Hanzas gars – muzikāls ceļojums pa Hanzas pilsētām

“The spirit of Hansa” jeb Hanzas gars – šāds nosaukums dots muzikālam ceļojumam pa Hanzas pilsētām, kurš rezultējās biedrības “Valmieras novada – Giterslo reģiona sadarbībai” organizētos divos koncertos Rēdas – Vīdenbrikas pilsētā 21. un 22. aprīlī. Uz šo muzikālo notikumu bija aicinātas arī pārstāves no Valmieras – ērģelniece Līga Ivāne un koklētāja Ieva Veide, kuras bija sagatavojušas kopīgu latviešu mūzikas programmu, lai skaniski pārstāvētu seno Hanzas pilsētu – Valmieru. Līga Ivāne un Ieva Veide, kuras ikdienā strādā Valmieras mūzikas skolā, savu radošo sadarbību ir aizsākušas jau pagājušajā gadā, kad ar abu tik dažādo, bet saderīgo instrumentu kopskaņu piepildīja vairākus Vidzemes dievnamus. Šoreiz Līgai Ivānei bija iespēja iepazīties ar Sv. Klemensa baznīcas Fisher+Kramer 50 reģistru ērģelēm, liekot tām pieskandināt baznīcas velves ar varenību, dziļumu un smalkumu gan solo, gan saspēlē ar kokli L. Garūtas, R. Dubras, G. Pelēča, P. Dambja, I. Rišes un V. Salaka mūzikā. Īpaši novērtēta un uzmanīgi uzklausīta tika kokle, kura vāciešiem ir gluži nepazīstams instruments, un pēc koncerta Vācijā dzīvojoša latviete ar asarām acīs atzina: “Es uz stundu biju Latvijā”.

Pasākuma ietvaros koncertu sniedza arī Sv. Klemensa baznīcas ērģelnieks Haralds Gokus un altists Semjons Kalinovskis. Abi mūziķi aktīvi koncertē gan dažādos sastāvos, gan solo, viņu saspēli un, īpaši gribas pieminēt – neatkārtojamo Semjona Kalinovska 1817. gadā darinātā alta tembru, varēsim dzirdēt itin drīz – 16. maijā plkst. 18.00 Sv. Sīmaņa baznīcā Valmierā, kur abi mūziķi būs ieradušies sniegt koncertu latviešu publikai.

Aktīva ekonomiska, kultūras u.c. sadarbība starp Valmieras novadu un Giterslo reģionu Vācijā rit nu jau vairāk nekā 30 gadus, tomēr skaistākās un motivējošākās tajā (kā atzina Vācijas pārstāvji sarunā ar latviešu mūziķēm) ir tieši personiskās saites, kas veidojas viesojoties un satiekoties citam ar citu, lai dalītos pieredzē, kultūrā un vienkārši priecātos par sadraudzību.

Pateicību par palīdzību izsakām Rudītei Markus, par sirsnīgo uzņemšanu – Silvanai Kreijerei, Joahimam Švolovam un Haraldam Gokus.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Veide un Līga Ivāne