzņēmumus un iestādes.

Latvijas Pasākumu foruma Izcilības balvai pieteikto pasākumu atlasi veic Latvijas Pasākumu foruma izcilības balvas žūrija, bet uzvarētāju nosaka visas nozares pārstāvji – Latvijas Pasākumu foruma dalībnieki.

Plašāk šeit.