Brīdinājums par pērkona negaisu un krasām vēja brāzmām

lietus

11. jūlijā pēcpusdienā virs Latvijas sāks veidoties pērkona negaisi ar krasām vēja brāzmām 20-24 m/s, ļoti stiprām lietusgāzēm, iespējama arī lielgraudu krusa, savukārt laika posmā no plkst. 16:20 līdz plkst. 19:00 dažviet valsts centrālajos rajonos gaidāms pērkona negaiss ar ekstremāli stiprām lietusgāzēm un krasām vēja brāzmām 25-30 m/s. Negaisa mākoņi tālāk virzīsies uz ziemeļaustrumiem, un negaiss turpināsies arī vakarā un nakts pirmajā pusē.

Brīdinājums spēkā no 11.07.2024. 16:20 līdz 11.07.2024. 20:00

Brīdinājuma līmenis:

   X
ZAĻŠDZELTENSORANŽSSARKANS
Hidrometeoroloģiskie apstākļi nav bīstamiEsi informēts!Esi gatavs!Rīkojies!

RĪKOJIES, lai pasargātu sevi ekstremāli stipra negaisa laikā! Ja esi ārā, nekavējoties meklē patvērumu slēgtās telpās un seko norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas. Gaidāmi ļoti nozīmīgi ikdienas gaitu traucējumi, izvairies doties ārā, ja vien tas nav kritiski nepieciešams. Pērkona negaisa laikā atrasties ārā būs bīstami dzīvībai – drošības apsvērumu dēļ jāatceļ vai jāpārceļ uz vēlāku laiku ārā plānotie pasākumi. Īpaši piesardzīgs esi vietās, kas sevišķi pakļautas pērkona negaisa ietekmei: atrodoties mežā, meklē patvērumu zemākā vietā, vietās ar zemākiem krūmiem, savukārt, atrodoties atklātā teritorijā, patveries zemā vietā, piemēram, ielejā. Izvairies no atrašanas uz pakalniem, klajā laukā, blakus elektrolīnijām. Atrodoties uz ūdens, mēģini nokļūt krastā un nekavējoties meklē patvērumu. Sagaidāmi traucējumi elektroapgādē, komunikācijās, satiksmē. Vairāk par elektrodrošību un rīcību elektrības pārtraukumu gadījumā negaisa laikā lasi https://sadalestikls.lv/lv/padoms/as-sadales-tikls-atgadina-par-drosibas-pasakumiem-negaisa-laika!

Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla! Ekstremāli stipru krasu vēja brāzmu laikā personīgajai drošībai risku rada lauzti koki un to zari, nenostiprināti priekšmeti un atlūzas, kas tiek nestas pa gaisu, tie var būt lieli un smagi. Vējš var radīt arī plašus bojājumus īpašumiem, ceļu un elektroapgādes infrastruktūrai. Gaidāms, ka ekstremāli stipra lietus ietekmē applūdīs plašas teritorijas, īpašumi un transporta infrastruktūra, labības lauki un dārzi. Plūdi apdraud dzīvības, ir nepieciešama evakuācija. Iedzīvotāji tiek aicināti pamest apdraudētās teritorijas un sekot visiem atbildīgo institūciju norādījumiem. Sagaidāmi ceļu infrastruktūras bojājumi, atsevišķos posmos ceļi var būt neizbraucami un bloķēti. Pārvietošanās ir apgrūtināta, braukšanas apstākļi uz ceļiem ir bīstami pasliktinātas redzamības un akvaplanēšanas dēļ, kā arī ceļi un transporta infrastruktūra var būt applūdusi un bojāta. Pērkona negaisu var pavadīt sevišķi lielu graudu krusa, iznīcinot kultūraugus un sējumus, sabojājot infrastruktūru un īpašumus. Parūpējies par mājdzīvniekiem, arī viņus apdraud pērkona negaiss. Pērkona negaisi un tos pavadošās ļoti intensīvās laika parādības var tikt novērotas vien atsevišķos reģionos brīdinājumā definētajā teritorijā. Vairāk par nepieciešamo rīcību pērkona negaisa laikā lasi https://www.vugd.gov.lv/lv/stiprs-vejs-negaiss

Aktuālajai brīdinājumu informācijai sekojiet bridinajumi.meteo.lv/

Ja hidrometeoroloģiskie apstākļi ir radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112!

LVĢMC tālr. 67032609
VUGD tālr. 20404112