Atpakaļ
Aktualitātes / Galerijas / Izstāde “Puzuri” Valmieras muzejā

Izstāde “Puzuri” Valmieras muzejā

25.11.2023

Valmieras muzeja Izstāžu namā līdz 24.janvārim skatāma izstāde “Puzuri”.

Izstādē ar saviem darbiem piedalās puzuru darinātāji no visas Latvijas. Izstāde tapusi sadarbībā ar tautas lietišķās mākslas daiļamata meistari Ausmu Spalviņu, kura ir viena zināmākajām un pieredzes bagātākajām puzuru darināšanas meistarēm Latvijā un devusi nozīmīgu ieguldījumu puzuru darināšanā un popularizēšanā, veidojot meistarklases un vadot seminārus.

Mūsdienās puzurus galvenokārt pazīst kā Ziemassvētku rotājumus, tomēr senāk tos gatavoja no rudens līdz pavasarim, un tie bija neatņemama sastāvdaļa arī daudzos citos godos – kāzās, kristībās, bērēs. Puzuri ir vieni no senākajiem latviešu rotājumiem. Dažādi vērumi un figūras no niedrēm, rudzu vai kviešu salmiem, olu čaumalām, zosu spalvām un ēveļskaidām senatnē bija pazīstami ne tikai latviešiem, bet tādus darināja arī Ziemeļeiropā un Centrāleiropā.

Viena no puzuru tradicionālākajām formām ir oktaedrs, kuru veido 12 kopā savērti salmiņi. Pastāv viedoklis, ka ideja par puzura pamatelementu – “kristālu” jeb astoņskaldni – radās, domājot par Visumu un tā uzbūvi, tādējādi puzurs ataino telpisku pasaules modeli. Puzuru gatavošana ietver ne tikai darināšanas prasmes, bet arī izpratni par latvisko dzīvesziņu, dabas un Visuma likumiem, kā arī ģeometrijas likumsakarībām.

Puzuru darināšanas meistarklases norisināsies ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Foto Klāvs Vasiļevskis