Ceļā uz klimatam draudzīgu ielu apgaismojumu Valmierā

Gaujas tilts

Valmieras apgaismojuma tīklu kopgarums ar 3649 gaismas punktiem ir 122,27 km. 81,82 km no tiem šobrīd tiek regulēti ar automātisko ielu apgaismojuma vadības sistēmu Lucidus Smart. Sistēma nodrošina, ka pilsētas ielu apgaismojums tiek pārvaldīts attālināti. Apgaismojuma ieslēgšanās un izslēgšanās ir automātiski noregulēta atbilstoši saules lēkta un rieta laikiem – tas iedegas 15 minūtes pēc saulrieta un izslēdzas 15 minūtes pirms saullēkta. Tādējādi tiek taupīta elektroenerģija, to netērējot diennakts gaišajā laikā.

Automātiskā ielu apgaismojuma vadības sistēma Valmierā nodrošina arī apgaismojuma dimmēšanu jeb gaismas intensitātes regulēšanu. Pilsētas apgaismojuma pamatfunkcija ir nodrošināt drošību pilsētas ielās un uz gājēju/ velobraucēju ceļiem. Laikā, kad gājēju un satiksmes intensitāte ir vislielākā, ir nepieciešams visgaišākais ielu apgaismojums ar lielāku gaismas intensitāti. Tas nodrošina labāku redzamību. Laikā, kad gājēju un satiksmes intensitāte ir maza, arī gaismas intensitāte nav nepieciešama tik liela. Tādēļ, lielākai daļai cilvēku dodoties naktsmierā, ielu apgaismojuma intensitāte pilsētā tiek samazināta. Tādējādi tiek taupīta elektroenerģija un samazināts gaismas piesārņojums, kas ir mākslīgu gaismas avotu radīts debesu izgaismojums naktī, negatīvi ietekmējot dzīvos organismus – dzīvniekus, putnus, kukaiņus u.c.  Vismazākā ielu apgaismojuma intensitāte ir laikā no plkst. 23.30 līdz 4.30.

Efektīvākai elektroenerģijas izmantošanai Valmieras pilsētas pašvaldība pakāpeniski veic gaismekļu nomaiņu no gāzizlādes uz LED spuldzēm. Šobrīd 52,4% no pilsētas apgaismojuma ir energoefektīvs LED apgaismojums. Kopš 2011.gada visās no jauna būvētajās vai pārbūvētajās ielās ir uzstādīti LED gaismekļi.

Šogad Valmieras pilsētas pašvaldība plāno īstenot projektu “Viedo tehnoloģiju ieviešana Valmieras pilsētas pagaismojuma sistēmā”, ko paredzēts līdzfinansēt ar Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta finansējumu. Projektā plānots nomainīt 452 nātrija spuldzes uz LED ar viedajiem sensoriem un viedo apgaismojuma vadības sistēmu, kas nodrošinās apgaismojuma līmeņa regulēšanu atbilstoši aktuālajai gājēju un transportlīdzekļu plūsmai. Plānotais elektroenerģijas ietaupījums – 337 293 kWh/gadā, CO2 samazinājums – 36760 kg gadā. Plānotais projekta realizācijas laiks: 2019.-2020.gads.

EKII