Ceļošanas akcijā iepazīsti Valmieras novada muižas!

muižas

Jau desmito gadu Latvijas Piļu un muižu asociācija (LPMA) sadarbībā ar Latvijas investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) rīko kultūras tūrisma ceļošanas akciju “Apceļosim Latvijas pilis un muižas 2022”. Šogad ceļošanas akcija norisinās no 1. maija līdz 30. septembrim, un tajā piedalās arī divas Valmieras novada muižas – Sēļu un Valtenberģu muiža.

Sēļu muiža, seno ēku kompleksa un ainavu parka ieskauta, joprojām ir Sēļu pagasta administratīvais un kultūras centrs. Sēļu muiža ceļošanas akcijā piedalās ar daudzveidīgu kultūras programmu:

  • Muižas izstāžu zālē: Latvijas Etnogrāfiskā muzeja izstāde “Skroderdienas Bonaventūras muižā” (līdz 31. jūlijam);
  • Velvju zālē: mākslinieces Ineses Āboliņas keramikas izstāde “Laba diena” (līdz 31. augustam);
  • Mazajā zālē: mākslinieces Mairas Veisbārdes izstāde “Latvijas ainavas” (līdz 31. augustam);
  • Muižas klētī: Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedras 2. kursa studentu arheoloģijas mantojuma keramikas darbu izstāde “Jauns – senais” (līdz 30. septembrim);
  • Stallī: Jūrmalas mākslinieku Sēļu muižas plenēru darbi (līdz 31. augustam);
  • Pastāvīgās ekspozīcijas: vēsturiskā ekspozīcija “Sēļu muiža un apkārtnes muižas” un “Porcelāna figūriņu kolekcija” (no Zviedrijas);
  • Sēļu muižā norisināsies arī dažādi pasākumi: Valmieras novada Mājas kafejnīcu dienas (6. –7. augustā), Mazie opermūzikas un mākslas svētki (13. augustā) un citi.

Sēļu muižas darba laiks darba dienās ir plkst. 9.00–18.00, brīvdienās – pēc iepriekšējas pieteikšanās. Lūgums savu apmeklējumu gan darba dienās, gan brīvdienās iepriekš pieteikt pa tālruni 26321158.

Valtenberģu muiža ir unikāla ar savu seno ēku kompleksu. Muižas ēkas būvētas vēlīnā klasicisma stilā, laika posmā no 18. gs. otrās puses līdz 19. gs. Muiža tūrisma akcijas laikā piedāvā iepazīties ar:

  • Mazsalacas muzeja pastāvīgajām ekspozīcijām: Valtera Hirtes koka skulptūru kolekciju, seno dzimtas koku izstādi, medību trofeju izstādi, zvanu kolekciju, kā arī suvenīrpeļu izstādi;
  • Tematiskajām izstādēm: “Pēteris Lūcis un Mazsalaca” (jūlijā), Kristera Brokāna fotogrāfiju izstādi (no 6. jūlija) un citām;
  • Valtenberģu muižas ēku un muižas parka kompleksu.

Valtenberģu muižas darba laiks no trešdienas līdz sestdienai ir plkst. 11.00–16.00, svētdienās – plkst. 11.00–15.00, pirmdienās un otrdienās muiža un muzejs apmeklētājiem ir slēgts. Plašāka informācija pa tālruni 26519165.

Pirmo reizi Latvijas piļu un muižu apceļošanas akcija norisinājās 2000. gadā. Iepriekšējos gados tā ir guvusi lielu atsaucību un gandarījumu gan no ceļotāju, gan piļu un muižu īpašnieku puses. Akcija veidota, lai popularizētu Latvijas kultūras un arhitektūras mantojumu – pilis un muižas, kas ar lielu rūpību tiek lolotas un saglabātas arī nākamajām paaudzēm. Šogad ceļošanas akcijā piedalās 60 Latvijas pilis un muižas. Ceļošanas akcijas dalībnieki tiek aicināti apmeklēt vismaz 30 muižas, izpildīt dažāda veida uzdevumus un aktivitātes, lai saņemtu atzīmi par vietas apmeklējuma reģistrāciju. Akcijas noslēgumā, septembra beigās, tie dalībnieki, kuri būs savākuši vismaz 30 muižu atzīmes, varēs piedalīties vērtīgu balvu izlozē. Plašāk par muižu ceļošanas akciju un dalības noteikumiem šeit.