Iedzīvotāju iniciatīvas projektā “Zelta lāpsta” bērni apgūst izpratni par dabas procesiem

Iedzīvotāju iniciatīvas projekta “Zelta lāpsta” mērķis ir palīdzēt pilsētas bērniem, kuri pārsvarā nāk no trūcīgām un daudzbērnu ģimenēm, apgūt jaunas prasmes, kas veicinās izpratni par dabas procesiem un apkārtējo vidi, ekoloģiju, veselību, cilvēka nozīmi un ietekmi dabā, radošuma atraisīšanu. Mērķis ir arī palīdzēt sagatavot bērnus darba dzīvei. Stiprināt ģimeņu draudzību, ko vieno kopēja dzīves vieta – Valmieras novads. Šo projektu īsteno biedrība “Kristīgais Žēlsirdības fonds”.

Projekta “Zelta lāpsta” ietvaros ir iecere katru mēnesi no aprīļa līdz septembrim braukt uz vietējo bioloģisko saimniecību “Varšavas”, lai darbotos, būtu dabiskā lauku vidē un izvēlētos savu brīvo laiku pavadīt kvalitatīvi. Saimniecībā projekta dalībniekiem ir atvēlēts savs dārza stūrītis, kurā piedzīvot pilnu ražas sezonu sākot ar sēkliņām un beidzot ar ražas ievākšanu. Plānots arī bērniem dot iespēju tirgū pārdot savu audzēto un izdomāt kā kopīgi iztērēt nopelnīto naudiņu. Ir jau iesēts viss ko bērni paši izvēlējās audzēt. Saimniecības dārzā aug gan ziedi, gan zaļumi, gan dārzeņi. Pie katra iesētā ir iesprausta paštaisīta koka zīme ar nosaukumu, lai atpazītu, ko paši audzējam. Bērni jau iepazinuši arī dažādus savvaļas augus, ko iespējams apkārtnē atrast un no tiem pat pagatavoti veselīgi pavasara salāti.

Tajos bija gārsas, meža zaķskābenes un pļavas skābenes, liepu jaunās lapiņas, plikstiņu ziedi, egļu jaunie dzinumi un saimnieku siltumnīcas zaļumi, redīsi. Nogaršotas pat nātres! Projekta laikā tiks iepazīta arī saimniecībā mītošo vistu, zosu un pīļu dzīve – no olas un cāļiem līdz pat pieaugušiem putniem, kas jau paši dēj olas. Paredzētas vairākas dabas un zemes mākslas radošās darbnīcas, tajā skaitā arī koka darbnīca. Viena zemes mākslas darbnīca jau ir notikusi. Bērniem bija uzdevums atrast vismaz 3 dažādus dabas materiālus un no tiem izveidot reālu vai fantāzijas kukaini, tēlu. Rezultāti bija ļoti jautri, radoši un interesanti. Piemēram, viens no tiem bija zirneklis, kurš auž zemeņu tīklus.

Bērni mācās būt brīvi, dabiski un sadarboties ar dabu. Darbs laukos attīsta pacietību, vērību, uzmanību, pieredzi mērķu sasniegšanā un savu ideju realizēšanu. Reāla pieredze palīdz pieņemt savas kļūdas un turpināt doties uz priekšu. Tā kā “Varšavas” saimnieks ir zemessargs, tad bērniem būs iespēja piedzīvot arī meža izdzīvošanas nakti jaunsargu stilā. Protams, neiztikt arī bez nakšņošanas teltīs un piknikiem. Kā stāsta projekta īstenotāji, bērni baudīs laukos audzēto un vietēji ražoto dažādos svaigos un gardos ēdienos, apgūstot arī veselīga dzīves veida pamatprincipus, sajūtot sava darba augļus un atbalstot Valmieras novada ražotājus un saimniecības. Plānots arī iesaistīt bērnus “Varšavas” saimniecības “Mājas kafejnīcas” dienu pasākumā augusta pirmajā nogalē. Paredzēti arī kopīgi pasākumi ar bērnu ģimenēm, arī brauciens uz mini zoo. Kopā plānots pavadīt ļoti raibu un aizraujošu laiku, kas bērnus vienos kā komandu un iemācīs daudz ko jaunu!

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Sigita Dāvidsone
“Kristīgais Žēlsirdības fonds” bērnu dienas centra vadītāja