Eiropas dabas un nacionālo parku dienā aicina smelties enerģiju Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā

Atzīmējot Eiropas dabas un nacionālo parku dienu, Dabas aizsardzības pārvalde un Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta UNESCO katedra aicina piedalīties aktivitāšu izaicinājumā Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (ZBR), laika posmā no 24. līdz 31. maijam dodoties dabā un “krājot” aktīvos kilometrus.

Piedalīties aicināts ikviens interesants, kurš vēlas aktīvo atpūtu izbaudīt ZBR. Lai piedalītos, nepieciešams viedtālrunī lejupielādēt mobilo lietotni Strava, reģistrēties grupā “ZBR izaicinājums” un norādītajā laika periodā fiksēt lietotnē savu pastaigu, velo vai laivu braucienu, pārgājienu, skrējienu utt. Apmeklējot vismaz vienu no trim īpašajiem objektiem: Ķurmraga bāku, Oleru purva taku vai Lustiņdruvas dabas taku, dalībnieki iegūs papildu 5 punktus. Seši laimīgie, kuri astoņu dienu laikā sportiskās aktivitātēs dabā būs pavadījuši visvairāk laika un sakrās visvairāk aktīvo kilometru, iegūs pārsteiguma balvas no izaicinājuma rīkotājiem.

Eiropas dabas un nacionālo parku diena aizsākās 1999. gadā, kad Eiroparka Federācija nolēma atzīmēt Eiropas 1. nacionālā parka izveidi. Šī diena, kas tiek veltīta visām Eiropas aizsargājamām dabas teritorijām, tiek plaši atzīmēta visā Eiropā, kur daudzos dabas un nacionālajos parkos notiek dažādas bezmaksas aktivitātes. Pasākumu dažādībai katru gadu tiek izdomāta apakštēma. Šī gada moto ir “Mēs esam daba – apdomāt, atjaunot, atgriezt”. Plašāka informācija pieejama vietnē šeit.

“Eiropas dabas un nacionālo parku diena ik gadu mums atgādina, ka daba ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Tā nodrošina mūsu garīgo un fizisko veselību, pārtiku, gaisu un daudzas citas lietas, ko uztveram kā pašas par sevi saprotamas. Tomēr cilvēku attiecības ar dabu ne vienmēr ir balansā. Nepārdomātu lēmumu rezultātā mēs zaudējam ne tikai dabas teritorijas un dižas dabas pērles, bet līdz ar tām arī piederības sajūtu pašai dabai. Aktīvā atpūta dabā ir veids kā stiprināt savu veselību, saikni ar dabu un piederības sajūtu. Turklāt, aktīvi atpūšoties īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, iegūstam arī estētisko dabas daudzveidības baudījumu. Daba ir nesavtīga, jo strādā cilvēku labā visu laiku, tādējādi mūs mudinot apdomāt, atjaunot un atgriezties pie tās,” uzsver ZBR koordinatore Linda Kauliņa.

ZBR ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kuras izveides mērķis ir veicināt ilglaicīgu un ilgtspējīgu teritorijas apsaimniekošanu. Rezervāta teritoriju, kas aizņem ~6 % no valsts, cilvēkiem pievilcīgu dara Latvijā vienīgās piejūras pļavas – Randu pļavas jeb botāniķu paradīze, Vidzemes akmeņainā jūrmala ar vienīgajiem devona smilšakmens atsegumiem Baltijas jūrā Veczemju piekrastē, daudzi purvi, leģendām apvītais Burtnieku ezers, kā arī Salaca un citas dabas pērles.

Šis ir ZBR 25. izveides gads, kas ar dažādiem pasākumiem tiek atzīmēts visu gadu. Arī šis izaicinājums ir daļa no kopīgiem svētkiem, atzīmējot teritorijas izveidi un tās unikalitāti. Aicinām sekot līdzi aktualitātēm tīmekļa vietnē www.daba.gov.lv un Facebook profilā.