Atpakaļ
Aktualitātes / Norišu kalendārs / Mākslas zinātnieces Aijas Brasliņas priekšlasījums par mākslinieku Niklāvu Strunki

Mākslas zinātnieces Aijas Brasliņas priekšlasījums par mākslinieku Niklāvu Strunki

18. februārī plkst. 18.30 izglītojošs priekšlasījums interesentiem tiešsaistē „Cilvēks, kas ieiet istabā”: mākslas zinātnieces Aijas Brasliņas priekšlasījums par mākslinieka, Latvijas klasiskā modernisma pārstāvja Niklāva Strunkes biogrāfiju un mākslas atpazīstamību sabiedrībā un saistību ar Valmieras novadu. 

Tikšanos rīko Valmieras bibliotēka un Valmieras Zonta klubs Eiropas Kultūras fonda pilotprojekta “Eiropas izaicinājums 2021” komandu projekta ietvaros, atbalstot Vaidavas pagasta bibliotēkas ieceri “Niklāvs Strunke. No Vaidavas līdz Romai”. 

Pieteikšanās: https://ieej.lv/xV7T5

Par: Niklāvs Strunke (1894–1966) latviešu gleznotājs, grafiķis, darbojies vitrāžā, scenogrāfijā, rakstījis par mākslu (arī ar pseidonīmu Palmēnu Klāvs), viens no oriģinālākajiem māksliniekiem latviešu modernistu paaudzē.

Aija Brasliņa grāmatā “Niklāvs Strunke” (2021):
“Starpkaru periodā sasniedzot mākslinieciskās darbības augstākās virsotnes un iemantojot slavenākā latviešu “itāļa”, grāmatu grafikas “pasaku ķēniņa” un leģendāra bohēmista slavu, Niklāvs Strunke savā jaunradē spraigi izdzīvoja plašu pārvērtību spektru- no kreisi noskaņota avangardiska dumpinieka, eiropeiskas laikmetīgās un vecmeistaru mākslas adepta līdz ”ulmaņlaikos” oficiāli atzītam “latviskā stila” noteicējam. Universālais mākslinieks pārstāv paaudzi, kas pasludinātos “jaunās mākslas”principus un nacionālo pašapziņu demonstrēja Pirmā pasaules kara gados un  neatkarīgš Latvijas valsts pastāvēšanas sākumposmā, virzīdama vietējā klasiskā modernisma uzplaukumu un iekļaudamās starptautiskā avangarda apritē. Otrais pasaules karš Strunkes karjeru iedragāja, aizvedot bēgļu gaitās uz Zviedriju, kur emigrants neiedzīvojās un zaudētās Latvijas vietā par otro dzimteni atzina Itāliju.”

Informācijas avots: http://www.biblioteka.valmiera.lv/