Eiropas mobilitātes nedēļa 2022

mobilitātes nedela 2022

Jau kopš 2002.gada dažādā Eiropas pilsētās rudenī no 16. līdz 22.septembrim tiek organizēta Eiropas mobilitātes nedēļa. Tās mērķis ir pievērst uzmanību un padarīt videi draudzīgākus iedzīvotāju pārvietošanās ieradumus.


Šā gada Eiropas Mobilitātes nedēļas kampaņa tiek īstenota ar saukli “Labāki savienojumi”. Sauklis izvēlēts ne tikai, lai regulāri aktualizētu velobraucējiem un gājējiem ērtu ceļu un taku infrastruktūras attīstību, bet arī, lai atkal iedzīvinātu iedzīvotāju klātienes tikšanās pilsētvidē, ko pēdējo 2 gadu laikā ierobežojumu dēļ neesam varējuši pilnvērtīgi piedzīvot. Tāpat plašākā nozīmē “labāki savienojumi” simbolizē vajadzību attīstīt vienkāršāku un efektīvāku komunikāciju starp lēmumu pieņēmējiem, pakalpojumu nodrošinātājiem, pilsētplānotājiem un vietējiem iedzīvotājiem, iedzīvotāju kopienām.


Valmieras novada pašvaldība šajā nedēļā aicina iedzīvotājus, jo īpaši savus darbiniekus, skolēnus un studentus uz darbu, skolu vai citās ikdienas gaitās cik iespējams pārvietoties ar velosipēdu, kājām vai izmanot sabiedrisko transportu, tādējādi taupot resursus un ar ikdienas fizisko aktivitāšu palielināšanu ieguldot savā veselībā.


Nedēļas nogalē, dodoties uz Miķeļdienas tirdziņu vai zaļā dzīvesveida festivālu GreenFest Valmiermuižā vai izvēloties citas brīvdienu aktivitātes ne tikai Valmierā, bet arī citās novada pilsētās un ciematos vai ārpus tiem, aicinām kopā ar ģimeni izbaudīt svaigu gaisu un kustību brīvību, apvienojot citas aktivitātes ar pastaigu vai izbraucienu ar velo.


Biežāk izvēloties pārvietoties ar kājām, velosipēdu vai sabiedrisko transportu, pozitīvas pārmaiņas norisinās ne tikai apkārtējā vidē, bet ieguvumu var sajust katrs, kurš izvēlas ievērot ilgtspējīgas mobilitātes principus. Piemēram, finansiāls ieguvums – mazāks degvielas patēriņš, mazākas transportlīdzekļa uzturēšanas izmaksas; labsajūta – fiziskas aktivitātes ir ieteicamas katram, veselību uzlabos biežāka pārvietošanās ar kājām, velosipēdu, pozitīva ietekme ir staigāšanai kaut vai līdz autobusa pieturai tā vietā, lai uzreiz iesēstos privātā transportlīdzeklī; laika ietaupījums – pārvietojoties ar privāto automašīnu, lielāka iespēja nokļūt sastrēgumos, bieži jāvelta arī papildus laiks stāvvietas atrašanai; tiek radīti izmeši, kas ietekmē gaisa kvalitāti.

Lepojamies, ka jau tagad Valmieras novadā redzam dažāda vecuma iedzīvotājus pārvietojoties ar velo, priecē aktīvi izmantotās velonovietnes pie skolām un arī pie pašvaldības iestādēm.

Padalies, kāpēc TEV ērtākais vai ātrākais pārvietošanās līdzeklis ir velosipēds!