Ilgtermiņa akcijā “Viegli – BŪT!” pievērš uzmanību aptaukošanās saistībai ar sirds un asinsvadu slimību, diabēta un citu slimību riskiem

Lai pievērstu uzmanību liekā svara un aptaukošanās saistībai ar izplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību, diabēta un citu slimību riskiem, izglītotu sabiedrību par dzīvesveida nozīmi liekā svara un aptaukošanās profilaksē, kā arī mudinātu iedzīvotājus savlaicīgi pārbaudīt veselību, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” kopā ar speciālistiem uzsāk akciju “Viegli – Būt”

Viens no rādītājiem, kas liecina par palielinātu svaru un aptaukošanos, ir ķermeņa masas indekss (ĶMI). Kā liecina pētījuma* ietvaros veiktie Latvijas iedzīvotāju ĶMI mērījumi, normāls svars ir 35% Latvijas iedzīvotāju (ĶMI = 18,5–24,9); liekais svars ir 34% (ĶMI 25–29,9), savukārt aptaukošanās ir 30% cilvēku Latvijā (ĶMI ≥ 30). Savukārt nepietiekams svars ir 1% Latvijas iedzīvotāju.

Liekais svars (ĶMI 25–29,9) vecuma grupās 2019. gadā (%)       
Aptaukošanās (ĶMI ≥ 30) vecuma grupās 2019. gadā (%)

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Iveta Mintāle: “Ne jau par kleitu vai džinsiem ir stāsts… Gribam runāt par veselību! Aptaukošanās un liekais svars tieši ietekmē sirds un asinvadu slimību risku. Pirmās jūtamās izpausmes? Mirdzaritmija, hipertensija, sirds mazspēja, asinsvadu ateroskleroze. Tad var pievienoties cukura diabēts, “taukainā” akna, podagra, kas vēl vairāk paaugstina sirds slimību risku. Lai novērstu insulta un infarkta pienākšanu, vajadzētu optimizēt svaru, pirms ir attīstījusies hipertensija vai cukura diabēts. Tas nemaz nav tik grūti spert pirmo soli. Pirmais, ar ko vajadzētu sākt, ir noteikt savus riskus, veikt izmaiņas dzīvesveidā, un nepieciešamības gadījumā ārsti palīdzēs rast piemērotāko ārstēšanu!”.

Inese Mauriņa, biedrības ParSirdi.lv vadītāja: “Mums ir dots tik daudz – gan plaša informācija par veselīgu uzturu, dzīvesveidu, kustībām, gan medicīnas, medikamentu un tehnoloģiju sasniegumi. Tomēr vienlaikus kā komēta triecientempā virzāmies pretī šķietami nenovēršamai katastrofai, kuras cēlonis ir aptaukošanās! Lai uzlabotu iedzīvotāju veselību un motivētu rīkoties kopā ar speciālistiem uzsākam ilgtermiņa akciju Viegli-Būt!, kuras laikā meklēsim atbildes, sniegsim informatīvu atbalstu, iespēju konsultēties ar speciālistiem un pārbaudīt savu veselību, lai savlaicīgi novērstu aptaukošanos un palīdzētu tikt galā ar lieko svaru.”

Akcijas “Viegli – Būt” aktivitātes

Bezmaksas uztura speciālista un kardiologa tiešsaistes konstultācijas

Akcijas ietvaros no 13. novembra tiešsaistē notiks bezmaksas konsultācijas ar kardiologu Ralfu Zuzānu un uztura speciālisti Evu Kataju. Pieteikšanās konsultācijām no 3. novembra platformā www.medon.lv/viegli-but.

Apmaksātas analīzes un endokrinologa konsultācijas

Iespēja sievietēm reproduktīvajā vecumā ar normālu svaru vai virssvaru piedalīties endokrinoloģes Gitas Ertas vadītā pētījumā par adipozitāti (aptaukošanos) un pētījuma ietvaros veikt plašu spektru bezmaksas analīžu, tostarp specifiskas analīzes, kas saistītas ar aptaukošanās riska faktoriem. Pētījums palīdzēs veidot izpratni par diskrētiem apetītes kontroles mehānismiem, īpašu uzmanību vēršot uz līdz šim maznovērtēto cefālisko fāzi, kur liela nozīme ir visām sajūtām (garšas, ožas u.c), kā arī atmiņai. Dalībniecei jābūt motivētai veikt dzīvesveida korekciju, atkārtoti nodot analīzes, kā arī veikt citus izmeklējumus. Lai uzzinātu vairāk un pieteiktos dalībai pētījumā, aicinām apmeklēt: www.medon.lv/viegli-but-petijums.

ĶMI un vidukļa apkārtmēra risku kalkulatori

Lai rastu iespēju vienuviet ērti noteikt savu veselības risku, biedrības ParSirdi.lv interneta platformā ir izveidots ĶMI un vidukļa apkārtmēra kalkulators, kur varēsiet ne tikai veikt mērījumus, bet arī izlasīt ieteikumus: https://www.parsirdi.lv/sirds-veselibas-tests/

Veselīgas receptes un kardiologu ieteikumi

Informācija par sirdiji veselīgu uzturu, fizisko aktivitāšu nozīmi un citi noderīgi padomi, kas palīdzēs gan cīņā ar lieko svaru, gan stiprinās garu ceļā uz labāku veselību, atrodami mājaslapā: www.vidusjurasdieta.lv

Atgādinām sirds veselības skaitļus, kuriem ir jāpievērš uzmanība:

 • Asinsspiedienam pieaugušā vecumā ir jābūt ~120/80 mmHg.
  Par paaugstinātu tiek uzskatīts asinsspiediens virs 140/90 mmHg.
 • Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē.
  Par paātrinātu sirdsdarbības frekvenci miera stāvoklī tiek uzskatīts pulss virs 75 sitieniem minūtē.
 • Holesterīna līmenis

Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir zināt un kontrolēt tieši „slikto“ jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni (ZBLH). Saskaņā ar jaunākajām 2021. gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām:

Veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar mērenu/vidēju sirds un asinsvadu slimību risku sliktajam holesterīnam jeb ZBLH ir jābūt starp 1,8 – 2,6 mmol/l robežās

Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.

Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.

 • Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5 – 24,9.
  Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)²
  Jums ir lieka ķermeņa masa, ja ĶMI = 25 – 29,9
  Jums ir aptaukošanās, ja ĶMI ³ 30
 • Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l
  Cilvēkam ar diagnosticētu cukura diabētu, saņemot terapiju, normāls cukura līmenis asinīs ir 6,1 – 6,9 mmol/l.

* Saskaņā ar 2019. gadā veikto „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu”.

Vairāk informācijas:

Inese Mauriņa

Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja

Tālr.: 29197957

e-pasts:

www.parsirdi.lv