Eiropas Parlamenta vēlēšanas Valmieras novadā

8. jūnijā aizvadītas Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024. Balsot vienmēr ir svarīgi — gan vietējā, gan valsts, gan Eiropas līmenī. Dalība vēlēšanās ir unikāla iespēja mums visiem kopā lemt par Eiropas Savienības nākotni, un salīdzinot ar 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kad Latvijā nobalsoja 33,53 % vēlētāju, vēlētāju aktivitāte kaut nedaudz, bet tomēr valstī ir pieaugusi.

Latvijā kopumā ir  1 541 102 balsstiesīgo, Eiropas Parlamenta vēlēšanās savu pilsoņa pienākumu izpildīja 33,82% jeb 521 226 balsstiesīgie vēlētāji. Tradicionāli vislielākā vēlētāju aktivitāte Eiropas Parlamenta vēlēšanās bijusi Vidzemē, kur uz vēlēšanu iecirkņiem devušies 44,44% balsstiesīgo vēlētāju. Valmieras novadā vēlētāju aktivitāte bijusi gana liela – stiprināt demokrātiju un uz vēlēšanu iecirkņiem devušies 44,76% vēlētāju, kas ir otrs labākais rādītājs Vidzemes reģionā, priekšā esot vien Ogres novadam.

Pēc Centrālās vēlēšanu komisijas datiem Valmieras novadā ir 40 047 balsstiesīgie. Nobalsojuši 17 926 (44,76%), derīgās aploksnes 17 918 (44,74%), no tā derīgās zīmes 17 773 (99,19%).

Iepriekšējā balsošanā nobalsojuši 4457 iedzīvotāji, 311 iedzīvotāji izmantojuši iespēju balsot atrašanās vietā.

Valmieras novadā visvairāk cilvēki savas balsis atdevuši par partiju “Jaunā Vienotība”  – 31,01%, 25,59% saņēmusi Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”,  10,97% partijai “Latvijas attīstībai”, “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija” 8,08%, un  6,12% vēlētāju izrādījuši uzticību partijai  “PROGRESĪVIE”.

Vislielākā vēlētāju aktivitāte bijusi Valmierā, Valmieras Kultūras centra iecirknī nr. 910., kur nobalsojuši 2 513 balsstiesīgie, un Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas iecirknī nr. 912., kur nobalsojuši 1 653 balsstiesīgie. Ārpus Valmieras, novadā vislielākā vēlētāju aktivitāte bijusi Rūjienā, Rūjienas Kultūras centra iecirknī nr. 918., kur nobalsojuši 1311 balsstiesīgie un Mazsalacā, Mazsalacas Kultūras centra iecirknī nr. 917., kur nobalsojuši 813 balsstiesīgie. Vēlētāji gana aktīvi bijuši arī Kocēnos un Strenčos, kur Kocēnu Kultūras nama iecirknī nr. 926. nobalsojuši 710 balsstiesīgie, bet Strenču Kultūras centrā iecirknī nr. 889 – 359 balsstiesīgie.

Valmieras novada Vēlēšanu komisija informē, ka Valmieras novada 35 vēlēšanu iecirkņos velēšanas aizvadītas mierīgi, bez starpgadījumiem.

Kopumā valstī vislielāko atbalstu Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguva partija “Jaunā vienotība”, par ko nobalsojuši 25,07% balsstiesīgo (divi deputāta mandāti Eiropas Parlamentā), Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” par ko balsojuši 22,08% balsstiesīgo (divi deputāta mandāti Eiropas Parlamentā), trešajā vietā “Latvijas attīstībai” ar 9,36% vēlētāju atbalsts (1 deputāta mandāts Eiropas Parlamentā), par “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība, Liepājas partija” nobalsojuši 8,18% vēlētāju (1 deputāta mandāts Eiropas Parlamentā), “PROGRESĪVIE” 7,42% vēlētāju atbalsts (1 deputāta mandāts Eiropas Parlamentā), “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija 7,14% (1 deputāta mandāts Eiropas Parlamentā) un “Latvija pirmajā vietā” 6,16% vēlētāju atbalsts (1 deputāta mandāts Eiropas Parlamentā).