Darba devēji uzsver informācijas un valsts atbalsta trūkumu cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības veicināšanai

Sabiedrības integrācijas fonda un Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” rīkotās sajūtu vakariņas

Informācijas trūkums ir viens no iemesliem, kas nereti attur sniegt darba iespējas cilvēkiem ar invaliditāti. Lai šo situāciju mainītu nepieciešams ne tikai nodrošināt vienotu un skaidru informāciju par to, kā sasniegt šos darba meklētājus, bet arī rīkot izglītojošus pasākumus un piedāvāt valsts atbalstu darba devējiem, akcentēja “Sajūtu vakariņās” piedalījušies darba devēji.

“Esam gandarīti, ka sadarbībā ar “Apeironu” varam piedāvāt darba devējiem jaunu pieredzi – izmēģināt un sajust lietas, par kurām līdz šim mēs ikdienā vairāk tikai runājam un apguvām teorijā. Tā ir iespēja ļauties sajūtām, nevis aizspriedumiem, un aiznest uz savām darbavietām pozitīvo pieredzi un dalīties ar kolēģiem, iedrošinot arī viņus būt atvērtākiem pret cilvēkiem ar invaliditāti, pret cilvēkiem, kuri ir citādāki,”

uzsver Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) un Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” rīkoto vakariņu mērķis ir parādīt no cita skatupunkta iespējas personu ar invaliditāti nodarbināšanai un iedrošināt sniegt viņiem darba iespējas. Pirmajās “Sajūtu vakariņās” pulcējās 40 darba devēji, kuri neformālā gaisotnē iepazinās ar izaicinājumiem, kuriem sastopas cilvēki ar invaliditāti. Pasākumā bija iespēja ne tikai izjust to, kā ir baudīt maltīti, ja nav pieejama kāda no maņām – redze, dzirde, pirkstu veiklība, bet arī dzirdēt pieredzes stāstus un dalīties pārdomās par nepieciešamo atbalstu, lai veicinātu cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību.

Domapmaiņā izkristalizējās, ka darba devējiem nav pietiekama informācija par normatīvajos aktos noteikto saistībā ar prasībām cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanai un arī par pieejamajiem atbalsta pasākumiem. Tādēļ nepieciešams plašāk šos jautājumus skaidrot un paredzēt atbalstu, piemēram, nodokļu atvieglojumu veidā, piešķirt finansējumu vides pielāgošanai un darba vietu iekārtošanai, piedāvāt mentoru konsultācijas.

Daļa klātesošo rosināja nodrošināt vienotu vietni, kur darba devēji varētu piedāvāt darbu, bet cilvēki ar invaliditāti iepazīties ar pieejamām vakancēm, kā arī saņemt visu nepieciešamo informāciju un gūt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem. Vienlaikus tika aicināts biežāk rīkot izglītojošus pasākumus, kuros uzņēmēji var uzzināt pozitīvos pieredzes stāstus, sajust un izprast cilvēkus ar invaliditāti gluži tāpat kā “Sajūtu vakariņās”, lai mazinātu to barjeru, kas rodas bailēs no nezināmā.

“Ikvienam gribas dzīvot tāpat kā pārējiem – strādāt, nopelnīt sev iztiku un dzīvot patstāvīgi. Iespējams, ka tieši šādi izdosies iedrošināt darba devējus pieņemt pie sevis darbā strādāt kādu cilvēku ar invaliditāti. Pēc pirmā pasākuma jau vairāki darba devēji atstāja savu kontaktinformāciju, jo šādu iespēju saredz. Tādējādi varam secināt to, ka patiesi valsts pārvaldei ir jādomā caur kādām aktivitātēm celt informētību darba devēju vidū un palīdzēt savest kopā šīs abas puses – darba devēju un darba ņēmēju,”

uzskata Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.

Pirmo “Sajūtu vakariņu” videoierakstu ikviens var noskatīties SIF Facebook lapā šeit. Kopumā plānoti trīs šādi pasākumi – nākamās norisināsies 8. un 22. novembrī no plkst.17.00 līdz 20.00. Lai pieteiktos, darba devējiem jāaizpilda pieteikuma anketa šeit. Dalība pasākumā ir bez maksas un vietu skaits ir ierobežots.

Kampaņu īsteno Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” un Sabiedrības integrācijas fonds pasākumu kopuma “Izstāstīt saliedētību” ietvaros. Plašāk par kampaņu lasi www.apeirons.lv.

Par Sabiedrības integrācijas fondu
Sabiedrības integrācijas fonds ir lielākais saliedētības politikas īstenotājs Latvijā un sniedz nozīmīgu atbalstu nevaldības sektoram, lai stiprinātu valstisko piederību un demokrātiju, atbalstot pilsoniski izglītotu, aktīvu, atbildīgu, iekļaujošu un saliedētu sabiedrību.

Par apvienību “Apeirons”
Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” ir interešu aizstāvības nevalstiska organizācija kura darbojas jau vairāk kā 25 gadus. “Apeirona” mērķis ir cilvēku ar invaliditāti interešu aizstāvība un darbības prioritātes ir pieejamas vides attīstība, sociālo pakalpojumu dažādošana, nodarbinātība, sabiedrības informēšana, brīvprātīgais darbs un izglītība.

Papildu informācija:
Laura Krastiņa
kampaņas “Sajūti. Sadzirdi. Saproti.”
komunikācijas eksperte
tālr. 29952901