BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI par personu no Ukrainas ieceļošanu Latvijā

Atbalsts Ukrainai

Avots: Iekšlietu ministrija

1. Kādiem dokumentiem jābūt Ukrainas pilsoņiem, lai ieceļotu Latvijā?

Notiks robežpārbaudes personām, kuras ieceļo ar biometriskajām pasēm, un vīzu izsniegšana personām, kurām ir citi ceļošanas dokumenti, bet nav vīzas ieceļošanai Eiropas Savienībā. Ja personai nav ceļošanas dokumenti, sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm tiks veikta personas identitātes noteikšana. Aicinām, dodoties ceļā uz Latviju, nodrošināt jebkādus dokumentus, kas palīdzēs cilvēku identificēt.

2. Kas jāzina, ierodoties Latvijā caur robežšķērsošanas punktiem (ārējā robeža, lidosta):

Notiks robežpārbaudes personām, kuras ieceļo ar biometriskajām pasēm, un vīzu izsniegšana personām, kurām ir citi ceļošanas dokumenti, bet nav vīzas ieceļošanai Eiropas Savienībā. Ja personai nav ceļošanas dokumenti, sadarbībā ar Ukrainas kompetentajām iestādēm tiks veikta personas identitātes noteikšana. Tiem Ukrainas pilsoņi, kuriem nav mītnes vietas Latvijā, lūdzam informēt Valsts robežsardzes amatpersonu par palīdzības nepieciešamību.

3. Kas jāzina, ierodoties Latvijā, šķērsojot Latvijas-Igaunijas vai Latvijas-Lietuvas robežas?

Tie Ukrainas pilsoņi, kuriem nav mītnes vietas Latvijā, sazinās ar Valsts robežsardzi, zvanot uz diennakts tālruni: +371 67913569+371 67913568.

4. Uz kurieni zvanīt, ja Ukrainas pilsoņi vai cilvēki, kuri vēlas viņiem palīdzēt, nezina, kur vērsties?

Šādā gadījumā lūdzam vērsties pie Valsts robežsardzes, zvanot uz +371 67913568 vai +371 67913569. Aicinām zvanīt uz 112 tikai ārkārtas situācijās.

5. Kur cilvēki no robežšķērsošanas vietām dosies tālāk?

Cilvēki, kuriem nav nepieciešama palīdzība ar izmitināšanu, var doties uz izvēlēto dzīvesvietu. Savukārt tiem, kam nepieciešams mājoklis, lūdzam vērsties pie tuvumā esošas Valsts robežsardzes amatpersonas vai arī zvanīt uz +371 67913568 vai +371 67913569. Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu viņiem tiks nodrošināts mājoklis kādā no Latvijas pašvaldībām.

6. Vai Ukrainas pilsoņi varēs ieceļot, ja tiem nebūs Covid-19 sertifikāta? Ja Ukrainas pilsoņi iestrēguši Krievijā – vai atļaus ieceļot Latvijā, ja nav vakcinācijas sertifikāta, nav PCR tests un uz rokām ir tikai pase?  

Medicīnisko dokumentu neesamība (sadarbspējīgs sertifikāts, Covid tests) nebūs šķērslis Ukrainas pilsoņu ieceļošanai Latvijā. Ja cilvēkiem būs nepieciešama vakcinācija pret Covid-19, tas tiks nodrošināts.

7. Kur man vērsties, ja gribu sniegt palīdzību Ukrainai vai Ukrainas pilsoņiem, kas ieradīsies Latvijā?

Ir vairāki veidi, kā iesaistīties palīdzības sniegšanā.

8. Kas sniegts atbalstu Ukrainas uzņēmumiem, kuri grib pārcelt savu darbību uz Latviju?

Latvijas investīciju un attīstītības aģentūra ir gatava sniegt visu nepieciešamo atbalstu uzņēmumiem un speciālistiem, kuri vēlas pārcelt savu darbību uz Latviju. Vienotais kontaktpunkta tālrunis: +37168803505.

9. Vai Latvijas pilsoņi var uzņemt pie sevis radus/draugus no Ukrainas, ja tie ieradīsies Latvijā?

Jā, Latvijas pilsoņi var uzņemt pie sevis radus/draugus no Ukrainas, ja tie ieradīsies Latvijā.

10. Vai Ukrainas pilsoņi var ņemt līdzi savus mājdzīvniekus uz Latviju?

Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka attiecībā uz mājas (istabas) dzīvniekiem, kas kopā ar saviem īpašniekiem ieceļo Latvijā no Ukrainas, šobrīd tiek piemērotas atvieglotas ieceļošanas prasības. Ņemot vērā situāciju, dzīvnieki no Ukrainas tiks ielaisti Latvijas teritorijā. Dzīvnieka īpašniekam visas formalitātes, tostarp dzīvnieka apzīmēšanu ar mikroshēmu, vakcinēšanu un trakumsērgas antivielu noteikšanas testu būs iespējams veikt pēc ieceļošanas Latvijā. Vairāk informācijas: www.pvd.gov.lv.

11. Ja es redzu sociālajos tīklos dezinformāciju par situāciju uz robežas, kur man ziņot?

Ja pamanāt dezinformāciju vai saņemat aizdomīgas ziņas, lūdzam sūtīt uz e-pastu: .

12. Ja Ukrainas pilsonim uzturēšanās laiks Latvijā ir pārsniegts vai tuvojas termiņa beigām, vai uzturoties Latvijā tiks piemērots administratīvais sods?

Administratīvie sodi netiks piemēroti, bet Ukrainas pilsoņiem, kuru uzturēšanās termiņš tiek pārsniegts, ir jādodas uz PMLP vīzas saņemšanai, lai nodrošinātu likumisku uzturēšanos Latvijā.