Iekļaujošā nedēļa – paliekoša aktivitāte iedzīvotāju izpratnes veicināšanai

Otro gadu Vidzemē notikušajos pasākumos Iekļaujošās nedēļas ietvaros ikvienam bija iespēja ielūkoties sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu ikdienā, kurus izmanto cilvēki ar invaliditāti. Lai arī projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros pasākumi notika noslēdzošo reizi, jo noslēdzas arī vērienīgais projekts, vairāki sociālo pakalpojumu pārstāvji saredz iespēju un arī motivāciju turpināt šo Vidzemes plānošanas reģiona aizsākto iniciatīvu arī turpmāk.

Šogad nedēļas laikā aizvadīti pavisam 16 pasākumi dažādos sabiedrībā balstītos sociālajos pakalpojumos Vidzemē – specializētajās darbnīcās, dienas aprūpes centros un grupu dzīvokļos.

Radošajā dienā Rūjienas dienas aprūpes centrā un grupu dzīvokļa pakalpojumā viesi darbojās koka un dekupēšanas nodarbībās, savukārt par muzikālo  pārsteigumu parūpējās Arturs Gruzdiņš. Sadraudzības dienā Atbalsta centrā “Pērle” Cēsīs notika gan dažādas darbnīcas, gan kopīgs koncerts ar Cēsu Kultūras centra jaukto kori “Vidzeme”. Arī paši Centra dalībnieki bija sagatavojuši siltus muzikālus priekšnesumus.

Alūksnes novada dienas aprūpes centrs un specializētās darbnīcas kopīgi ar biedrību “Brīnummāja” aicināja iepazīt centru un tā dalībniekus, pie reizes baudīt zinātnes šovu kopā ar “Labaratorium”, piedalīties aušanas nodarbībā ar Alūksnes Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” meistariem. Savukārt Valmieras pusē Fonds “Iespēju tilts” aicināja uz Miķeļdienas tirdziņu, piedāvājot iegādāties dažādus gardumus.

Grupu mājā Tirzā un Valkā, un dienas aprūpes centrā Mazsalacā dienas laikā notika dažādi radošuma paraugdemonstrējumi – košu ziepju izgatavošana, dāvanu maisiņu apgleznošana, gardas zupas vārīšana uz ugunskura. Pasākumā Valkā par muzikālo piesātinājumu rūpējās dziedātājs Ainars Bumbieris.

Pasākumā Madonas sociālajos pakalpojumos Madonas Bērnu un jauniešu centra jaunieši priekšnesumā demonstrēja, cik sarežģīta ir improvizācijas māksla. Savukārt specializētajās darbnīcās “Mazaldari” Naukšēnos notika bareljefa nodarbības, kur ikvienam bija iespēja izveidot sev suvenīru uz ģipša flīzēm ar dabīgo augu nospiedumiem un baudīt ārā gatavotu ēdienu. Dienas aprūpes centrs un specializētās darbnīcas Gulbenē piedāvāja radošu darbošanos dažādās darbnīcās.

Grupu dzīvokļos Valmierā notika sveču liešana, picu baudīšana, kā arī īpašo uzņēmuma “Labas saknes” saldu un sāļu našķu degustēšana, kā arī rokas iemēģināšana veselīgu saldumu gatavošanā pašiem. Īpašais viesis – perkusiju meistars un bundzinieks Reinis Reķis novadīja dinamisku mūzikas nodarbību.

Grupu mājas Cēsīs iedzīvotājiem un viesiem notika dažādas lielformāta āra spēles, triki, kā arī muzikāli priekšnesumi mūziķa Kaspara Gulbja izpildījumā. Savukārt dienas aprūpes centru “Veseta” Kalsnavas pagastā bija pārņēmuši sulīgi smiekli un burvju triki, kā arī akustiskais solo dziedātāja Didža Meldera izpildījumā.

Specializētās darbnīcas “Kārkli” pārstāvji bija padomājuši par izaicinošu nodarbi ikvienam, kas paslēpusies zem nosaukuma “Sasien pats”, kā arī par gardu pusdienu zupu – bumbiņzupu. Par mūziku rūpējās dīdžejs – DJ SAIRAM. Dienas aprūpes centrā “Eglāji” Indrānu pagastā notika radošas nodarbes ziepju un sveču liešanas darbnīcās. Smaidu apmeklētāju sejās radīja Latvijas Nacionālā teātra aktrises Indras Burkovskas teatrāli radošā improvizācija.

Savukārt pakalpojumos Spāres muižā bija iespēja uzzināt vairāk par mākslas terapiju, Canis terapiju un piedalīties tajās, kā arī nu jau par tradīciju kļuvušais dažādu izstrādājumu tirdziņš.

Kā uzsvēra biedrības “Cerību spārni” vadītāja Eva Viļķina: “Aprunājoties ar citiem pakalpojumu sniedzējiem no Smiltenes, Alūksnes, Gulbenes, Valkas novadiem, vienojāmies šādu tradīciju turpināt un arī 2024. gadā, kopīgi organizēt satikšanos un tirdziņu. Iespējams, mazliet mainīsim norises laiku, jo par tradīciju ir kļuvis arī lietus mūsu pasākuma laikā.

Iekļaujošā nedēļa ir pasākumu kopums, kas nedēļas laikā vienlaicīgi notiek vairākās vietās Vidzemē, kad ikviens var ielūkoties un mazliet vairāk izprast sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu ikdienu. Šo aktivitāšu mērķis ir vērst plašākas sabiedrības uzmanību uz līdz šim paveikto dažādu nepieciešamu pakalpojumu izveidē pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kas noris valstī īstenotā deinstitucionalizācijas procesa ietvaros.

Vidzemes iekļaujošo nedēļu kā pasākumu kopumu organizēja Vidzemes plānošanas reģions projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros sadarbībā ar pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām. Projekta mērķis ir Vidzemes plānošanas reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Vairāk Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā.

Informāciju sagatavoja:

Ieva Upeniece

Vidzemes plānošanas reģions

Tālr.: +371 28674617

E-pasts: