E-grāmatu bibliotēkas piecgades svinības sāksies Valmierā

E-grāmatu bibliotēkas piecgades svinības sāksies Valmierā

Šī gada 7. janvārī aprit pieci gadi, kopš ikvienam 3td e-grāmatu bibliotēkas vietnē www.3td.lv ir iespēja bez maksas legāli lasīt dažādu žanru un tematikas literatūru latviešu valodā tiešsaistē visā pasaulē. 3td.lv piecu gadu jubilejā interesenti aicināti piedalīties reģionālajās norisēs Latvijā, kurās izdevēji, rakstnieki, lasītāji, autori un īpašie viesi aktualizēs un diskutēs par lasītprieku, lasīšanas veicināšanu, kā arī e-grāmatu latviešu valodā ērtu pieejamību 24/7 režīmā. Pirmais notikums – 12. janvārī plkst. 14.00 Valmieras Integrētajā bibliotēkā.

Valmierā diskusijā par lasītprasmes veicināšanu piedalīsies Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta deputāte, Daiga Rokpelne, Valmieras bibliotēkas direktore, Vija Kilbloka, “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja, Zane Nuts, rakstniece, un Aldis Liepa, Kultūras informācijas sistēmu centra projekta vadītājs. Diskusiju vadīs Gustavs Māziņš.

Latvijā piecu gadu laikā pakalpojumu izmantojuši jau gandrīz 20 000 lietotāji, kuri reģistrējušies 3td.lv un kopā e-grāmatas lasīšanai ņēmuši 155 690 reizes. 2023. gada laikā 3td.lv e-grāmatu bibliotēkai, kas jau vairākus gadus pielīdzināma lielākajām publiskajām bibliotēkām valstī, pievienojušies 2189 jauni reģistrēti lietotāji, kopējam reģistrēto lasītāju skaitam sasniedzot 19 940. Kopš 3td.lv bibliotēkas atvēršanas 2019. gadā vērojama stabila un noturīga lasītāju interese, to apliecina arī šajā periodā lasīšanai paņemto e-grāmatu izsniegums – 155 690 e-grāmatas.

3td.lv bibliotēkas e-pakalpojumu ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas starpniecību finansiāli atbalsta Latvijas valsts, tādējādi popularizējot gan latviešu valodu, gan nodrošinot iespēju interesentiem kā Latvijā, tā ārvalstīs ērti piekļūt daudzveidīgam un kvalitatīvam grāmatu klāstam latviešu valodā. 3td.lv bibliotēka nodrošina vienlīdzīgas iespējas piekļuvei grāmatām plašā sabiedrībā neatkarīgi no cilvēka atrašanās vietas. Kā atzīmē kultūras ministre Agnese Logina: “Digitālās bibliotēkas ir nākamais solis, lai šķēršļi starp zināšanām un zinātkāri būtu arvien mazāki. 3td e-grāmatu bibliotēka pilda nozīmīgu uzdevumu, ļaujot zināšanām nonākt pie lasītājiem bez maksas, bez ceļošanas, bez ierobežotiem eksemplāriem. Šis darbs mazina sabiedrības nevienlīdzību, jo e-grāmatas ir pieejamākas cilvēkiem neatkarīgi no viņu kustības brīvības vai materiālā stāvokļa.” Valērija Vārna, Tietoevry Create International Baltic Market vadītāja, pārstāvot Tietoevry kā vienu no projekta īstenotājiem, 3td.lv komandas vārdā saka paldies ikvienam no 19 940 3td.lv e-grāmatu bibliotēkas lasītājiem, kuri, izmantojot 3td.lv, ir atbalstījuši legāla e-grāmatu satura piedāvājumu latviešu valodā. Tādējādi arī pasargājot sevi un savas ierīces no potenciāliem drošības riskiem, kā arī sekmējot legāla satura apriti latviešu valodā.

“Atskatoties uz 3td.lv e-grāmatu bibliotēkas pastāvēšanas pirmajiem pieciem gadiem, jūtu prieku un gandarījumu par lielo darbu, ko mēs visi kopā – gan platformas izstrādātāji, gan mūsu sadarbības izdevniecības – esam paveikuši šajā laikā. 3td bibliotēka ir izveidojusies par nozīmīgu digitālā kultūras satura resursu latviski lasošajā sabiedrībā visā pasaulē ar ievērojamu skaitu lasītāju, un vēlos par to teikt lielu paldies arī mūsu vienmēr uzticīgajiem sadarbības partneriem – pašvaldību publiskajām bibliotēkām, kuras šajos piecos gados, tai skaitā kovid pandēmijas laikā, vienmēr aktīvi atbalstījušas 3td bibliotēku, piedāvājot dažādus risinājumus, kā lietotājiem pēc iespējas ērtāk un vienkāršāk kļūt par 3td e-grāmatu lasītājiem,” uzsver 3td.lv pārvaldītāja no valsts puses – Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone.

3td.lv e-grāmatu bibliotēka ļauj ikvienam interesantam tiešsaistē viedtālrunī, planšetē vai datorā sev ērtā laikā un vietā bez gaidīšanas rindā piekļūt e-grāmatu kolekcijai, kur šobrīd ir 585 e-grāmatas latviešu valodā. Saturu piedāvā izdevniecības: “Apgāds Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs”, “Latvijas Mediji” un “Jumava”, kā arī Latvijas Banka un autore Zane Nuts. 3td.lv e-grāmatu bibliotēka pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem ļauj legāli tiešsaistē lasīt latviešu un latviski tulkoto autoru darbus. Pakalpojumu nacionālā mērogā nodrošina projekta pārvaldītājs – Kultūras informācijas sistēmu centrs un platformas izstrādātājs – informācijas tehnoloģiju uzņēmums “Tietoevry” sadarbībā ar izdevniecībām un Latvijas publiskajām bibliotēkām. Piekļuve 3td.lv platformai ir no jebkuras vietas, kur pieejams interneta pieslēgums.

Pērnā gada laikā lasītākās grāmatas 3td.lv bibliotēkā bija Herietas Taises trilleris “Sarkanais apelsīns”, Dēlijas Ouensas krimilālromāns “Kur vēži dzied” un Diānas Seterfīldas romāns “Trīspadsmitais stāsts”. No oriģinālliteratūras vispieprasītākā bijusi Zanes Daudziņas “Dienasgrāmata”, Zanes Zustas un Diānas Zandes stāstu krājums “Tarakāni manā galvā”, kā arī Leldes Kovaļovas daudzsēriju filmā ekranizētais kriminālromāns “Bezvēsts pazudušās”. Atzīmējot piecu gadu jubileju, palielināts e-grāmatu lasīšanas reižu skaits. Turpmāk katrs lasītājs vienu e-grāmatu varēs saņemt lasīšanai piecas reizes, katra lasīšanas reize, līdzīgi kā bibliotēkās, ilgst divas nedēļas jeb 14 dienas. Izsniegumu skaits lasītājam mēnesī ir 18 e-grāmatas.

Lasītājiem, kuri jau šobrīd vēlas sev ērtā vietā un laikā izmantot 3td.lv bibliotēku, pieejama īsa video pamācība 3td.lv satura atklāšanai un reģistrācijas procesam. Jo, lai ne tikai ielūkotos e-grāmatu pirmajās lappusēs, bet lasītu pilnu saturu, nepieciešama reģistrācija 3td.lv ar publiskās bibliotēkas izsniegtiem autorizācijas datiem. Tos iespējams saņemt arī attālināti un neatkarīgi no dzīvesvietas, t.sk. diasporas tautiešiem, sazinoties ar kādu no Latvijas publiskajām bibliotēkām.

Informācija sagatavota pēc Ilmas Elsbergas, Kultūras informācijas sistēmu centrs, projekta vadītāja asistente, un Ingas Grencbergas, Tietoevry Latvia mārketinga un komunikācijas speciāliste, sniegtās informācijas