Godināts Dimanta pāris – Vija un Modris Ķīkuļi

14. septembrī, klātesot tuviniekiem un draugiem, Valmieras Dzimtsarakstu nodaļā tika godināts Dimanta pāris – Vija un Modris Ķīkuļi.

Pirms desmit gadiem Vija un Modris Ķīkuļi Valmieras Dzimtsarakstu nodaļā atzīmēja 50 gadus laulībā. Šogad Ķīkuļu pāris pievieno vēl skaistus apaļus desmit gadus, kopā iesoļojot 60. kāzu jubilejā.

Vijas un Modra dzimtā puse ir Kārķi. Vija mācības uzsākusi Kārķu pamatskolā, bet tālāk turpinājusi Naukšēnu vidusskolā. Arī Modris mācījies Kārķu pamatskolā. Pēc pamatskolas beigšanas mācības turpinājis Jāņmuižā, vēlāk Rīgā apguva šofera arodu. “Es vienmēr gribēju vīru – šoferi,” stāsta Vija.  

Vija ar Modri iepazinusies 10. klasē. Vija katru rītu mēroja trīsarpus kilometrus pēc zirdziņa uz fermu, kas atradās Modra sētā. Modris esot steidzies palīgā iejūgt zirgu. Kopš tā laika Vijai Modris ļoti, ļoti iepaticies, bet viens uz otru raudzījušies klusībā. Kad Modris esot braucis apciemot Viju, vienmēr esot bijušas līdzi konfektes.

Ķīkuļu pāris mīlestības saites nostiprināja 1963. gada 14. septembrī, kad Valkas rajona Dzimtsarakstu nodaļā tika reģistrēta abu laulība. Vija esot bijusi pirmās meitiņas gaidībās. Neviltots prieks bijis Modra vecākiem par pirmo mazmeitu, jo Modra ģimenē esot bijuši tikai zēni. Kāzas ģimenes un draugu lokā svinētas Modra vecāku mājās. Pēc kāzām jaunā ģimene dzīvojusi pie Modra vecākiem. Mīlestības pilnajā laulībā dzimusi arī otra meitiņa. Ķīkuļu pāris gan kopā ar darba kolēģiem, gan abām meitiņām apceļoja malu malas.

Vēlāk Ķīkuļu pārim piešķirts divistabu dzīvoklis Kārķu centrā. Vijai pūrā bijusi gultas veļa, segas un citas iztikšanas lietas. Ar laiku Vija un Modris pamazām iegādājušies sadzīves mantas un iekārtojuši savu mazo dzīvoklīti. Vija un Modris strādājuši kolhozā. Modris bijis šoferis, bet Vija – saimniecības daļas vadītāja. Vakaros pēc darba Modris devās piepelnīties lauku darbos, lai ģimenei būtu vieglāka iztikšana.

1994. gadā Vija un Modris ģimenes mājas iegādājās Valmierā. Māja esot bijusi ļoti sliktā stāvoklī, bet Viju un Modri tas nav apturējis. Ar laiku abi māju izremontējuši. Valmierā Modris strādāja sagādes kantorī. Pēcāk abi vēl septiņus gadus nostrādāja bērnudārzā “Krācītes” par sargiem. Vija un Modris sevi uzskata par īstiem valmieriešiem.

Abu atbalsts ir meitas. Viena meita ar vīru dzīvo Īrijā, un Vija atzīst, ka ļoti ilgojas, lai gan arī prieks, ka bērniem viss izdodas. Otra meita dzīvo tepat Naukšēnos un arī ir liels atbalsts vecākiem.

Abiem prieks par trim mazbērniem un trim mazmazbērniem. Jau kopš bērnības vecāki meitas esot radinājuši pie darba. Kopā ar meitām ir braukts gan ogot, gan sēņot. Atbildība pret darbu un čaklās rokas Vijai visnotaļ ir no mammas. Vija stāsta, ka mammīte vienmēr rūpējās, lai mājās viss būtu tīrs, kārtīgs.

Vija visbiežāk uzrunā vīru mīļos vārdos – mans Modris, Modrītis. Vija par vīru stāsta: “Man ir ļoti labs vīrs. Mierīgs un kluss. Mēs vienmēr saplānojam gan budžetu, gan mājas darbus. Izrunājam, ko katrs darīsim. Viņš visam piekāpjas, nav izvēlīgs, palīdz. Man ir ļoti labs vīrs.” Modris stāsta: “Sieviņa kārtīga, saimnieciska un gādīga. Ļoti labi gatavo maltītes.” Vija atzīst, ka gatavošana ir sirdslieta. Turpat blakus vienmēr ir arī Modris, kurš palīdz.

Vijai sirdij tuvi ir arī ziedi. Ap ģimenes māju Valmierā Vija ir iekopusi skaistas puķu dobes. Modra aizraušanās ir sekot līdzi visam, kas saistīts ar sportu. Abi labprāt dodas pastaigās un vēro, kā Valmiera top arvien skaistāka un skaistāka. “Mēs neesam vietējie, bet nākamgad jau būs 30 gadi, kopš dzīvojam Valmierā. Man ļoti Valmiera patīk! Esmu lepna par savu pilsētu!” tā Vija.

Ķīkuļu ģimene piekopj arī ģimenes tradīcijas un grūtsirdību cenšas nelaist sev klāt. Abu bagātība ir ģimene un draugi. Vijai un Modrim esot apkārt daudz labu cilvēku. Kaimiņi esot ļoti atsaucīgi. Kaimiņiene Evija vienmēr piedāvājot aizvest uz tirgu vai citviet, kur nepieciešams.

Svinīgās ceremonijas “Gada Dimanta pāris” ietvaros visa gada garumā aicinām Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļā pieteikties pārus, kuri 2023. gadā atzīmē Dimanta kāzu jubileju – laulībā aizvadīti 60 gadi – un kuri ir Valmieras novada iedzīvotāji (deklarēti Valmieras novadā ne mazāk kā vienu gadu).

Dimanta pāru sveikšana norisinās pēc pāru vēlēšanās katra kalendārā gada ietvaros, saskaņojot to ar Valmieras novada Dzimtsarakstu nodaļu. Pāris, kurš veselības problēmu dēļ nevar ierasties uz ceremoniju klātienē Dzimtsarakstu nodaļā, tiek godināts dzīvesvietā. Pieteikšanos sveikšanai var veikt pats pāris vai tā ģimenes locekļi, zvanot pa tālr. 25620055, 64225313, rakstot uz e-pastu vai personīgi ierodoties Dzimtsarakstu nodaļā.

FOTO