Atpakaļ
Aktualitātes / Norišu kalendārs / Jāņparka vārdu un uzvārdu stāsti

Jāņparka vārdu un uzvārdu stāsti

10.augustā plkst. 17.30 izdevēju Dūņu vasarnīcas dārzā Kazarmju ielā 8 Valmierā notiks stāstu pasākums “Jāņparka vārdu un uzvārdu stāsti”.

Ikvienam no mums ir gan vārds, gan uzvārds, bet vai katram par to ir stāsts? Stāstus parasti dzirdam no vecākiem, kādēļ tieši tāds vārds licies piemērotākais. Savukārt uzvārda stāsti vēsta par piederību dzimtai, par to pārveidi dažādu notikumu ietekmē, uzvārdu nomaiņu, pārpratumiem un ierēdņu kļūdām, kas var kļūt liktenīgas.

Cilvēka vārds ir ļoti spēcīga identitātes zīme, kas atspoguļo kopienas un kultūrtelpas priekšstatus par veiksmi, labu dzīvi, jo “vārda došana” ir pirmais mūža gods, un tā rituālā norise ir saistīta ar jaundzimušā uzņemšanu dzimtā, labas dzīves vēlējumiem krustabu rituālā, kā arī ar vēlmi dot tādu vārdu, kas sargā tā nesēju.

Stāstu stāstīšana kopienā tuvina un saliedē, ļaujot ikvienam justies iesaistītam un pieņemtam. Dalībniekus aicinām līdzi ņemt stāstus par savu vai ģimenes locekļu vārdiem, priecāsimies dzirdēt dzimtu uzvārdu nostāstus, jautrus un nopietnus atgadījumus saistībā ar tiem. Noderēs arī iesauku un mīļvārdiņu izcelsmes stāsti.

Pirmajā daļā klausīsimies viesmīlīgās saimnieces Nellijas stāstu par namu un dzimtas vīriem izdevējiem Jāni, Kārli un Voldemāru Dūņiem.

Otrajā daļā dalīsimies katrs ar saviem stāstiem par dzimtas vārdiem un uzvārdiem.

Lai jūs varētu izbaudīt šo notikumu, vēlams izvēlēties apģērbu atbilstoši laika apstākļiem.

Informāciju sagatavoja:

Valmieras Integrētā bibliotēka