Eiropas Valodu dienas pasākumi

Eiropas Valodu diena 2022

Tuvojas ikgadējie valodas svētki – Eiropas Valodu diena. Kopš 2001. gada Eiropas Savienības dalībvalstīs 26. septembrī svin Eiropas Valodu dienu – valodu daudzveidības svētkus –, aicinot ikvienu cilvēku valodas apgūt visa mūža garumā. Jau astoņpadsmito gadu šos pasākumus organizē un koordinē Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem.

No 23. līdz 24. septembrim Varšavas Universitātē norisināsies jau devītā starptautiskā Baltijas valstu studentu konference ,,Tilti Baltijā” (Bridges in the Baltics).

Sestdien, 24. septembrī,  plkst. 15.00 pasākums „Nāc uzspēlēt Scrabble Valodu mājā!ˮ  Spēlēsim latviešu, angļu, vācu, norvēģu un igauņu valodā. Aicina Valodu māja (Rīga, Avotu iela 3).

Svētdien, 25. septembrī, plkst. 18.00 Skandināvu grāmatu klubs Valodu mājā.Diskutēsim par sāmu rakstnieka Sigbjērna Skodena (Sigbjørn Skåden) grāmatu ,,Putns”. Pasākums notiks skandināvu valodās, to piedāvā Valodu māja (Rīga, Avotu iela 33).

Pirmdien, 26. septembrī: 

  • no plkst. 10.00 līdz 18.00 Eiropas valodu maratons. Mācies frāzes dažādās ES valodās! Skolotāju lomā iejutīsies bērni un jaunieši. Vairāki desmiti skolēnu kļūs par talantīgiem skolotājiem un palīdzēs klātesošajiem apgūt frāzes angļu, vācu, poļu, spāņu, itāļu, franču, holandiešu un citās ES valodās. Pasākumu piedāvā Eiropas Savienības māja (Rīga, Aspazijas bulvāris 28). www.esmaja.lv.
  • 12.00 Ukraiņu kultūras pēcpusdienā būs iespēja dzirdēt ukraiņu un latviešu dziesmas Katrīnas Gupalo izpildījumā, bērni atraktīvā veidā varēs apgūt jaunus vārdus latviešu valodā un veidot pastkartes. Ukraiņu pavāres rādīs, kā vārīt boršču. Pasākumu vadīs Roberto Meloni, un tas notiks Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem (Rīgā, Amatu ielā 4). Iepriekšēja pieteikšanās šeit. Ukraiņu kultūras pēcpusdienu Latviešu valodas aģentūra organizē kopā ar Rīgas atbalsta centru Ukrainas iedzīvotājiem un Latvijas Nacionālo bibliotēku ar mērķi interesantā un izklaidējošā veidā apgūt latviešu valodu un iepazīt ukraiņu kultūru.
  • 16.30 Lekcija „Valoda – pārmaiņu spogulis. Language as a mirror of changeˮ (lekt. Lauma Terēze Lapa). LU Humanitāro zinātņu fakultātes Anglistikas nodaļa, Rīga, Visvalža iela 4a.
  • 18.00 Aigas Veckalnes lekcija un saruna „Kā ar valodu neizstumt?ˮ Pasākumu piedāvā Valodu māja (Rīga, Avotu iela 33).
  • 19.00 aicinām pievienoties Žulijena Nuhuma Kulibali sarunai ar aktieriem „Mēles mežģis – ekrāna valoda, aktiera valoda un kino valodaˮ.Pasākumu piedāvā Eiropas Savienības māja (Rīga, Aspazijas bulvāris 28).
  • Apvidvārdu talka turpinās.Ikviens interesents aicināts iesaistīties un apvidvārdu talkas vietnē ierakstīt savu pamanīto un īpaši izceļamo apvidvārdu.https://apvidvardi.lu.lv. Pasākumu piedāvā LU Latviešu valodas institūts un UNESCO LNK.

Trešdien, 28. septembrī, plkst. 16.00 notiks seminārs „Latīņu-latviešu vārdnīca. Risinājumi īpašvārdu atveidei latviešu valodāˮ (prof. Ilze Rūmniece, asoc. prof. Gita Bērziņa, doc. Brigita Cīrule, doc. Ilona Gorņeva). Pasākumu piedāvā LU Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļa (Rīga, Visvalža iela 4a).

Trešdien, 5. oktobrī, iespēja piedalīties valodu meistarklasēs. 

  • 17.00 Grieķu valodas meistarklase (lekt. Gatis Ezerkalns, prof. Ilze Rūmniece). 
  • 18.00 Latīņu valodas meistarklase (doc. Ilona Gorņeva, prof. Ilze Rūmniece). 

Pasākumu piedāvā LU Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļa (Rīga, Visvalža iela 4a).

Piektdien, 7. oktobrī, plkst. 18.00 gaidāms atraktīvs Spāņu valodas vakars.  Ielūdz Spāņu kultūras centrs „Seneca” (Rīga, Barona iela 62-3).

Eiropas Valodu dienas turpinājumā godināsim latviešu valodu kā valsts valodu.

Oktobra svētdienu rītos (9., 16., 23., 30. oktobrī) plkst. 10.35 LR1 „Latvijas Radioteātrī” skolēnu radošo darbu lasījumi „Tu esi Latvijas dārgums”. Skolēnu darbus lasīs Santa Didžus un Mārtiņš Budovskis. Režisors Valdis Lūriņš.Latviešu valodas aģentūra, Latvijas Radio 1 „Ielūdz Radioteātrisˮ.

Piektdien, 7. oktobrī, plkst. 14.00 Daniela Evereta (Daniel Everett) grāmatas „Valoda – kultūras instruments” latviešu valodas tulkojuma atvēršana. Piedāvā Latviešu valodas aģentūra, Latvijas Universitāte (LU Mazā aula, Rīga, Raiņa bulvāris 19). 

Piektdien, 14. oktobrī, plkst. 15.00 paredzēta grāmatas „Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Vidzeme” atvēršana. Aicina Latviešu valodas aģentūra. Valmieras Integrētā bibliotēka (Valmiera, Cēsu iela 4).

15. oktobris–18. novembris. Akcija „Valodas daudzinājums”.Latviešu valodas aģentūra aicina dalīties ar stāstiem, piemēriem un pārdomām par tiem avotiem ‒ personībām, grāmatām, notikumiem ‒, kas liek apzināties latviešu valodas vērtību un košumu. https://vards.valoda.lv/.   

26. septembris–18. novembris.  Skolēnu radošo darbu konkurss „Valoda dzīvo, ja Tu tajā runā”.(Latvijas skolas un latviešu skolas pasaulē). Latviešu valodas aģentūra izsludina ikgadējo skolēnu radošo darbu konkursu „Valoda dzīvo, ja Tu tajā runā” un aicina tajā piedalīties skolēnus no Latvijas skolām un latviešu skolām pasaulē. Konkurss norisināsies no 26. septembra līdz 18. novembrim. No katras skolas deviņus labākos darbus (domrakstus un zīmējumus) gaidīsim e-pastā vai pa pastu uz jauno Latviešu valodas aģentūras mājvietu – Rīgā, Meistaru ielā 10–401, LV-1050.

Eiropas Valodu dienas pasākumu programma atrodama www.valoda.lv. Visi pasākumi ir bez maksas.

VALODA DZĪVO, JA TU TAJĀ RUNĀ.  

Velga Līcīte-Meldere, Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja