Ilgtspējīgai būvniecībai, arhitektūrai un dizainam veltītā konkursā atzinīgi novērtēta atjaunotā Kokmuižas pils

Latvija pagaidām ir vienīgā no Baltijas valstīm, kur tiek organizēts ilgtspējīgai būvniecībai, arhitektūrai un dizainam veltīts konkurss, kas norisinās jau devīto gadu, turklāt nākamajā gadā konkurss aptvers arī kaimiņvalstis – Igauniju un Lietuvu. Arī šogad tika pieteikti nozīmīgi objekti, projekti un dizaina idejas, kuras vērtēja starptautiska žūrija.

Konkursa “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021” laureātu paziņošana norisinājās 2. septembrī Ogrē, pie jaunās bibliotēkas ēkas, kurā Valmieras novada pašvaldību pārstāvēja domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Jānis Olmanis un Valmieras novada pašvaldības izpilddirektores vietniece, Attīstības pārvaldes vadītāja Evija Nagle.

Nominācijā “Ilgtspējīgākā ēka 2021 Latvijā” atzinību saņēma atjaunotā Kokmuižas pils, kur ikdienā darbojas Kocēnu pamatskola. Pils fasādes atjaunošana norisinājās 2012. gadā pēc Kocēnu novada pašvaldības pasūtījuma, atbilstoši arhitekta Ilmāra Dirveika veiktajai ēkas vēsturiskajai izpētei. Fasādes atjaunošanas projektu izstrādāja SIA “ARCHE”, būvfizikas aprēķinus veica Andris Vulāns. Atjaunošanas darbus izpildīja būvfirma “Ekers”.

Konkursa organizatori norāda, ka Kokmuižas pils fasāde ir viens no piemēriem, kā pareizi sakopt seno muižu ēkas, kā, izvēloties pareizus un ilgtspējīgus materiālus, kvalitatīvais vizuālais efekts saglabājas daudzu gadu garumā un kā ar kopīgiem spēkiem panākt tieši to gala rezultātu, kas iecerēts. Muižas fasāde rūpīgā darbā ir atjaunota 2012. gadā, un joprojām ir tikpat cēla un pievilcīga, kāda tā bija tūlīt pēc atjaunošanas.

“Kokmuižas ēkas nokļūšanai Latvijas Būvniecības konkursa “Ilgtspējība, arhitektūrā, būvniecībā dizainā” nominantu sarakstā ir konkursiem neraksturīgs stāsts. Šis ir unikāls gadījums – nekas nenotika kā ierasts, proti, ēku konkursam nepieteica pasūtītājs vai būvuzņēmējs, bet gan konkursa organizētāji atrada mūs, novērtēja un uzaicināja. Biedrības “Building Design and Construction Council” vadītāja Gunita Jansone atzina: “Iebraucot Kocēnos, ieraugot cēlo Kokmuižu un uzzinot fasādes atjaunošanas gadu, sapratu, ka šai ēkai jāpiedalās ilgtspējības konkursā.” Apbrīnas emocijas ir saprotamas, jo ēkas fasāde arī šodien izskatās kā tikko pabeigta. Un tieši šis faktors vistiešākajā mērā atbilst konkursa gavenajai idejai “ilgtspējība” – būvēt ilgtspējīgi, novērtēt darbu kvalitāti un attieksmi ilgtermiņā,” stāsta Evija Nagle.

Nominācijā “Ilgtspējīgākā ēka 2021 Latvijā” iekļauti pieteikumi par būvēm, kas jau kādu laiku nokalpojušas un praksē apliecinājušas ilgtspējas pazīmes.

Konkursa mērķis ir popularizēt esošus un nākotnes objektus un idejas, kuru sākotnējā vērtība ilgtermiņā nemazinās, kuru funkcionalitāte un struktūra ir vērsta uz nevainojamu kalpošanu sabiedrības labā desmitiem gadu vai arī ir veikta pārdomāta esošu objektu atjaunošana. Ilgtspējības principu ievērošana rada nozīmīgu ekonomisko izdevīgumu, ko atzinušas valsts institūcijas un vērienīgu objektu pasūtītāji visā pasaulē.

Konkursu “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021” organizē biedrība “Building Design and Construction Council”, patroni Ekonomikas ministrija un Būvniecības valsts kontroles birojs. Atbalstītāji: Schneider Electric, LuxControl. Firma L4, Rheinzink.

Kokmuižas pils foto autors: Roberts Āboltiņš.