Atpakaļ
Aktualitātes / Norišu kalendārs / Grāmatas “Valmiermuiža” atklāšanas svētki

Grāmatas “Valmiermuiža” atklāšanas svētki

40 gadus ilgs pētījums par Valmiermuižu rezultējas grāmatā. Aicinām uz grāmatas atklāšanas svētkiem!

Valmiermuižas kultūras biedrība, atzīmējot darbošanās desmitgadi, izdod grāmatu „Valmiermuiža” (autors Dr. art. Jānis Kalnačs) un 14. decembrī plkst. 16.00 aicina uz grāmatas atklāšanas svētkiem vēsturiskajā klēts ēkā Valmiermuižas alus viesistabā, Dzirnavu ielā 2a, Valmiermuižā.

Valmiermuiža – no turīga īpašuma līdzās nelielai pilsētai līdz vietai, kur sākās pirmā sabiedriskā kustība, kas lika pamatus latviešu nacionālajai atmodai un atjaunotnes kustībai visā Baltijā. Par šiem un citiem Valmiermuižas vēsturiskiem pagrieziena punktiem un personālijām, tostarp pirmo sievieti vēsturiski nozīmīgo personību Latvijas vēsturē – ģenerālieni Magdalēnu Elizabeti fon Hallarti – var uzzināt Dr. art. Jāņa Kalnača jaunajā grāmatā “Valmiermuiža”, kas ir kulminācija vairāk nekā 40 gadus vērienīgam pētījumam. Grāmata vienlaikus ļauj izskanēt Valmiermuižas atdzimšanas stāstam, ko palīdz veidot aktīva vietējā kopiena sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību.

Valmiermuižas kultūrvēsturiskais mantojums pēdējo 20 gadu laikā fascinējis daudzus pētniekus, tomēr Dr. art. Jāņa Kalnača grāmata ir pirmais tik apjomīgais pētījums. Tajā apkopota informācija par Valmiermuižas īpašniekiem, starp kuriem ir arī Lielbritānijas karaļa Čārlza III priekštecis Holšteinas-Bekas princis Pēteris Augusts Frīdrihs, tāpat grāmatā var uzzināt par nomniekiem un viesiem, apbūvi un saglabāšanas centieniem. Faktoloģisko informāciju papildina arī bagātīgs materiāls ar vizuālām laikmeta liecībām – fotogrāfijām, portretiem, vēstulēm un citiem dokumentiem. Monogrāfijā izmantoti materiāli no Latvijas, Igaunijas, Vācijas un Krievijas muzejiem un krātuvēm, kā arī privātkolekcijām.

Pasākumā piedalīsies:

  • Grāmatas autors Dr. art. Jānis Kalnačs;
  • Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna;
  • Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta (HESPI) pētnieks, asociētais profesors un Valmieras novada pašvaldības domes deputāts Dr.geogr. Andris Klepers;
  • Valmieras novada pašvaldības pārstāvis;
  • Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja – galvenā valsts inspektore Ilze Liekniņa.

Uzzināsiet:

  • kā grāmatas autors Dr. art. Jānis Kalnačs nosargāja Valmiermuižas pils torni no nojaukšanas;
  • kādas vēsturiskas personības un notikumi veidojuši Valmiermuižu un pamatu Latvijas nacionālajai atmodai;
  • Valmiermuižas ēku ansambļa atdzimšanas stāstu un veiksmīgas privātās un publiskās partnerības piemēru;
  • Valmieras novada muižu tīkla attīstības ieceres.

Īpašu noskaņu pasākumā uzburs mežragu duets, kas spēlēs medību motīvus, sasaucoties ar muižas laikiem un medībām vēsturiskajā Iršu parkā.

Pasākuma laikā var tikt filmēts un fotografēts. Video un foto materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.

Grāmatu izdevusi Valmiermuižas kultūras biedrība un Vidzemes Augstskolas HESPI ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Valmieras novada pašvaldības, Valmiermuižas alus darītavas un Böckler Mare Balticum Foundation atbalstu.