Īstenos ilgtermiņa kampaņu “Apsteidz dzemdes kakla vēzi!”

Nospraužot mērķi izskaust Latvijā dzemdes kakla vēzi, no šodienas vairākus mēnešus tiks īstenota aicinājuma kampaņa “Apsteidz dzemdes kakla vēzi!” ar mudinājumu “Veic valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi!”.

Nospraužot mērķi izskaust Latvijā dzemdes kakla vēzi, sākot no 5. septembra vairākus mēnešus tiks īstenota aicinājuma kampaņa “Apsteidz dzemdes kakla vēzi!” ar mudinājumu “Veic valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi!”. To organizē Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonds sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju un Latvijas Kolposkopijas biedrību.

“Dzemdes kakla vēzis ir saslimšana, kuru iespējams pilnībā novērst ar pašas sabiedrības līdzdalību, bet patlaban Latvijā to konstatē vidēji 26 sievietēm no 100 000, kas ir satraucoši, jo divreiz vairāk par Eiropas vidējiem rādītājiem,”

uzsver Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonda vadītāja Kristīne Pčolkina.

Viņa skaidro, ka ir iespējams praktiski apsteigt dzemdes kakla vēzi ikvienai sievietei, veicot valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi. Savukārt jauniešiem to līdzētu nākotnē novērst vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu.

“Mērķis ir izskaust dzemdes kakla vēzi Latvijā un to var panākt ar sabiedrības līdzestību šī mērķa sasniegšanā,” pauž Kristīne Pčolkina.

“Pēdējos gados Latvijā ir notikušas nozīmīgas pārmaiņas ar ārstu rīcībā esošajiem līdzekļiem dzemdes kakla vēža skrīninga veikšanai, bet līdz šim diemžēl ilgus gadus to darījām ar novecojušām un mazāk efektīvām metodēm,” pauž Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja, ginekoloģe Vija Veisa.

Viņa skaidro, ka dzemdes kakla vēzis ir gados salīdzinoši jaunu sieviešu vēzis – gandrīz pusei tas attīstās vecumā ap 45 gadiem, un tas ir laiks, kad sieviete joprojām ir aktīva profesijā, karjerā, viņai ir ģimene, bērni.

“Visbiežāk ar skrīninga testu mēs meklējam nevis vēzi, bet vēža draudus jeb priekšvēža slimību, un, ja mēs to atrodam, tad parasti varam apstādināt un novērst vēža attīstīšanos. Tāpēc šeit nevajag baidīties uzzināt kaut ko satraucošu un ir ļoti vērts atsaukties skrīningam. Veselība ir atbildība ne tikai pret sevi, bet arī pret saviem tuviniekiem!”

mudina Vija Veisa.

Pasaules Veselības organizācijas aktuālais uzstādījums ir izskaust dzemdes kakla vēzi. Latvijā aicinājuma kampaņa “Apsteidz dzemdes kakla vēzi!” ar mudinājumu “Veic valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi!” ilgs no 2022. gada septembra līdz 2023. gada martam. Tās nolūks ir palielināt to sieviešu skaitu, kuras izmanto valsts apmaksāto dzemdes kakla vēža skrīningu. Kampaņas gaitā šo problēmu un rīcības nepieciešamību uzsvērs ārsti savā darbā ar pacientiem, arī ar plašsaziņas līdzekļu un citu informācijas līdzekļu starpniecību, ieskaitot aktivitātes sociālajos tīklos un atsevišķus pasākumus.

Vairāk informācijas par dzemdes kakla vēzi un tā risku profilaksi atradīsiet Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Kā arī kampaņas rīkotāju mājaslapās šeit un šeit.