Atpakaļ
Aktualitātes / Norišu kalendārs / Valmiermuižas etnomūzikas festivāls

Valmiermuižas etnomūzikas festivāls

Jau piekto gadu tikšanās vieta nemainīga – starptautiskais etnomūzikas festivāls notiks Valmiermuižas parkā un izskanēs divu dienu garumā. Valmiermuižas etnomūzikas festivāls gaidāms 17.–18. jūnijā ar plašu programmu uz divām skatuvēm un enerģiskās dūdu un bungu grupas "Auļi” jaunās Jāņu programmas pasaules pirmatskaņojumu

Jau piekto gadu tikšanās vieta nemainīga – starptautiskais etnomūzikas festivāls notiks Valmiermuižas parkā un izskanēs divu dienu garumā. Valmiermuižas etnomūzikas festivāls gaidāms 17.–18. jūnijā ar plašu programmu uz divām skatuvēm un enerģiskās dūdu un bungu grupas “Auļi” jaunās Jāņu programmas pasaules pirmatskaņojumu. Šogad tas kļuvis par gada lielāko etnomūzikas notikumu Latvijā.

“Katru gadu festivālam ir savs vadmotīvs, ja pagājušajā gadā tas bija dzelzs un tā nozīme cilvēku dzīvē, tad šoreiz tā ir mijiedarbe – satiekoties dažādiem cilvēkiem un dažādām kultūrām, dažādiem laikmetiem, cilvēkam ar dabu, materiāliem savijoties un sapinoties,” stāsta Kultūras menedžmenta centra “Lauska” vadītāja Daina Zalāne. Mīšanās kā apmaiņa ar vērtībām, zināšanām un prasmēm. Savijoties atsevišķām šķiedrām, var iegūt izturīgu, nesaraujami stipru pavedienu. Meistarnīcās pētīsim dažādas dabīgas šķiedras, no kurām var savīt virves un sapīt bizes, uzpīt vainagus un cepures. Muzikālajā programmā aicināsim mūziķus mijiedarboties savā starpā, kā arī ar skatītājiem.

Festivāla pirmās dienas vakarā uz “Klēts” skatuves savīsies latviešu un igauņu dzeja, valoda, mūzika. Muzikāls dzejas saiets, kurā piedalīsies dzejnieki Kristīna Ehina un Contra, kā arī Silver Sepp, kas par mūzikas instrumentiem spēj pārvērst jebkuru lietu, no Igaunijas un dzejnieks Guntars Godiņš. Mūzikas gardēžus priecēs jau pērn festivālā dzirdētie “Rahu the Fool”. Piektdienas programmu ikviens varēs apmeklēt bez maksas.

Festivāla otrajā dienā uz “Sviests” un “Klēts” skatuves koncertēs Madagaskaras pasaules mūzikas karognesējs Kilema, kas ienesīs sauli un jautrību ikvienā vietā. Pirmo reizi Latvijā uzstāsies oriģināli inovatīvais trio “Sutari” no Polijas, kas muzicējot izmanto gan tradicionālos instrumentus, gan rīvi, nažu asināmo un čukstus. Albīns Paulus no Austrijas pārsteigs ar dūdām, vargāniem, paštaisītām svilpēm un jodelēšanu. Vakara muzikālā kulminācija būs pasaules pirmatskaņojums – dūdu un bungu grupas “Auļi” jaunā Jāņu programma, kura top sadarbībā ar tuviem un tāliem viesmāksliniekiem, un ļaus ielīgoties gaidāmajos vasaras saulgriežos. Balfolku spēlēs pašmāju virtuozi “Arcandela”, bet tumšā folka un kantrī grupa “Juuk” gādās par nedaudz nostalģiskas zaļumballes noskaņu. Mūsdienu folkmūziku spēlēs pašmāju postfolka grupas “TKP” (Julgī Stalte, Ēriks Zeps), “Laiksne” un “Ududu”.

Svinīgā uguns skulptūras dedzināšana – viens no festivāla ik gadu gaidītākajiem mirkļiem! To par vīšanās, pīšanās tēmu gatavo nu jau zināmais mākslinieks no Spānijas Jordi NN, bet to ieskandinās igauņu skaņu mākslinieks Silver Sepp. Festivāla izskaņā gaidāms jaunums – etnodisko, kur Dīva Reiznieka un Kaspara Zaviļeiskia vadībā tradicionālā mūzika savīsies ar mūsdienīgiem ritmiem.

Festivāls kļuvis ģimenēm vēl draudzīgāks! Šogad krietni paplašināta arī festivāla teritorija. Tradicionālo amatu un dabai draudzīgās meistarnīcās varēs pakavēties, izzināt, parunāties ar meistariem un līdzdarboties. Mājražotāju un amatnieku tirdziņš “Gardu muti” jau kļuvis par tradīciju. Programma papildināta ar izklaidēm bērniem, izglītojošo un radošo epicentru sadarbībā ar mākslas izglītības centru “Trīs Krāsas”, mierīgām un nemierīgām zvilnētavām, teātri, kino, igauņu-latviešu dzejas samitu un brīvdabas izstādēm. Viss, lai pavadītu lielisku pirmsjāņu nedēļas nogali kopā ar ģimeni un draugiem, izklaidētos, iepazītos, mijiedarbotos, apgūtu jaunas iemaņas un iegūtu jaunus iespaidus.

Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna stāsta: “Katra ambicioza un radoša valsts un pilsēta lepojas ar savu etnomūzikas festivālu – Igaunijā tā ir Vīlande ar folkfestivālu, Lietuvā pagāni pulcējas “Mėnuo Juodaragis”, Zviedrijā tautas un tradīciju svētki ir “Urkult”. Vēlamies, lai arī Latvijā ir ikgadējs, starptautisks etnomūzikas festivāls, kas spēj pulcināt māksliniekus un viesus no visas pasaules. Ceram, ka ieliksim sevi plašajā folkmūzikas kartē un Valmiermuiža būs satikšanās vieta ikvienam tradīciju izzinātājam un mūzikas mīļotājam!”

Video: AuļiKilemaSutari.

Biļetes iepriekšpārdošanā, pirmās 100 līdz pavasara saulgriežiem par īpašo cenu.

Vairāk informācijas Facebook pasākumā un lapā.

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”. Atbalsta Valmieras novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmiermuižas alus darītava, “Aula”.