Diskutē par videi draudzīga transporta ieviešanas gaitu Latvijā

Satiksmes ministrija organizēja tiešsaistes domnīcu “Labā prakse videi draudzīga sabiedriskā transporta ieviešanā,” kurā satiksmes ministrs Tālis Linkaits un valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe ar Autotransporta direkcijas un pašvaldību pārstāvjiem pārrunāja līdz šim paveikto un diskutēja par videi draudzīga transporta ieviešanas gaitu Latvijā un Eiropas Savienības struktūrfondu finansējuma izlietojumu satiksmes un transporta nozarē. Valmieras pilsētu domnīcā pārstāvēja pilsētas pašvaldības Kapitāla pārvaldības nodaļas vadītājs Gints Bērtiņš.

Domnīcas video ieraksts pieejams šeit.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits: “Lai iedzīvotāji biežāk izvēlētos sabiedrisko transportu saviem braucieniem, svarīgi nodrošināt kvalitatīvu un mūsdienīgu sabiedriskā transporta pakalpojumu. Jau tagad Latvijas pilsētās varam novērtēt braucienus ar jauniem, videi draudzīgiem autobusiem un tramvajiem. Tikpat būtiska ir pievilcīga lietošanas pieredze – ērta iekāpšana, iespēja pārsēsties no viena sabiedriskā transporta otrā un iegādāties biļeti savienotiem braucieniem. Reģionālajā satiksmē plānojam pozitīvas pārmaiņas ar jaunajiem elektrovilcieniem, 48 staciju peronu rekonstrukciju, mūsdienu prasībām atbilstošiem autobusu pārvadājumiem, vienotās biļetes ieviešanu. Kopā ar pašvaldībām varam radīt redzamus uzlabojumus sabiedriskajam transportam un mudināt iedzīvotājus tos novērtēt.”

Valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe norādīja, ka, ievērojot Eiropas Komisijas zaļā kursa stratēģiju, Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums tiek plānots tā, lai tiktu sasniegti mērķi klimata un vides jomā. Viens no zaļā kursa uzstādījumiem ir radīt spēcīgu stimulu multimodālajam transportam. Saskaņā ar Eiropas Komisijas norādēm Latvijā ir jāīsteno reģionālo dzelzceļa savienojumu un tranzīta punktu attīstība, lai tiktu sekmēta videi nekaitīgāka satiksme. Jāpiemin, ka līdz 2023.gadam tiks iegādāts 141 videi draudzīgs autobuss, kas kursēs Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Ventspilī. Valsts sekretāres vietniece Ligita Austrupe uzsvēra arī to, cik nozīmīga ir velo infrastruktūras attīstība un sasaiste ar sabiedrisko transportu, kas ievērojami veicinās videi draudzīgākas mobilitātes alternatīvas izvēli. Sinerģija starp Eiropas Savienības fondiem un Atveseļošanas fondu ir dzelzceļa elektrifikācijas, multimodālā sabiedriskā transporta tīkla, videi draudzīga sabiedriskā transporta un velo infrastruktūras attīstībā. Gatavojoties nākamā investīciju perioda plāna īstenošanai, Satiksmes ministrija ļoti rūpīgi izvērtējusi katra investīciju virziena pienesumu Eiropas Savienības zaļā kursa stratēģijas izpildei – klimata un vides uzlabošanai.

Lai šo projektu īstenošanas rezultātā izveidotā infrastruktūra sniegtu maksimālu efektu, nepieciešama iedzīvotāju pārvietošanās paradumu maiņa, kas veicinātu sabiedriskā transporta izmantošanu. Lai to īstenotu, Autotransporta direkcija, kas ir atbildīga par sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēšanu reģionālajā maršrutu tīklā ar autobusiem un vilcieniem, pēdējos gados daudz strādājusi pie tā, lai pārvietošanos padarītu zaļāku. Ir jau paveikti un ir plānoti būtiski uzlabojumi pārvadājumos pa dzelzceļu, kā arī, pateicoties sabiedriskā transporta konkursam, gaidāmi zaļāki pārvadājumi ar autobusiem Latvijas reģionos, jo katru gadu ne mazāk kā 9% autobusu būs bezizmešu. Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš domnīcā pastāstīja par pasākumiem, kuri tiek īstenoti multimodāla un integrēta sabiedriskā transporta izveidē, lai uzlabotu sabiedriskā transporta pieejamību un pievilcību.

Valmieras pilsētas pašvaldības Kapitāla pārvaldības nodaļas vadītājs Gints Bērtiņš, informējot par Eiropas Savienības struktūrfondu ieguldījumu videi draudzīgas infrastruktūras izveidē Valmierā, uzsvēra, ka tas ir nozīmīgs ieguldījums arī paradumu maiņā. Rūpes par vidi ir viena no Valmieras vērtībām, kā arī nozīmīga ir iedzīvotāju iesaiste un iniciatīva, kas jāturpina un jāatbalsta, arī turpmāk paredzot iespējas piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu, lai pašvaldības varētu iegādāties bezizmešu transportu un īstenot citus projektus.

Diskusija par videi draudzīga transporta ieviešanas gaitu Latvijā turpināsies 21.augustā plkst.11.00-12.00 Satiksmes ministrijas studijā “Jaunās mobilitātes tendences un vecie paradumi. Vai tas ir droši?” sarunu festivālā “LAMPA” Cēsīs (skatuve “Spuldze”).

Informāciju sagatavoja:

Satiksmes ministrijas Komunikācijas nodaļa