Depozīta sistēma – praktisks solis ceļā uz tīrāku Latviju

2022. gada 1. februārī Latvijā sāks darboties depozīta sistēma. Lai nodrošinātu pakāpenisku depozīta produktu ienākšanu tirgū, no 1. februāra līdz 1. jūlijam noteikts 6 mēnešu pārejas periods, kad veikalu plauktos atradīsies iepakojumi gan ar depozīta zīmi, gan bez tās. Depozīta punktos pieņems tikai to iepakojumu, kas iegādāts pēc 1. februāra un marķēts ar depozīta zīmi.

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko dzērienu, visa veida alus un citu alkoholisko (līdz 6 %) dzērienu iepakojumus, ja pats iepakojums būs bez būtiskiem bojājumiem, uz dzēriena etiķetes atradīsies skaidri nolasāms svītrkods un Latvijas depozīta sistēmas zīme. Svarīgi piebilst, ka depozīta sistēmā nevarēs nodot vīna un stiprā alkohola pudeles.

Depozīta sistēmā varēs nodot šādus dzēriena iepakojumus:

 • stikla pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot);
 • stikla pudeles citiem fermentētiem produktiem ar alkohola saturu līdz 6 % no 0,1 līdz 0,75 l (neieskaitot);
 • plastmasas (PET materiālu grupa) pudeles ar tilpumu no 0,1 līdz 3 l (neieskaitot);
 • plastmasas pudeles visu veidu alum un citiem fermentētiem produktiem ar alkohola saturu līdz 6 % no 0,1 līdz 0,5 vai 1 l;
 • skārdenes ar tilpumu no 0,2 līdz 1 l.

Visi iepriekš minētie vienreiz un atkārtoti lietojamie iepakojuma veidi varēs saturēt šādus dzērienus:

 • karbonizēti un nekarbonizēti bezalkoholiskie dzērieni (piemēram, minerālūdens, dzeramais ūdens, limonādes, enerģijas dzērieni, ledus tēja, sulas, nektāri);
 • alus (visu veidu);
 • citi fermentētie produkti ar alkohola saturu līdz 6 % (piemēram, sidrs, alkoholiskie kokteiļi ar alkohola saturu no 0,5 % līdz 6 %), izņemot alu, vīnu, dzirkstošo vīnu un augļu vīnu.

Trīs soļi pircēju rīcībai:

 1. Atnes tukšu un nesaspiestu iepakojumu ar depozīta zīmi uz depozīta punktu.
 2. Nodod atpakaļ iepakojumu kādā no 1400 punktiem visā Latvijā.
 3. Saņem atpakaļ depozīta kuponu par nodotajām depozīta vienībām, kuru vari izmantot pirkumu apmaksai kuponā norādītajā veikalā.

Valmieras novadā sākotnēji paredzēts izveidot vairāk kā 70 depozīta punktus. Tie izvietoti Valmierā, Rūjienā, Mazsalacā, Strenčos, Sedā, Kocēnos, Naukšēnos, Burtniekos, Rencēnos, Matīšos, Ēvelē, Bērzainē, Dikļos, Zilākalnā, Rubenē, Vaidavā, Mūrmuižā, Trikātā pārtikas preču tirdzniecības vietās – MAXIMA, RIMI, PROMO, LIDL, MEGO, LATS, ELVI, AIBE, LABAIS. Līdz 1. maijam paredzēts ierīkot depozīta punktus arī veikalos Top! un turpmāk plānots attīstīt depozīta punktu tīklu vēl plašāk, tos plānots ierīkot arī Valmiermuižā, Vecatē, Endzelē u.c.

Depozīta sistēma ir praktisks solis ceļā uz tīrāku Latviju gan mums, gan nākamajām paaudzēm, un tā palīdzēs virzīt dzērienu ražotāju, tirgotāju un sabiedrības rīcību klimatam draudzīgā virzienā, vienlaikus sniedzot iespēju pilnvērtīgi apsaimniekot dabā visbiežāk sastopamos dzērienu iepakojumus. Ieviešot ilgtspējīgu, mūsdienīgu un ērtu dzērienu iepakojumu šķirošanas un pārstrādes sistēmu, mums ir iespēja nostiprināt videi draudzīgus paradumus sabiedrības ikdienā un padarīt mūsu valsti sakoptāku un tīrāku!

Plašāka informācija https://depozitapunkts.lv/