Hibrīdautobusi Valmierā jau gadu

2020.gadā tika piedzīvotas nozīmīgas pārmaiņas Valmieras sabiedriskā transporta sistēmā – pasažierus pārvadāt sāka deviņi jauni dīzeļa – elektriskie hibrīdautobusi. Šī gada decembrī kursēt sāka vēl viens jauns hibrīdautobuss. Tādējādi šobrīd desmit no 12 Valmieras pilsētas maršrutu autobusiem ir videi draudzīgie hibrīdautobusi.

Jaunajiem autobusiem ir mazāks CO2 izmešu daudzums, tie ir klusāki, taču vislielākais ieguvums ir degvielas ietaupījums, vidēji tas vērtējams ap 30 %.
Autobusi ir ērtāki pasažieriem, jo sēdekļi izvietoti vienā līmenī, kā arī tie ir mīkstāki. Pasažieri gan audiālā, gan vizuālā veidā saņem informāciju par esošo un nākamo pieturvietu. Tāpat arī iedzīvotāji un pilsētas viesi novērtējuši autobusu vizuālo tēlu – Gaujas zelta smilšu krāsas autobusi lieliski iekļaujas pilsētas ainavā katrā gadalaikā.

Būtiski, ka autobusi ir ērtāki arī autobusu vadītājiem, ņemot vērā, ka pasažieri tiek pārvadāti vairāk nekā desmit stundas dienā. Iekārtu vadība ir maksimāli automatizēta, lai vadītājs varētu koncentrēties saviem tiešajiem pienākumiem – autobusa vadīšanai un pasažieru apkalpošanai.

Lēmums izvēlēties hibrīdautobusus pieņemts, izvērtējot Valmieras pilsētas maršrutu tīklu, reisu garumus, ņemot vērā arī klimatiskos apstākļus, kā arī iespējas nodrošināt nepārtrauktu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas ilgtspēju Valmierā.

Hibrīdautobusiem, uzsākot braukšanu, elektrodzinēja piedziņai tiek izmantota saražotā enerģija, kas savukārt ļauj noteiktu laiku braukt ar izslēgtu dzinēju, taupot degvielu. Pašuzlādes dīzeļa – elektriskajiem hibrīdautobusiem nav ierobežots veicamais attālums un nav nepieciešama elektroenerģijas uzlādes infrastruktūra.

Jaunos, modernos, ar jaunākās paaudzes hibrīddzinēju aprīkotos autobusus atbilstoši īpašajām pasūtītāja prasībām ražoja Solaris Bus & Coach.
Deviņu autobusu kopējā iegādes summa ir EUR 2999700. Šo autobusu iegāde īstenota Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta “Videi draudzīga sabiedriskā transporta iegāde Valmieras pilsētai” (vienošanās Nr.4.5.1.2/17/I/006) ietvaros, kura kopējās izmaksas ir EUR 2835000, t.sk. Kohēzijas fonda finansējums EUR 1906322 apmērā. Desmitā autobusa iegāde īstenota Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta “Videi draudzīga autobusa iegāde Valmieras pilsētai” (vienošanās 4.5.1.2/20/I/002) ietvaros. Kopējās izmaksas ir EUR 346632 apmērā, tajā skaitā Kohēzijas fonda finansējums EUR 294637.20 apmērā.

Informāciju sagatavoja:

SIA “VTU Valmiera”