Atpakaļ
Aktualitātes / Galerijas / Giterslo delegācijas viesošanās Strenču apvienībā

Giterslo delegācijas viesošanās Strenču apvienībā

18.05.2023

17.maijā sadraudzības partneri no Giterslo reģiona Vācijā viesojās Strenču apvienībā, lai paplašinātu kontaktus un iepazītu Valmieras novadu plašāk. Ciemiņi paviesojās A/S “Latvijas valsts meži” Strenču kokaudzētavā, kas ir viena no lielākajām un modernākajām pasaulē stādu audzēšanas tehnoloģiju jomā. Šeit viņi iepazinās ar pilnu ražošanas procesu – no sēklas līdz realizējamam stādam. Viesi no Vācijas varēja apskatīt gan koku stādu automātisko sēšanas, gan pirmo Baltijā automatizēto pakošanas līniju, kas dienas laikā sapako vairāk nekā 300 tūkstošus meža stādu. Bija iespēja paviesoties arī mūsdienīgajās siltumnīcās un kokaudzētavas saldētavā, kur tiek uzglabāti stādi.

Milzīgu interesi viesu vidū izraisīja viesošanās A/S “Latvijas valsts meži” Vijciema čiekurkaltē, kas ir vecākā čiekurkalte Latvijā un vienīgā šāda veida čiekurkalte pasaulē – sēklas jaunu mežu audzēm tiek iegūtas, izmantojot tās pašas, vairāk nekā 100 gadu vecās, oriģinālās iekārtas. Kaltes vecajā krāsnī darbojas divdesmit četri čiekuru žāvēšanas cilindri, kas vairākas reizes dienā tiek grozīti, lai visi čiekuri izkaltētos vienmērīgi. Pateicoties šīm senajām iekārtām, 2002. gadā Vijciema čiekurkalte iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā, bet 2008. gadā tā ieguva neparastā Eiropas kultūras mantojuma statusu.

Trešā pieturvieta šodien bija Spicu tilts pie Gaujas, kur biedrības “Gaujas plostnieki” vīri un citi plosta siešanas entuziasti darināja baļķu plostu, lai rīt no rīta ļautos Gaujas straumei un dotos ekspedīcijā līdz Strenčiem. Viesiem radās daudz jautājumu par plosta siešanas procesu, ko viņiem bija iespēja vērot klātienē. Pusdienu maltīte latviskā garā, saulainais laiks, vienojošas dziesmas un danči iepriecināja ikvienu.