Drīzumā ReTV raidījumu ciklā “Zinātne tuvplānā” diskusija par aprites ekonomiku

Zinātne tuvplānā

Raidījumu ciklā “Zinātne tuvplānā” par aprites ekonomiku diskutēs Dr. oec. Maira Leščevica,  Vidzemes Augstskolas profesore, Sandis Svarinskis, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks – Valmieras novada Kapitāla pārvaldības un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītājs un Līga Bieziņa, Valmieras novada Attīstības pārvaldes Attīstības nodaļas vadītāja vietniece.

Visu ražojumu pamatā ir dabas resursi, kuru apjoms ir ierobežots. Pieaugot patēriņam, pieaug arī konkurence par resursiem, kas savukārt rada arvien lielāku spiedienu uz apkārtējo vidi. Tādēļ ir nepieciešams izmantot esošos resursus pēc iespējas ilgtspējīgāk, vienlaikus turpinot ekonomisko izaugsmi.

Aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas ietver resursu ieguvi, atkārtotu izmantošanu, iekārtu remontu, atjaunošanu un pārstrādi, lai izmantotie resursi tiktu lietoti maksimāli ilgi, pirms tie kļūst par neizmantojamiem atkritumiem. Tādā veidā tiek pagarināts materiālu dzīves cikls, ļaujot samazināt dabas resursu ieguvi. Turklāt tas nozīmē līdz minimumam samazināt atkritumu apjomu. Kad pienāk kāda produkta lietošanas laika beigas, tā materiālus pēc iespējas cenšas atgriezt ekonomikā. Tos var lietderīgi izmantot atkal un atkal, tādējādi radot papildu vērtību.

Par šiem jautājumiem raidījumā “Zinātne tuvplānā” 21. martā plkst. 19.00 kanālā ReTV. Raidījumu cikls “Zinātne tuvplānā” ir par sabiedrībā aktuāliem pētījumiem un tematiem. Raidījumu ciklu piedāvā ViA – Vidzemes Augstskola. Raidījumu vada ViA absolvents Jānis Bērziņš.