Būs Valmieras 738.dzimšanas dienas tirgus

Valmieras dzimšanas dienā, 24.jūlijā, no plkst.9.00 līdz 16.00 Rīgas, Lāčplēša, Tērbatas un Raiņa ielā, paviesojoties tematiskajos laukumos “Hanzas laiki”, “Gardēžu pils”, “Amatu ceļš” un “Tirgotāju iela”, norisināsies svētku tirgus. Gardumus un skaistus darinājumus būs sarūpējuši amatnieki un mājražotāji.

Laukums pretī Hanzas sienai aizvedīs vēsturiskā ceļojumā, iepazīstinot ar seniem arodiem. “Hanzas laikos” uzzināsim, ka liela daļa amata noslēpumu, dizaina vai materiālu pielietojuma veidu nodoti no paaudzes paaudzē. Katrai paaudzei pievienojot savu īpašo raksturu, sirds un prāta siltumu, esam pārmantojuši labāko, kas tika pieredzēts senās Valmieras laikos.

“Gardēžu pils” dzimšanas dienas viesus gaidīs rātslaukumā. Tur parūpēsies, lai, gatavojoties svētkiem, netrūktu ne salda, ne sāļa, ne skāba. Gaļas un desas kūpinājumu dūmu smarža, zivis, daudzveidīgi sieri, sukādes, dažādas mērces, maize un beķeru meistarstiķi, augļi, rieksti, sulas un citi našķi – tās ir neatkārtojamas tirgus smaržas un garšas. Solās būt arī tuvākās apkārtnes alus un vīna darinātāji.

Tirgotāju stendi Rīgas, Lāčplēša un Tērbatas ielā aizvīsies garā “Amatu ceļā”. Te katrs atradīs savai gaumei piemērotāko. Rotas, vaska sveces, cepures, apgleznotas lina kleitas, keramikas trauki, koka, metāla, māla, dzelzs izstrādājumi, adījumi, izšuvumi, mājas interjera vai saimnieciskai vajadzībai lietojami priekšmeti gaidīs pircējus “Amatu ceļā”.

Sendienās tirgotāji bija tie, kuri iepazīstināja arī ar ārvalstu produkciju, piemēram, audumiem, smalkām rotām, dažādām garšvielām. Tādējādi tirdzniecības nozares attīstībai bija liela nozīme pilsētu ekonomiskajā izaugsmē. Valmieras dzimšanas dienas tirgū, īpaši sveicinot tirdzniecību kā svarīgu attīstības virzītāju, viens no laukumiem nodēvēts par “Tirgotāju ielu”. Tas būs Raiņa ielā, aicinot iegādāties dažādas saimniecībā noderīgas lietas.

“Tirgus nāk kā tāls sveiciens no seniem laikiem, jo tirgošanās un tirgus kā pasākums ir raksturīga viduslaiku pilsētas dzīves sastāvdaļa. Informācija par amatiem un tirgus pienākumiem senajā Valmierā iegūstama arheoloģisko izrakumu materiālos un zviedru laiku dokumentos. Tie liecina, ka Valmierā darbojušies dažādu amatu pratēji, piemēram, kalējs, kurš strādāja pamatā ar dzelzs kalšanu, arī sudraba, zelta varkalis, rotkalis. Notikusi kaula un raga apstrāde, strādājuši audēji, virpotāji, cepurnieki, beķeri, alus brūvētāji, podnieki. Pinēji un vāceļu veidotāji darbojās ar saknēm, klūgām, krijām un tāsīm. Ādas izstrādājumu gatavotāji darināja jostas, kurpes un apstrādāja kažokādas. Bija skroderis, galda trauku gatavotājs, karošu un kausu gatavotājs, virpotājs. Arī Valmieras 738.dzimšanas dienas tirgū būs sastopami visu šo arodu pratēji,” aicina Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Kopš zviedru laikiem zināms, ka, Valmierā notiekot tirgum, te bija arī savs tirgus uzraugs vai pārzinis, kurš kontrolēja visu tirgus norisi. Ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus Covid-19 izplatīšanās novēršanai, Valmieras tirgus pārzinis aicina būt atbildīgiem pret sevi un līdzcilvēkiem – neapmeklēt pasākumu, ja ir veselības problēmas, distancēties un ievērot valstī noteiktos ierobežojumus, par kuriem atgādinās tirgus teritorijā izvietotā informāciju.